ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Rekordowo niski poziom pokrywy lodowej w czerwcu w Oceanie Arktycznym (19617)

Tomasz Pieńkowski
2016-07-15

Drukuj
galeria

Wielkość pokrywy lodowej w Oceanie Arktycznym w czerwcu wynosiła 10 600 000 km2, najmniej w historii pomiarów dla tego miesiąca.

Naukowcy nie przewidzieli wcześniej tak niskiego stanu lodu, choć zwracali uwagę na fakt, iż na Morzu Barentsa, gdzie lód jest bardzo podatny na topnienie, jego warstwa była bardzo cienka i wynosiła około pół metra.

Po rekordowo ciepłej zimie w Arktyce, jak dotąd w każdym miesiącu, z wyjątkiem marca, poziom pokrywy lodowej w Oceanie Arktycznym był rekordowo niski. Ponadto, tegoroczny styczeń i luty były najcieplejsze w historii pomiarów na świecie, co niewątpliwie przyczyniło się do rekordowego topnienia lodu w Arktyce.

Utrata lodu w pierwszej połowie czerwca wynosiła 37 000 km2 dziennie, natomiast w drugiej połowie czerwca pokrywa lodowa Oceanu Arktycznego malała w tempie 75 000 km2 dziennie, o około 70% szybciej niż w analogicznym okresie w latach poprzednich.

Tegoroczna letnia pokrywa lodowa w Arktyce, biorąc pod uwagę czerwcowe dane prawdopodobnie osiągnie nowe minimum wszechczasów. Pokrywa lodowa w Oceanie Arktycznym w czerwcu była mniejsza o około 260 000 km2 niż podczas rekordowego dotychczas czerwca 2010 r.. Dane czerwcowe wskazują także, iż pokrywa lodowa w Oceanie Arktycznym była mniejsza aż o 1 360 000 km2 w porównaniu do średniej z lat 1981-2010. Oznacza to, iż teren pokryty lodem w Arktyce zmalał w stosunku do średniej z lat 1981-2010 o obszar wielkości ponad 1/3 terytorium Unii Europejskiej.

Utrata odbijającej światło, dużej ilości lodu wzmacnia trend ocieplenia. Powstała po stopnieniu lodu woda pochłania światło słoneczne, co podnosi temperaturę wody i powietrza, a zarazem przyczynia się do dalszego topnienia pokrywy lodowej w Oceanie Arktycznym. Według naukowców powyższy trend ocieplenia może być porównywalny z dwudziestoletnią emisją dwutlenku węgla.


Tomasz Pieńkowski dla ChronmyKlimat.pl
Na podstawie: www.theguardian.com

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej