ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

10 nowych projektów dla ochrony klimatu - podsumowanie Climathon Kraków 2018 (20632)

2018-11-05

Drukuj
galeria

Climathon Kraków 2018, fot. Marek Piątkowski

50 uczestników, 24 godziny kreatywnej pracy warsztatowej, 10 nowych projektów i mnóstwo pozytywnej energii do działania dla ochrony klimatu – to owoce tegorocznego krakowskiego Climathonu 2018, który odbył się 26-27 października w Krakowie. Główną nagrodą w ramach Climathon Kraków 2018 było 4000 złotych. Patronem medialnym był nasz portal ChronmyKlimat.pl

Kraków znalazł się w gronie ponad 100 miast z całego świata łączących siły, by podjąć działania w sprawie zmiany klimatu – mówi Joanna Mieszkowicz, prezes Fundacji Aeris Futuro, głównego organizatora Climathon Kraków.

W ramach 24-godzinnego hackathonu zjednoczyliśmy aktywistów, studentów, urzędników, przedstawicieli nauki i biznesu, aby wypracować rozwiązania dla ochrony klimatu miasta.

Czas na ogrody deszczowe w Krakowie

„Ogrody deszczowe” to tytuł projektu, który wygrał w tym roku. Przyszedłem na Climathon i dowiedziałem się, że w wyniku zmian klimatu będziemy mieli coraz mniej wody w Krakowie - mówi Waldemar Boczar, zwycięzca – dlatego postanowiłem wykreować rozwiązanie, by chronić te zmniejszające się zasoby środowiska naturalnego i pomóc mieszkańcom cieszyć się zielenią. I dodaje - chcę stworzyć ogród, broszurę informacyjną z instrukcją budowy ogrodu oraz zaprosić mieszkańców do tworzenia takich miejsc.

Zadbajmy o zdrowie naszych dzieci i o klimat

Drugie miejsce przyznano za projekt „Szkoła na roślinach” autorstwa Joanny Lotkowskiej i Marcina Tischnera. Chcemy zachęcić szkoły, by dzieci raz w tygodniu jadły obiad roślinny. I nie chodzi tu o rybkę czy naleśniki z dżemem, a o wartościowy posiłek – tłumaczy Joanna, która jest dietetykiem. Taka zamiana w menu oznacza szereg korzyści, m.in.: mniej o 78 kg emisji CO2 do atmosfery w przeliczeniu na jedną szkołę, na 1 posiłek w tygodniu. To także większe zróżnicowanie posiłków przy zachowaniu takiej samej lub większej wartości odżywczej - wylicza Marcin.

Połączymy Krakowian

„Mandala Klimatyczna” autorstwa Piotra Więckowskiego, Artura Wieczorka, Łukasza Kowalczyka oraz Ignacego Januszka to gra miejska, w której można będzie odwiedzić przyjazne dla klimatu miejsca w Krakowie. Brakuje w mieście współpracy, a nawet wiedzy o tym, kto co robi dla ochrony środowiska – chcemy tę wiedzę zebrać i upowszechnić w atrakcyjnej formie.

Jury wyróżniło dodatkowo projekt pn. „Park Przyjaciół Człowieka” stworzony przez Liudmile Rudz, Alicję Wieczorek, Gabrielę Dąbek i Grzegorza Spytkowskiego. Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie przyznał, że to jego faworyt – ten projekt stanowi dobre podejście do problemu stworzenia grzebowiska dla zwierząt. Według mnie to dość ciekawe połączenie istniejącej idei Parku Krakowian z potrzebą stworzenia grzebowiska dla zwierząt w mieście – stwierdza.

Andrzej Łazęcki, z-ca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Krakowa tłumaczy - konieczne są działania na szczeblu lokalnym w celu przeciwdziałania zmianie klimatu. Miasta już przyczyniają się do ponad 70% globalnej emisji dwutlenku węgla, a te emisje szybko rosną. Już niebawem, bo do 2050 roku 70% światowej populacji ma mieszkać w miastach.

Kirsten Dunlop, CEO, EIT Climate-KIC, pomysłodawca Climathonu, powiedziała: Niedawny raport IPCC rzucił wyzwanie rządom i miastom na całym świecie. Wyzwania związane z utrzymaniem się znacznie poniżej 2°C są tak ogromne, że trudno jest zrozumieć skalę i zakres koniecznych zbiorowych przemian. Mamy dziesięć lat, aby definitywnie wprowadzić radykalne zmiany we wszystkich sektorach i, co najważniejsze, w naszych własnych umysłach i codziennych wyborach.

Dodatkowe nagrody rzeczowe to vouchery na książki Marcina Popkiewicza, bilety na Open Eyes Economy Summit, relaksujące seanse w Krakowskiej Jaskini Solnej oraz upominki od Fundacji Aeris Futuro i Urzędu Miasta Krakowa. Zapewniamy także wsparcie promocyjne, organizacyjne i merytoryczne w rozwoju projektów – dodaje Joanna Mieszkowicz z Aeris Futuro.

Projekt „Kreatywnie dla klimatu” został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Climate-KIC. Partnerem było Muzeum Inżynierii Miejskiej, które ugościło po raz drugi Climathon w swoich progach oraz Młodzieżowe Delegatki RP do ONZ, które w ramach nagrody przekazały bilety na konferencję Visegrad Youth for Climate Actions.

Już wkrótce na naszej stronie obszerny reportaż z tego wydarzenia.


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej