więcej


Nauka o klimacie

Lód na Grenlandii topnieje coraz szybciej (9035)

2009-11-22

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Jak wynika z obserwacji satelitarnych oraz symulacji komputerowych, lód na Grenlandii topnieje coraz szybciej - alarmują naukowcy na łamach pisma "Science". O ich badaniach informuje internetowy serwis Eurek Alert.
Od 2006 do 2008 roku średnio rocznie lodowce straciły 273 milionów ton pojemności brutto lodu. Odpowiada to podwyższaniu się poziomu morza o około 0,75 mm rocznie na całym globie.
 

Utrata masy przez lodowce Grenlandii powoduje wzrost liczby gór lodowych, powstających z kolei w wyniku przyspieszonego płynięcia lodowców w kierunku morza.
 

Profesor Jonathan Bamber z Uniwersytetu w Bristolu i autor pracy na ten temat powiedział: "Wyniki badań jasno wskazują, że utrata masy Grenlandii nabiera tempa od późnych lat 90. i prawdopodobnie, że ten trend będzie kontynuowany w najbliższej przyszłości".
 

Lód na Grenlandii zawiera ilość wody wystarczającą do podwyższenia poziomu morza w skali globalnej o siedem metrów.
 

Część stopniałego lodu jest uzupełniana opadami śniegu, co maskuje utratę masy lodu od blisko dziesięciu lat. Bez tego utrata masy Grenlandii byłaby dwa razy wyższa od obserwowanej obecnie - informuje Eurek Alert.

źródło: PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej