więcej


Zielona gospodarka

Podsekretarz Stanu Ministerstwa Środowiska z wizytą w New Delhi (10491)

2009-10-27

Drukuj
W dniach od 21 do 23 października br. Podsekretarz Stanu w MŚ Bernard Błaszczyk przebywał w New Delhi. Głównymi tematami związanymi z wizytą w Indiach były zmiany klimatu, rozwój technologii i ich transfer.

 

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska 21 października złożył również wizytę w Ministerstwie Środowiska i Lasów. Podczas rozmów z Ministrem Jaimirem Rameshem poruszono m.in. kwestie dotyczące udziału krajów rozwijających się w finansowaniu działań dotyczących zmniejszania emisji gazów cieplarnianych (mitygacyjnych) i adaptacyjnych. Spotkanie było okazją do przedstawienia nowych rozwiązań legislacyjnych zastosowanych przez Polskę w celu wykorzystania na redukcję gazów cieplarnianych środków pochodzących ze sprzedaży nadwyżek do emisji w ramach tzw. Green Investment Scheme. Rozmawiano też o działaniach podejmowanych przez nasz kraj dla zapewnienia transferu niskoemisyjnych technologii. Minister J. Ramesh przedstawił plany dotyczące redukcji emisji CO2 w Indiach. Główne kierunki działań będą obejmować zastosowanie gazu w publicznych środkach transportu oraz pochłanianie CO2 przez zalesienia. Przekazane przez delegację polską materiały informacyjne dotyczące gospodarki leśnej w Polsce i wpływu leśnictwa na zmiany klimatu wzbudziły duże zainteresowanie gospodarza.

Minister Błaszczyk uczestniczył również w otwarciu wystawy prezentującej technologie służące odnawialnym źródłom i ograniczaniu emisji CO2.

Wizyta w Indiach związana była także z udziałem w Konferencji wysokiego szczebla Zmiany klimatu – Rozwój technologii i transfer. W otwarciu wystawy wziął udział premier Indii Manmohan Singh. Bernard Błaszczyk spotkał się z premierem Indii i przeprowadził konsultacje bilateralne z ministrami Afganistanu, Chin, Danii, Malediwów, Nepalu, Serbii i Szwecji, uczestniczącymi w konferencji. Przez dwa dni - od 22 do 23 października - uczestnicy spotkania dyskutowali podczas pięciu sesji tematycznych m.in. o źródłach energii przyszłości i scenariuszach rozwoju technologii energetycznych. Omawiano kwestie dotyczące zwiększenia i transferu komercyjnych technologii. Ponadto podjęty został temat budowania elastycznego rozwoju i przenikania się technologii dla zrównoważonego rozwoju. Konferencja rozpoczęła się od Spotkania wysokiego szczebla dotyczącego międzynarodowej polityki związanej z dialogiem nad zmianami klimatu oraz transferem technologii energetycznych.

Podczas konferencji Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska przedstawił temat dotyczący dialogu międzynarodowej polityki nt. zmian klimatu i transferu. W swoim wystąpieniu wiceminister mówił m.in. o kwestiach związanych z negocjacjami nowego porozumienia, które określi zobowiązania redukcyjne po roku 2012. Wiceminister podkreślił, że Polska bierze aktywny udział w przygotowaniach do Konferencji Klimatycznej COP15 w Kopenhadze, w tym także w opracowaniu rozwiązań mających na celu zapewnienie pomocy finansowej dla krajów rozwijających się dla realizacji globalnych celów redukcyjnych oraz działań adaptacyjnych.

 

źródło: Ministerstwo Środowiska
www.mos.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej