więcej


Nauka o klimacie

Munich Re: Coraz więcej katastrof klimatycznych i pogodowych (18702)

2015-07-09

Drukuj
galeria

Osunięcie się ziemi w mieście Badulla na Sri Lance, 29.10.14. Fot. Vikalpa | Groundviews | Maa, flickr, (CC BY 2.0)

Ekstrema pogodowe występują dziś kilkukrotnie częściej niż we wczesnych latach 80.

W maju Indie dotknęła mordercza fala upałów. Temperatury sięgające 47°C spowodowały 2200 zgonów. W czerwcu w Pakistanie fala upałów zabiła kolejne setki. Jak pokazuje zestawienie, przygotowane przez firmę reasekuracyjną Munich Re, liczba ekstremalnych zdarzeń pogodowych i klimatycznych szybko rośnie:

Silne burze występują dwukrotnie częściej niż we wczesnych latach 80. Powodzie i fale upałów trzykrotnie częściej. Konsekwencje stają się coraz bardziej kosztowne, w szerokim tego słowa znaczeniu.

Badania opublikowane przez Komisję ds. Zdrowia i Zmiany Klimatu Lancet sugerują, że wcześniejsze szacunki przyszłego wpływu zmiany klimatu na zdrowie, opracowane przez Światową Organizację Zdrowia oraz IPCC, są niedoszacowane, bo nie uwzględniają wrażliwości powodowanej przez wzrost populacji, jej starzenie oraz migracje.

Opracowanie: Marta Śmigrowska. Źródło: Ziemia na rozdrożu (za: The Economist, tłum. M. Popkiewicz)


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej