więcej


Nauka o klimacie

Polacy wezmą udział w międzynarodowej ekspedycji antarktycznej (9062)

2009-10-14

Drukuj
Dziewięciu naukowców z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego weźmie udział w międzynarodowej ekspedycji antarktycznej. Od grudnia 2009 roku do stycznia 2010 roku zbadają akwen Basenu Agulhas i Cieśniny Drake'a, gdzie mieszają się wody południowego Atlantyku, oraz Oceanów Spokojnego i Indyjskiego.
Badanie ma pomóc w zrozumieniu globalnych zmian zachodzących w środowisku. W wyprawie wezmą udział: prof. Maciej Wołowicz, dr Luiza Bielecka, dr Katarzyna Bradtke, dr Dorota Burska i dr Katarzyna Smolarz oraz doktoranci: mgr Anna Barańska, mgr Jana Kobelyanskaya, mgr Aleksandra Mazur i mgr Anna Panasiuk-Chodnicka.

Polscy naukowcy zostali zaproszeni do udziału w rejsie w ramach współpracy z Instytutem Oceanologii im. P.P. Szyrszowa Rosyjskiej Akademii Nauk. Rejs badawczy statku "Akademik Ioffe" jest finansowany ze środków Rosyjskiej Fundacji Badań. W ekspedycji weźmie udział międzynarodowy zespół badawczy, w tym pracownicy naukowi i studenci z Rosji, RPA oraz Francji.

14 października do gdyńskiego portu przypłynie jednostka, na której naukowcy z UG popłyną w rejs. Zostanie na nią załadowany sprzęt badawczy i wyposażenie polskiej grupy.

Rejs rozpocznie się 1 grudnia w Kapsztadzie (RPA), skąd statek wyruszy w stronę Antarktydy. Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe, ekipa złoży wizytę w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Zakończenie rejsu zaplanowano na 14 stycznia 2010 roku w południowej Argentynie, w Ushuaia.

Rejs rosyjskim statkiem naukowo-badawczym "Akademik Ioffe" umożliwi naukowcom zbadanie rejonów polarnych, których poznanie jest kluczem do zrozumienia zmian globalnych środowiska. W rejonie Basenu Agulhas i Cieśniny Drake'a naukowcy przeprowadzą wiele badań z zakresu meteorologii, geofizyki, chemii, geologii, biologii i toksykologii. Dokonają pomiarów właściwości chemicznych i fizycznych wód regionu (w tym zasolenia, temperatury, prędkości prądów, stężenia rozpuszczonego tlenu oraz soli biogenicznych). Zostanie zebrany materiał (zawiesina, osady powierzchniowe, materiał zooplanktonowy, meio- i makrofauna denna) do dalszych analiz w laboratoriach IO UG.

Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego uczestniczy w badaniach polarnych od chwili powstania. Od lat 70. są prowadzone badania na Spitsbergenie. Uniwersyteccy naukowcy mają zatem duże doświadczenie w badaniach - głównie biologicznych - rejonów polarnych. Rejs badawczy, jest kontynuacją Międzynarodowego Roku Polarnego, który zakończył się w marcu 2009 r.

Ze względu na znaczenie geopolityczne i ekonomiczne, badania obszarów polarnych są przedmiotem ogromnego zainteresowania Unii Europejskiej. Ocean Południowy należy do obszarów o niezmienionym lub nieznacznie zmienionym środowisku. Jednocześnie ekosystem tego akwenu wykazuje dużą wrażliwość na oddziaływanie czynników zewnętrznych, w tym zmiany klimatyczne. Trudne warunki badań związane z surowością klimatu, odległością instytucji badawczych i kosztami ekspedycji powodują, że badania antarktyczne należą wciąż do unikatowych.

źródło: Nauka w Polsce

www.naukawpolsce.pap.pl
 
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej