więcej


Energetyka

Wiceminister Trojanowska na posiedzeniu GNEP w Chinach (9946)

2009-10-29

Drukuj
Pomoc dla państw wdrażających program energetyki jądrowej oraz bezpieczeństwo dostaw paliwa jądrowego były głównym tematem posiedzeń Komitetu wykonawczego i Grupy sterującej Global Nuclear Energy Partnership (GNEP), które w dniach 22-23 października br. obradowały w Pekinie.
Polskę reprezentowała Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Hanna Trojanowska.

Podczas spotkania zaprezentowano dotychczasowe dokonania GNEP w dziedzinie pomocy udzielanej państwom, które zdecydowały się wprowadzić u siebie technologie atomowe w energetyce. Obejmują one głównie zagadnienia szkolenia personelu, organizacji kampanii informacyjnych, zapewnienia niezawodnych dostaw paliwa jądrowego oraz składowania i przeróbki odpadów promieniotwórczych. Partnerami GNEP jest obecnie 25 państw, a 31 ma status obserwatora.

Komitet wykonawczy opracował program działań na kolejny rok. Zarekomendował Grupie sterującej m.in. dyskusję na temat poszerzenia GNEP o kraje, które nie planują przerobu wypalonego paliwa (jak np. Finlandia i Szwecja) poprzez zmianę zasad organizacyjnych. Decyzję w tej sprawie komitet wykonawczy podejmie na przyszłorocznym posiedzeniu w Jordanii na podstawie zaleceń Grupy sterującej.

Wiceminister Trojanowska przedstawiła członkom Komitetu polskie decyzje w sprawie uruchomienia programu jądrowego oraz aktualny stan przygotowań do tego przedsięwzięcia. Jak poinformowała, projekt Programu Polskiej Energetyki Jądrowej powinien być gotowy w połowie przyszłego roku, tak, aby rząd mógł go przyjąć do końca 2010 r. Podsekretarz stanu w MG zgłosiła również gotowość Polski do zorganizowania posiedzenia komitetu wykonawczego GNEP w 2011 r., w okresie sprawowania przez nasz kraj Prezydencji w UE.

Podczas wizyty w Chinach wiceminister Trojanowska, wraz z 10 ministerialnymi członkami Komitetu wykonawczego GNEP, została przyjęta przez wicepremiera Chin Li Keqiang. Spotkała się także z wiceprezesem Yu Jianfeng i władzami China National Nuclear Corporation (CNNC). Rozmowy dotyczyły możliwości współpracy przy przedsięwzięciach badawczo-rozwojowych, szczególnie dotyczących rozwoju technologii reaktorowych oraz w zakresie kształcenia kadr.

W Chinach powstaje obecnie 12 dużych reaktorów jądrowych. Kraj ten planuje do 2030 r. posiadać 60 GWe zainstalowanych mocy w siłowniach atomowych.

źródło: Ministerstwo Gospodarki
www.mg.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej