więcej


Energetyka

Wicepremier Pawlak o negocjacjach gazowych z Rosją (9318)

2009-10-29

Drukuj
- Przedłużenie kontraktu na gaz do 2037 r. i uzgodnienie wielkości dostaw na poziomie 11 mld m sześć. rocznie to punkty, w których udało się nam uzyskać porozumienie podczas negocjacji ze stroną rosyjską – poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na konferencji prasowej zorganizowanej 27 października br. w Ministerstwie Gospodarki.
- Dalszych negocjacji wymaga określenie taryf za przesył rosyjskiego gazu przez terytorium Polski oraz kwestia akcjonariatu spółki EuroPolGaz – dodał.

Polska negocjuje z Rosją dodatkowe dostawy gazu od 2010 r., w związku z wyeliminowaniem z rynku rosyjsko-ukraińskiej spółki RosUkrEnergo. Wicepremier Pawlak spotkał się w tej sprawie w Moskwie 26 października br. z rosyjskim ministrem energetyki Siergiejem Iwanowiczem Szmatko. – Pracujemy nad tym aby zmienić porozumienie rządowe i uzupełnić brakujące wielkości dostaw – powiedział.

W opinii ministra gospodarki, uzgodnienie przedłużenia kontraktu na dostawy gazu o 15 lat sprzyja znalezieniu rozwiązania także dla problemu taryf. – Koszty związane z finansowaniem tego projektu zostaną rozpisane na dłuższy okres, dzięki czemu stawka taryfowa może być zbliżona do poziomu, który proponują Rosjanie – wyjaśnił minister gospodarki. Jak zapewnił, stronie polskiej zależy na „zachowaniu godziwego zysku w spółce EuroPolGaz”. Z tytułu tranzytu korzyść mogą odnieść również samorządy, dla których oznacza to wpływy rzędu 1 mld zł z tytułu podatków lokalnych.

Wiceszef rządu przypomniał, że w porozumieniu podpisanym przez prezydentów Polski i Rosji z 25 sierpnia 1993 r. zawarto propozycję równego podziału akcji EuRoPolGazu w proporcji 50/50 proc. – Rosjanie powracają do tej propozycji – powiedział. Poinformował też, że strona rosyjska nie zamierza podejmować inwestycji w spółce EuRoPolGaz a także odkłada w czasie realizację drugiej nitki gazociągu Jamał 2.

Podkreślił, że sprawa negocjacji nie jest łatwa ze względu na rozbieżności w stanowiskach obu stron. – Porozumienie musi zawierać uzgodnienia we wszystkich wymienionych obszarach, lub nie zostanie zawarte – powiedział wicepremier. - Podchodzimy do sprawy bardzo praktycznie. Potrzebna będzie cierpliwa i otwarta dyskusja o problemach energetycznych – dodał. Przypomniał, że Federacja Rosyjska nie podpisała Karty Energetycznej, w której określone zostały zasady dostępu strony trzeciej do infrastruktury przesyłowej.

W konferencji udział wzięli także wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska i Maciej Kaliski - dyrektor Departamentu Ropy i Gazu w MG.

źródło: Ministerstwo Gospodarki
www.mg.gov.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej