więcej


Nauka o klimacie

Lasy borealne Kanady wielkim "akumulatorem" czystego węgla (9037)

2009-11-20

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Borealne lasy Kanady (tajga), rosnące między 50 a 70 równoleżnikiem - od Nowej Fundlandii do Yukonu, są wielkim i bardzo ważnym z punktu widzenia ekologii "akumulatorem" czystego chemicznie węgla. Ocenę taką przedstawiła grupa naukowców kanadyjskich i amerykańskich w opublikowanym w Ottawie raporcie pt. "Węgiel, o którym zapomina świat".
Zdaniem naukowców, ekosystem Północy związał i przechowuje łącznie 208 miliardów ton czystego chemicznie węgla, w tym 71 miliardów w lasach borealnych i 137 miliardów ton w torfowiskach. Taka ilość czystego węgla jest równa sumarycznej wielkości wszystkich gazów przemysłowych, wyemitowanych na całym świecie do atmosfery w ciągu 26 lat. Jeden hektar lasów borealnych związuje prawie dwa razy więcej czystego chemicznie węgla, niż hektar lasów w strefie tropikalnej.

"Kanada, z jej nietkniętą do tej pory północną przyrodą, stanowi unikalny magazyn czystego węgla, mający światowe znaczenie" - powiedział jeden z autorów raportu, przedstawiciel Inicjatywy na rzecz Ochrony Lasów Borealnych Jeff Wells.

Autorzy raportu podkreślają, że znaczenie lasów borealnych trzeba uwzględniać przy opracowywaniu jakiegokolwiek przyszłego porozumienia międzynarodowego o zmniejszeniu skali emisji do atmosfery gazów cieplarnianych po to, by "stworzyć dodatkowe bodźce dla zachowania ekosystemu Północy".

Lasy borealne rosną, poza Ameryką Północną, także w północnej części Europy i Azji.

źródło: PAP - Nauka w Polsce
naukawpolsce.pap.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej