więcej


Nauka o klimacie

Odgłosy sejsmiczne ujawniają zaginione huragany (9054)

2009-10-26

Drukuj
Zapisy odgłosów sejsmicznych planety pozwalają skompletować dane o huraganach na Północnym Atlantyku. Całkowicie nowa metoda ma pomóc ustalić powiązania między globalnym ociepleniem a częstotliwością i siłą huraganów - podaje Geological Society of America w informacji prasowej.

"Do tej pory nikt nie poszukiwał czegoś takiego jak huragany w zapisach danych sejsmicznych. Jest to zupełnie nieznana i niezwykła kombinacja" - uważa Carl Ebeling z Northwestern University w Evanston.

Celem badania jest ustalenie czy wyższe temperatura wody na powierzchni morza, będąca efektem ocieplenia klimatu wywołuje częstsze i silniejsze huragany na Północnym Atlantyku.

Przed rozpoczęciem obserwacji satelitarnych w latach 60-tych, monitoring pogody był niepełny. Statki, samoloty i stacje meteorologiczne prawdopodobnie pomijały huragany trwające tydzień i dłużej - powiedział Ebeling.

W celu uzupełnienia tych brakujących danych Ebeling oraz Seth Stein sprawdzają odgłosy sejsmiczne, które czerpały energię z atmosfery i za pośrednictwem wody przenosiły ją do dna oceanicznego. Sejsmometry rejestrują hałasy o bardzo niskich amplitudach ale były one ignorowane, ponieważ sejsmolodzy koncentrowali się głównie na oczywistych sygnałach wywołujących trzęsienia ziemi - czytamy w informacji prasowej.

Ebeling oraz Stein przeanalizowali cyfrowe zapisy drgań gruntu cofając się wstecz, do lat 90-tych. Sejsmogramy pochodziły z dwóch stacji: na Harvardzie i w Portoryko.

Wstępne wyniki ich badań wskazują, że huragany tworzyły rozpoznawalne wzory, a generowane przez nie fale przemieszczały się na dalekie odległości. Stacja na Harvardzie zarejestrowała sygnały pochodzące z huraganu Andrew, który szalał w 1992 roku, w odległości ponad tysiąca kilometrów od niej.

Ebeling jest przekonany, że odkrycie zniweluje przeszkodę, która do tej pory nie pozwalała naukowcom na skompletowanie danych o huraganach. Jednak większość zapisów sejsmicznych jest przechowywana w formie papierowej. Dlatego naukowiec szuka obecnie najbardziej efektywnego sposobu na cyfryzację tych danych.

źródło: Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej