więcej


Nauka o klimacie

Grenlandia i Antarktyda tracą 500 km³ lodu rocznie (17586)

2014-08-31

Drukuj
galeria

Zachodnia Antarktyka. Fot. NASA/Jane Peterson, PD-USGOV-NASA.

To największa prędkość obserowana od czasu, kiedy rozpoczęły sie satelitarne pomiary pokrywy lodowej.

Wyniki badań Centrum Badań Polarnych i Morskich Helmholtz Instytutu Alfreda Wegenera (AWI) opublikowane w czasopiśmie „Cryosphere”, są oparte na danych zebranych przez satelitę CryoSat-2 ESA.

Naukowcy odkryli, że lodowce na Grenlandii oraz w zachodniej części Antarktydy i Grenlandii straciły w ostatnich latach ogromne masy lodu o łącznej objętości 500 km3. Efektem tego procesu jest rosnący poziom mórz.

Glacjolog AWI dr Angelika Humbert wyjaśnia: „Kiedy porównamy bieżące dane z tymi, jakie satelita ICESat zarejestrowała w roku 2009, widać, że Grenlandia traci obecnie dwa razy więcej lodu, a zachodnia część Antarktyki nawet trzy razy więcej. Pokrywa lodowa w obu miejscach kurczy się o 500 km3 rocznie. To najwyższa prędkość obserwowane od 20 lat, kiedy satelity rozpoczęły pomiary pokrywy lodowej”.

Dr Veit Helm, koordynujący całość badań, dodaje: „Nowe mapy poziomicowe są bardzo szczegółowe. Widać na nich różnice nawet kilku metrów wysokości. Obejmują obszar blisko 16 mln km2 lodu. To o 500 tysięcy kilometrów kwadratowych więcej niż poprzedni model terenu. Musimy zrozumieć, gdzie i w jakim stopniu zmieniła się grubość lodu. Tylko wtedy możemy analizować przyczyny zmian i dowiedzieć się, na ile pokrywy lodowe przyczyniają się do globalnego wzrostu poziomu mórz”.

Informacje z AWI nadchodzą po serii niepokojących badań, które pokazują, że wyższe temperatury lądowe i morskie wpływają na tereny arktyczne i antarktyczne oraz intensyfikują zmiany klimatyczne. W maju eksperci stwierdzili, że rozpad pokrywy lodowej Antarktydy Zachodniej, jest już nie do zatrzymania. Proces ten może doprowadzić do wzrostu poziomu morza o 4 metry.

Tymczasem na Grenlandii nadal panują rekordowo wysokie temperatury. Jej największe lodowce,wcześniej uznawane za stabilne, straciły 10 mld ton lodu rocznie od 2003 roku.

 

Tłumaczenie Michał Olszewski
źródło: blueandgreentomorrow.com


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej