więcej


ADAPTACJA

13 miast na świecie zagrożonych wysokimi temperaturami w kolejnej dekadzie (20425)

PAP Nauka w Polsce
2018-04-23

Drukuj
galeria

W 13 miastach w różnych częściach globu temperatura w latach 20-tych XXI wieku może wzrosnąć powyżej 2 st. C. To duże zagrożenie i potrzebne są plany działania dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego miejsca – mówią eksperci.

Thomson Reuters donosi o niepokojących informacjach zawartych w raporcie ekspertów z Columbia University przygotowywanym przez kilka lat. Zaprezentowano go w czasie zorganizowanej w kanadyjskim Edmonton konferencji poświęconej klimatowi.

„Sytuacja jest alarmująca” - powiedział Reutersowi jeden z redaktorów opracowania, prof. William Solecki z Hunter College w Nowym Jorku.

Według przedstawionych rezultatów, w trakcie przyszłej dekady w 13 miastach położonych w różnych częściach świata temperatura może wzrosnąć o ponad 2 st. C. Wśród miast, które doświadczą najsilniejszego ocieplenia, znalazły się Genewa ze wzrostem 2,5 st. C, chińskie Shenzen (2,3 st. C) i japońska Tsukuba (2,3 st. C). Badanie, które uwzględniło 100 miast, prezentuje także dolny limit wzrostów. Na przykład w belgijskim Leuven temperatura ma podnieść się „tylko” o 1,1 st. C.

Jak powiedziała Cynthia Rosenzweig, redaktorka raportu i badaczka NASA, analiza dostarcza „podstawowej wiedzy” dla miast, które będą musiały zmierzyć się z efektami globalnego ocieplenia.

Dokładne prognozy to bowiem podstawa do działania. „Skąd miasta mają wiedzieć, jakie plany uodparniające je na zmiany klimatu powinny wprowadzić, jeśli nie będą znały przewidywanych temperatur i nie będą wiedziały, jak klimat wpłynie na te miasta” - powiedziała Rosenzweig w trakcie konferencji prasowej.

Tymczasem, jak zwrócił uwagę prof. Solecki, prognozowane wzrosty nie przekraczają 1 st. C tylko w nielicznych przypadkach, co oznacza, że miasta muszą przygotować odpowiednio dopasowane do ich potrzeb plany poradzenia sobie z zagrożeniem.

To nie koniec złych wieści. Nowe wyniki zostały ogłoszone krótko po opublikowaniu raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, według którego globalny wzrost temperatur może przekroczyć wcześniej zakładane wartości.

Eksperci zajmujący się skutkami ocieplenia zwracają także uwagę, że burze, powodzie i inne groźne, związane z ociepleniem zjawiska dotykają miasta w większym stopniu, niż przewidywano.

Niepokojąca sytuacja ma szczególne znaczenie w obliczu rosnącej urbanizacji. Otóż obecnie ok. połowa populacji Ziemi żyje w miastach, a do 2050 r. odsetek ten ma wynosić 66 proc.

Więcej informacji: http://news.trust.org/item/20180307071229-695xu/https://www.reuters.com/article/us-climatechange-draft/warming-set-to-breach-paris-accords-toughest-limit-by-mid-century-draft-idUSKBN1F02RH

https://www.reuters.com/article/us-climatechange-cities-c40/climate-change-pushing-weather-extremes-off-the-scale-says-global-cities-group-idUSKCN1GB0D1 https://esa.un.org/unpd/wup/publications/files/wup2014-highlights.pdf 

źródło: PAP Nauka w Polsce

mat/ ekr/


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej