więcej


Nauka o klimacie

Ocieplenie Arktyki to... chłodne zimy w Europie (18529)

2015-05-15

Drukuj
galeria

Zatoka Burgerbukta, Spitsbergen. Fot. Allan Hopkins, flickr, (CC BY-NC-ND 2.0)

Temperatury w Arktyce rosną o 1,3°C na dekadę. Paradoksalnie, dla Europy Środkowej oznacza to chłodne zimy. Ten trend już odczuwamy na własnej skórze. 

Arktyka ociepla się dwa razy szybciej niż reszta globu. Skomplikowane interakcje między oceanem, lodem morskim i atmosferą skutkują występowaniem tzw. dodatnich sprzężeń zwrotnych – mechanizmów potęgujących ocieplenie. Badacze nazywają to zjawisko „Amplifikacją Arktyczną” („Arctic Amplification”).

Jak donoszą naukowcy z niemiecko-francuskiej stacji badawczej AWIPEV temperatury na Spitsbergenie rosną w średnim tempie 1,3°C na dekadę. W miesiącach zimowych (grudzień-luty) ten wzrost jest jeszcze większy, bo o 3,4°C na dziesięciolecie.

Drastycznie kurczy się zasięg letniej pokrywy lodowej Oceanu Arktycznego. Według modeli klimatycznych w połowie wieku wody Arktyki w porze letniej mogą całkowicie wolne od lodu.

Co to oznacza dla Europy?

Według niemieckiego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych wraz z ociepleniem Arktyki może wzrosnąć częstotliwość występowania chłodnych zim w Europie. To wynik zmian wzorców pogodowych oraz warunków w światowych oceanach. Dla przykładu, w Europie Środkowej zimy przełomu lat 2009/2010 i 2012/2013 należały do najchłodniejszych od lat 60‘ ubiegłego wieku.

***

AWIPEV to wspólny projekt niemieckiego Instytutu im. Alfreda Wegenera (AWI) oraz francuskiego Instytutu Polarnego im. Paula Émile‘a Victora (IPEV).

Marta Śmigrowska. Źródło: Bundesministerium für Bildung und Foschung


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej