więcej


Sukces międzynarodowej kampanii 350.org (10975)

2009-10-31

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'W sobotę, 24 października setki tysięcy osób na całym świecie przyłączyło się do kampanii 350.org na rzecz ochrony klimatu. W ramach Światowego Dnia Akcji dla Klimatu zorganizowano ponad 5200 wydarzeń w 181 krajach.
Celem międzynarodowej kampanii 350.org jest stworzenie ogólnoświatowego ruchu nawołującego rządy państw do przyjęcia ambitnych zobowiązań redukcyjnych i podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu. Główne przesłanie akcji, a zarazem jej nazwa (350.org) nawiązuje do ustabilizowania koncentracji CO2 w atmosferze na poziomie 350 ppm (ppm - części na milion, ang. parts per milion). Granica 350 ppm uważana jest przez grono naukowców za bezpieczną zawartość dwutlenku węgla w atmosferze.

Bill McKibben, założyciel 350.org, tak relacjonował przebieg międzynarodowej kampanii: "Mistrzowie olimpijscy prowadzą 350 osób na wycieczkę rowerową, a w tysiącach kościołów rozbrzmiewają dzwony po 350 razy. To dzieje się wszędzie - 300 wielkich wieców w samych Chinach, które nie są miejscem, gdzie zwykle organizuje się polityczne akcje, 150 w całych Indiach. Ponad tysiąc w Stanach Zjednoczonych, stanowiących przecież centrum problemu”.

Happeningi związane z akcją 350.org odbywały się na całym świecie, również w Polsce. W Warszawie Polski Klubu Ekologiczny Okręgu Mazowieckiego zorganizował akcję „Zmieniaj siebie, a nie klimat”, podczas której zbierano podpisy na pocztówkach z apelem do premiera Tuska o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu. W Krakowie Fundacja Aeris Futuro wraz z Koalicją Klimatyczną zorganizowała happening pod nazwą „Bądź klimaciarzem”, mający na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia dla klimatu, jakie niesie ze sobą brak świadomości ekologicznej. Do kampanii 350.org przyłączyły się także inne polskie miasta, takie jak Łódź, Radom, Zawiercie czy Ełk.

Kampania 350.org to wspólny, międzynarodowy apel do przywódców państw o podjęcie zdecydowanych działań i przyjęcie w czasie grudniowej Konferencji w Kopenhadze nowego porozumienia na rzecz ochrony klimatu.

Zobacz zdjęcia z międzynarodowych akcji 350.org!


opracowanie: AR
na postawie: www.350.org, www.guardian.co.uk

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej