więcej


Nauka o klimacie

Światowa Organizacja Zdrowia o efektach zmian klimatycznych (19675)

Tomasz Pieńkowski
2016-08-19

Drukuj
galeria

Fot. fotolia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, iż każdego roku między 2030 a 2050 rokiem, ze względu na zmianę klimatu umierać będzie około 250 000 ludzi więcej, niż obecnie.

W ciągu ostatnich 50 lat ludzkość wydobyła i zużyła ogromne ilości paliw kopalnych. W efekcie spalania tych paliw do atmosfery ziemskiej przedostały się gigantyczne ilości gazów cieplarnianych. Większe stężenie tych gazów w atmosferze powoduje szybszy wzrost temperatury, niż w czasach poprzedzających rewolucję przemysłową.

W ciągu ostatnich 130 lat średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 0,85o C, a każda z ostatnich trzech dekad była cieplejsza od poprzedniej. Skutkiem tego jest wzrost poziomu mórz, szybsze topnienie lodowców, zmiany ilości opadów na świecie, a także ekstremalne zjawiska pogodowe - częstsze i jeszcze bardziej intensywne.

Mimo iż globalne ocieplenie może przynieść niektórym regionom korzyści, jak możliwość zwiększenia produkcji żywności, czy lżejszą zimę, to globalny efekt zmian klimatycznych jest negatywny. Pogorszenie czystości powietrza, problem z dostępem do czystej wody, niewystarczająca produkcja żywności, czy brak bezpiecznego schronienia przed upałem to tylko podstawowe przykłady, dlaczego sytuacja, z którą już teraz mamy do czynienia jest niebezpieczna dla zdrowia i życia wielu ludzi.

Przewidując wpływ zmian klimatycznych na zdrowie ludzi, WHO oceniło, iż każdego roku między 2030 a 2050 rokiem, z ich powodu umierać będzie około 250 000 ludzi więcej, niż obecnie. Według WHO za śmierć tych ludzi w 95 000 przypadków odpowiadać będzie niedożywienie dzieci, w 60 000 - malaria, w 48 000 - choroby biegunkowe, a w 38 000 - przegrzanie słoneczne.

Zmiany klimatyczne oddziałują na wszystkich ludzi, ale są wśród nich grupy szczególnie zagrożone, w tym mieszkańcy małych wysp, nabrzeży, dużych aglomeracji miejskich, gór, czy obszarów okołobiegunowych. Trzeba pamiętać także o osobach starszych oraz o dzieciach, zwłaszcza tych, które żyją w krajach rozwijających się, gdzie dostęp do czystej wody, żywności, czy opieki zdrowotnej jest ograniczony.

Z powodu zmian klimatycznych w XXI wieku ucierpiały już miliony ludzi. W samej tylko Europie w 2003 roku z powodu ekstremalnych upałów zmarło około 70 000 osób, a wiele innych hospitalizowano - szczególnie osoby z chorobami układu oddechowego, bądź chorobami kardiologicznymi. Ponadto, od lat 60 ubiegłego stulecia liczba zmarłych z powodu ekstremalnych warunków pogodowych potroiła się i wynosi teraz około 60 000 rocznie.

Zmiany klimatyczne, które zaczynają zaburzać dotychczasowe cykle opadowe powodują w wielu krajach problem z dostępem do czystej wody. Już teraz co roku powoduje to śmierć 760 000 dzieci poniżej 5 roku życia. Ponadto malaria, choroba współcześnie kojarzona z krajami tropikalnymi, zaczyna pojawiać się w Europie. Ocieplenie klimatu w basenie Morza Śródziemnego połączone ze sporą wilgotnością powietrza zaczyna tworzyć warunki idealne do życia dla gatunku komara przenoszącego tą chorobę. Jak na razie problem dotyka w niewielkim stopniu Grecję, ale patrząc na prognozę WHO ciężko zachować optymizm, gdyż mówi ona jasno - w najbliższych latach lepiej nie będzie.

Tomasz Pieńkowski dla ChronmyKlimat.pl

Na podstawie: WHO


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej