więcej


Nauka o klimacie

Zmiany klimatu wpłynęły na bieg rzeki Missouri (17577)

2014-08-22

Drukuj
galeria

Missouri kolo Yankton, Południowa Dakota. Fot. Galen Johns.

Duże wahania poziomu jednej z najważniejszych rzek Ameryki Północnej wpłyną znacząco na rolnictwo, sugerują badania przeprowadzone przez US Geological Survey (USGS).

Missouri rozpoczyna swój bieg w Montanie i płynie stamtąd na południowy wschód, osiągając całkowitą długość ponad 3700 km. Odgrywa kluczową rolę dla lokalnych społeczności, zależnych od energetyki wodnej, turystyki i systemów nawadniających. Amerykanie wiedzieli dotychczas, że woda w rzece ma fatalną jakość, m.in. na skutek spływających z pól nawozów, oraz nadmiernego rozwoju terenów przybrzeżnych. Teraz okazuje się, że na jej bieg wpływają również zmiany klimatyczne.

Dane zebrane przez naukowców wykazały, że we wschodniej części zlewni, obejmującej obszary Północnej i Południowej Dakoty oraz Iowa, przepływy wzrosły, natomiast zmalały w zachodniej Montanie i Wyoming. Oznacza to, że podczas gdy niektóre obszary będą zagrożone zalaniem, inne cierpieć będą na brak wody. Ten brak równowagi w ogromnym stopniu wpłynie na rozwiniętą w regionie działalność rolniczą. Zmiany klimatu prawdopododbnie wpłynęły na rozkład opadów, od których zależą wysokości przepływu rzeki.

Mark Anderson, dyrektor Centrum Nauki USGS Wodnej w Dakocie Południowej i jeden z autorów badania powiedział: „Klimat się zmienia, a odzwierciedlenie tych zmian widać w biegu rzeki”. Główny autor badań, hydrolog Parker Norton dodał zaś: „Rzeka Missouri i jej dopływy są cenne dla rolnictwa, energii, rekreacji i miejskich wodociągów. Zrozumienie, w jaki sposób kształtuje się strumień przepływu w całej zlewni, może pomóc w zarządzaniu wodą, szczególnie w krytycznych momentach”.


Tłumaczenie: Michał Olszewski
źródło: blueandgreentomorrow.com


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej