więcej


REFA włącza się w międzynarodową akcję dla klimatu (12100)

2009-10-27

Drukuj
W dniach 19-29 października 2009 r. uczestnicy Ruchu Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu poprzez różnorodne działania włączają się w globalne dni działań na rzecz klimatu akcentując zwłaszcza temat sprawiedliwości klimatycznej, apelującej o pomoc krajom ubogim, które najsilniej odczuwają negatywne skutki zmian klimatu.
Tak się składa, że najbardziej podatne na konsekwencje emisji szkodliwych gazów do atmosfery są kraje najbiedniejsze i najuboższa część ludności. One cierpią w pierwszej kolejności i w największym stopniu, choć najmniej przyczyniły się do zmian klimatycznych. Koszty ekstremalnych warunków atmosferycznych, w tym powodzi, suszy i sztormów, już gwałtownie rosną, również w państwach zamożnych.

W grudniu w Kopenhadze świat będzie na nowo próbował porozumieć się w sprawie redukcji emisji dwutlenku węgla po 2012 r. Szansa na porozumienie będzie jedynie wówczas, gdy uda się przezwyciężyć chciwość i egoizm, gdy zwycięży solidarność i odpowiedzialność.

Dlatego REFA wzywa do AKCJI DLA KLIMATU domagając się uznania 350 ppm jako górnej granicy bezpiecznej zawartości CO2 w atmosferze. Bowiem aby powstrzymać efekt cieplarniany potrzebna jest stopniowa redukcja emisji, do poziomu o 80% mniejszego niż emisja w roku 1990 do roku 2050. Celem jest ustabilizowanie stężenia CO2 w atmosferze na poziomie 350 ppm.

Działania REFA będą wśród ponad 2000 wydarzeń organizowanych w 40 krajach świata, które są koordynowane przez kampanię 350.org.

Więcej zob. www.refa.franciszkanie.pl

źródło: REFA
www.refa.franciszkanie.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej