- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
W drodze do Kopenhagi... przystanek Barcelona
2009-11-02Dnia 2 listopada rozpoczął się ostatni etap formalnych negocjacji poprzedzających Konferencję COP 15 w Kopenhadze. Przedstawiciele ponad 190 państw spotkali się w Barcelonie, gdzie będą obradować przez 5 najbliższych dni.
Więcej
-
Czas na solidarność klimatyczną!
2009-11-01Zmiany klimatu dotyczą nas wszystkich. Kraje rozwinięte powinny okazać solidarność i zobowiązać się do udzielenia pomocy krajom najuboższym. Bez wsparcia kraje rozwijające nie będą w stanie samodzielnie przystosowywać się do skutków zmian klimatu i rozwijać proekologicznych gospodarek.
Więcej
-
Lista proponowanych obszarów Natura 2000 zaakceptowana
2009-11-01Rząd przyjął listę obszarów proponowanych do objęcia ochroną w ramach programu Natura 2000. Są na niej 464 nowe obszary siedliskowe oraz 79 obszarów wyznaczonych wcześniej, które wymagają korekty granic.
Więcej
-
Sukces międzynarodowej kampanii 350.org
2009-10-31W sobotę, 24 października setki tysięcy osób na całym świecie przyłączyło się do kampanii 350.org na rzecz ochrony klimatu. W ramach Światowego Dnia Akcji dla Klimatu zorganizowano ponad 5200 wydarzeń w 181 krajach.
Więcej
-
Bateria na spirytusie metylowym dla małych urządzeń elektrycznych
2009-10-30Japońska firma elektrotechniczna Toshiba zbudowała małą baterię elektryczną, która pracuje na spirytusie metylowym. Jest ona przeznaczona do podładowywania niewielkich urządzeń elektrycznych, w tym telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych, odtwarzaczy i przenośnych komputerów, w sytuacjach, gdy nie można podłączyć się do sieci elektrycznej, np. w samochodzie czy podczas wyprawy turystycznej.
Więcej
-
40 mld euro na innowacyjność w Polsce
2009-10-30Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Jarosław Pawłowski poinformował podczas gdańskiego "Szczytu Innowacyjności", że prawie 60 proc. unijnych funduszy przyznanych Polsce na lata 2007-2013 może być przeznaczone na rozwój i modernizację gospodarki oraz innowacyjność.
Więcej
-
Unijny szczyt pokazał krótkowzroczność polskiego rządu
2009-10-30Uzgodnione dziś w Brukseli stanowisko Unii Europejskiej na Konferencję Klimatyczną ONZ w grudniu tego roku, w Kopenhadze rozczarowało tych, którzy liczyli na jasne i adekwatne do wyników badań naukowych decyzje.
Więcej
-
Eksperci wesprą działania Ministerstwa Gospodarki przy redukcji emisji CO2 i innych zanieczyszczeń
2009-10-30– Społeczna Rada do spraw Narodowego Programu Redukcji Emisji pomoże MG w realizacji postanowień unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego oraz opracowywanej obecnie dyrektywy o emisjach przemysłowych – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na uroczystym powołaniu Rady, które odbyło się 28 października br. w Warszawie.
Więcej
-
Wizja rozwoju energetyki słonecznej termicznej wraz z Planem działań do 2020r. - raport IEO
2009-10-29Instytut Energetyki Odnawialnej we współpracy z Panelem Słonecznym 20x2020 sporządził raport, którego celem jest przedstawienie potencjału gospodarczego i kierunku rozwoju energetyki słonecznej cieplnej gwarantującego wdrożenie przez Polskę dyrektywy UE o promocji stosowania odnawialnych źródeł energii (OZE).
Więcej
-
Naukowcy amerykańscy : w Arktyce trwa topnienie lodów
2009-10-29W Arktyce trwa intensywne topnienie lodów, spowodowane globalnymi zmianami klimatycznymi - informuje ogłoszony w Waszyngtonie raport Krajowej Agencji Badania Oceanów i Atmosfery (KABOA).
Więcej
-
Wicepremier Pawlak o negocjacjach gazowych z Rosją
2009-10-29- Przedłużenie kontraktu na gaz do 2037 r. i uzgodnienie wielkości dostaw na poziomie 11 mld m sześć. rocznie to punkty, w których udało się nam uzyskać porozumienie podczas negocjacji ze stroną rosyjską – poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na konferencji prasowej zorganizowanej 27 października br. w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
-
Brak zaangażowania Polski w pomoc dla krajów rozwijających się
2009-10-2929 października rozpoczął się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Jeden z głównych tematów rozmów stanowią kwestie związane ze zmianami klimatu oraz międzynarodowymi działaniami na rzecz jego ochrony.
Więcej
-
Minister Środowiska Nowicki o polskiej polityce ochrony klimatu w Tokio
2009-10-29Polska polityka ochrony klimatu była głównym tematem seminarium, zorganizowanego przez Ministerstwo Środowiska RP, które odbyło się w poniedziałek 26 października br. w Tokio. W spotkaniu wziął udział Minister Środowiska prof. Maciej Nowicki.
Więcej
-
Aktywność samorządów kluczem do rozwoju regionalnych portów lotniczych w Polsce
2009-10-29Dokonaliśmy przekazania 5000 hektarów nieruchomości wojskowych na lotniska cywilne, co dało samorządom znaczący impuls inwestycyjny do rozwoju regionów – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz otwierając 27 października br. konferencję „Aktywność samorządów kluczem do rozwoju regionalnych portów lotniczych w Polsce”.
Więcej
-
Wiceminister Trojanowska na posiedzeniu GNEP w Chinach
2009-10-29Pomoc dla państw wdrażających program energetyki jądrowej oraz bezpieczeństwo dostaw paliwa jądrowego były głównym tematem posiedzeń Komitetu wykonawczego i Grupy sterującej Global Nuclear Energy Partnership (GNEP), które w dniach 22-23 października br. obradowały w Pekinie.
Więcej
-
Technologiczny przełom w polskiej energetyce
2009-10-28- Jednym z najistotniejszych wyzwań stawianych nam przez Unię Europejską jest ograniczenie zużycia energii. Wprowadzenie nowoczesnych sieci pomiarowych będzie miało ogromny wpływ na poprawę efektywności energetycznej w naszym kraju – powiedziała wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska podczas konferencji „Perspektywy rozwoju inteligentnych sieci energetycznych”, która odbyła się 27 października br. w Sejmie.
Więcej
-
Deklaracja o współpracy na rzecz energetyki wodnej
2009-10-28– Umowa sygnowana przez resorty gospodarki i skarbu państwa oraz Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przyczyni się do stworzenia przyjaznego klimatu wokół energetyki wodnej. Jest też szansą na rozwój inwestycji w tym obszarze– powiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska podczas podpisania Deklaracji współpracy na rzecz rozwoju energetyki wodnej w Polsce. Spotkanie odbyło się 27 października br. w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
-
Hodowla zwierząt - problem pominięty w rozmowach klimatycznych
2009-10-28Gazy cieplarniane, pochodzące z cyklu życia i łańcucha pokarmowego zwierząt hodowanych w celach gospodarczych powodują 51% rocznej emisji spowodowanej przez ludzi i dlatego należy im nadać większe znaczenie w globalnych wysiłkach na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi - twierdzą eksperci World Bank Group.
Więcej
-
Mapa Świata + 4°C
2009-10-28Podczas otwarcia wystawy poświęconej zmianom klimatu, w londyńskim Muzeum Nauki zaprezentowana została nowa mapa, ilustrująca potencjalne skutki zmian klimatu, związane ze wzrostem globalnej temperatury o 4 stopnie Celsjusza.
Więcej
-
Nowy dowód na to, że ocieplenie klimatu to efekt działań człowieka
2009-10-28Ocieplenie klimatu obserwowane od połowy dwudziestego wieku różni się od prehistorycznych zjawisk tego typu - uważają naukowcy z Uniwersytetu Buffalo i Uniwersytetu Kolorado.
Więcej
-
Nadzieje na sfinalizowanie umowy klimatycznej
2009-10-28Szef Komisji Europejskiej wyraził nadzieję, że przywódcy Unii Europejskiej, mimo impasu
w rozmowach, zgodzą się podczas przyszłotygodniowego szczytu na finansowanie globalnego porozumienia w sprawie zmian klimatycznych.
Więcej
-
List Koalicji Klimatycznej do Premiera Donalda Tuska
2009-10-2827 października Koalicja Klimatyczna złożyła w Kancelarii Premiera list w sprawie stanowiska Polski na spotkanie Rady Europejskiej odbywającej się w dniach 29 i 30 października. Treść listu prezentujemy poniżej.
Więcej
-
List Koalicji Klimatycznej do Premiera Donalda Tuska
2009-10-28W dniu wczorajszym, 27 października Koalicja Klimatyczna złożyła w Kancelarii Premiera list w sprawie stanowiska Polski na spotkanie Rady Europejskiej odbywającej się w dniach 29 i 30 października. Treść listu prezentujemy poniżej.
Więcej
-
REFA włącza się w międzynarodową akcję dla klimatu
2009-10-27W dniach 19-29 października 2009 r. uczestnicy Ruchu Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu poprzez różnorodne działania włączają się w globalne dni działań na rzecz klimatu akcentując zwłaszcza temat sprawiedliwości klimatycznej, apelującej o pomoc krajom ubogim, które najsilniej odczuwają negatywne skutki zmian klimatu.
Więcej
-
Symulacja erozji dna morskiego wokół Australii w reakcji na zmiany klimatu
2009-10-27Szybko postępująca erozja dna morskiego oraz zmiany wzrostu rafy koralowej to główne zagrożenia dna morskiego otaczającego Australię, wywołane zmianami klimatycznymi - uważają naukowcy z prowadzący badania dla Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO).
Więcej
-
Powstała symulacja do prognozowania przerw w dostawach prądu wywołanych huraganami
2009-10-27Badacze z uniwersytetu Johnsa Hopkinsa i uniwersytetu Texas A&M znaleźli sposób na precyzyjną lokalizację awarii mocy wywołanych huraganami. Korzystali oni z danych zgromadzonych podczas huraganu Katrina oraz czterech innych burz - podano w informacji prasowej uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.
Więcej
-
Symulacja erozji dna morskiego wokół Australii w reakcji na zmiany klimatu
2009-10-27Szybko postępująca erozja dna morskiego oraz zmiany wzrostu rafy koralowej to główne zagrożenia dna morskiego otaczającego Australię, wywołane zmianami klimatycznymi - uważają naukowcy z prowadzący badania dla Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO).
Więcej
-
Powstała symulacja do prognozowania przerw w dostawach prądu wywołanych huraganami
2009-10-27Badacze z uniwersytetu Johnsa Hopkinsa i uniwersytetu Texas A&M znaleźli sposób na precyzyjną lokalizację awarii mocy wywołanych huraganami. Korzystali oni z danych zgromadzonych podczas huraganu Katrina oraz czterech innych burz - podano w informacji prasowej uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.
Więcej
-
Problemy z nadmiarem kredytów w państwach byłego bloku wschodniego
2009-10-27Unia Europejska zastanawia się, co zrobić z miliardami niewykorzystanych kredytów na redukcję zanieczyszczeń, nagromadzonych przez Rosję, Ukrainę i inne byłe komunistyczne kraje Europy Wschodniej w ramach Protokołu z Kioto.
Więcej
-
Porozumienie Indii i Chin w sprawie klimatu
2009-10-27Przedstawiciele rządów Indii i Chin podpisali porozumienie, w ramach którego oba kraje zobowiązały się do współpracy w walce ze zmianami klimatu oraz koordynacji wspólnego stanowiska podczas negocjacji klimatycznych.
Więcej
-
Polska blokuje decyzję o funduszu klimatycznym
2009-10-27Ministrowie finansów krajów unijnych nie doszli do porozumienia w sprawie finansowania adaptacji i łagodzenia zmian klimatycznych w krajach rozwijających się, z powodu wątpliwości Polski i krajów Europy Wschodniej, dotyczących opłat, większych niż te, na jakie te kraje mogą sobie pozwolić.
Więcej
-
Problemy z nadmiarem kredytów w państwach byłego bloku wschodniego
2009-10-27Unia Europejska zastanawia się, co zrobić z miliardami niewykorzystanych kredytów na redukcję zanieczyszczeń, nagromadzonych przez Rosję, Ukrainę i inne byłe komunistyczne kraje Europy Wschodniej w ramach Protokołu z Kioto.
Więcej
-
Podsekretarz Stanu Ministerstwa Środowiska z wizytą w New Delhi
2009-10-27W dniach od 21 do 23 października br. Podsekretarz Stanu w MŚ Bernard Błaszczyk przebywał w New Delhi. Głównymi tematami związanymi z wizytą w Indiach były zmiany klimatu, rozwój technologii i ich transfer.
Więcej
-
Zielone światło dla pierwszego projektu termomodernizacyjnego
2009-10-26Należy docenić wysiłek samorządów, które realizują tę inwestycję. Projekt jest komplementarny, ale i stosunkowo trudny, bo wdrażany jednocześnie przez sześć powiatów – powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło podczas uroczystego podpisania pierwszej umowy o dofinansowanie w ramach Priorytetu IX Programu Infrastruktura i Środowisko „Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna”.
Więcej
-
Odgłosy sejsmiczne ujawniają zaginione huragany
2009-10-26Zapisy odgłosów sejsmicznych planety pozwalają skompletować dane o huraganach na Północnym Atlantyku. Całkowicie nowa metoda ma pomóc ustalić powiązania między globalnym ociepleniem a częstotliwością i siłą huraganów - podaje Geological Society of America w informacji prasowej.
Więcej
-
Rząd przyjął rozporządzenie ws. sieci autostrad i dróg ekspresowych
2009-10-2620 października br. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych.
Więcej
-
Finansowanie taboru kolejowego w Europie
2009-10-26Kolej powinna zostać „zwrócona” pasażerom - dostosowana do zróżnicowanych potrzeb usługobiorców poprzez elastyczne kształtowanie oferty cenowej, segmentowanie przewozów pasażerskich oraz wdrażanie rozwiązań informatycznych ułatwiających dostęp do informacji i poszerzających kanały dystrybucji biletów – powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Juliusz Engelhardt.
Więcej
-
Podręcznik wdrażania Programu Infrastruktura i Środowisko
2009-10-26Zapraszamy do zapoznania się z Podręcznikiem – Przewodnik po Programie Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), który w zwięzły sposób przedstawia podstawowe informacje na temat systemu wdrażania Programu oraz poszczególnych jego procesów.
Więcej
-
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rodzajów programów i projektów przeznaczonych do realizacji w ramach Krajowego systemu zielonych inwestycji
2009-10-25Rada Ministrów przyjęła w dniu 20 października 2009 r., przedłożony przez Ministra Środowiska, projekt rozporządzenia w sprawie rodzajów programów i projektów przeznaczonych do realizacji w ramach „Krajowego systemu zielonych inwestycji”.
Więcej
-
Zmieniaj siebie, a nie klimat!
2009-10-25Warszawa jednym z ponad 5200 miejsc na całym świecie, w których odbyły się 24 października akcje na rzecz ochrony klimatu.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności