więcej


Nauka o klimacie

Czekają nas potężniejsze burze - ostrzegają naukowcy (9073)

2009-09-30

Drukuj
W przyszłości czekają nas potężniejsze burze. Dotyczy to szczególnie strefy klimatu umiarkowanego oraz zwrotnikowego - wynika z badania opublikowanego przez Massachusetts Institute of Technology (MIT) i California Institute of Technology (Caltech).
Naukowcy obserwowali wpływ globalnych zmian klimatycznych na wielkość opadów deszczu. Zwiększenie natężenia ulew nie będzie następowało jednolicie na całym świecie - czytamy w analizie. Średnio ilość opadów atmosferycznych zwiększy się zarówno w strefie zwrotnikowej, jak i w obszarze klimatu umiarkowanego, ale zmniejszy się w strefie podzwrotnikowej. Dokładne przedstawienie regionów, w których opady będą występowały z większą siłą wymaga dodatkowych badań - informuje MIT na swojej stronie internetowej.

Naukowcy zwracają też uwagę, że więcej ulew może prowadzić do wzrostu liczby powodzi oraz erozji gleby. W miarę ocieplania się klimatu zwiększy się również parowanie, co z kolei będzie prowadzić do wzrostu intensywności opadów.

Autorzy raportu - docent Paul O'Gorman w MIT i profesor Caltech Tapio Schneider - są zdania, że z każdym wzrostem temperatury powietrza o 1 stopień Celsjusza, maksymalnie ilość opadów może się zwiększyć do około 6 proc. - czytamy w "Proceedings of the National Academy of Science".

Wcześniejsze badania prowadzone w MIT wskazują, że do 2100 roku klimat ociepli się średnio o 5,2 stopnie Celsjusza.

Richard Allan z uniwersytetu w Reading w Wielkiej Brytanii powiedział, że "analiza jest ważnym krokiem w rozumieniu fizycznych podstaw wzrostu natężenia opadów atmosferycznych prognozowanych przy pomocy symulacji".

 

Źródło: Nauka w Polsce
naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej