więcej


Bateria na spirytusie metylowym dla małych urządzeń elektrycznych (12099)

2009-10-30

Drukuj
Japońska firma elektrotechniczna Toshiba zbudowała małą baterię elektryczną, która pracuje na spirytusie metylowym. Jest ona przeznaczona do podładowywania niewielkich urządzeń elektrycznych, w tym telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych, odtwarzaczy i przenośnych komputerów, w sytuacjach, gdy nie można podłączyć się do sieci elektrycznej, np. w samochodzie czy podczas wyprawy turystycznej.
Bateria przypomina wyglądem radioodbiornik i z powodzeniem mieści sie na dłoni. Wewnętrzny zbiornik baterii mieści 14 mililitrów paliwa, co wystarcza dla pełnego podładowania dwóch telefonów komórkowych. Czysty menatol wlewa się do baterii z flakonu o pojemności 50 mililitrów. Flakony z paliwem także będzie produkować i sprzedawać firma Toshiba.

Początkowo do sprzedaży trafi ograniczona partia w ilości 3000 baterii. Rozprowadzane będą tylko na rynku japońskim za pośrednictwem strony internetowej Toshiby. Cena jednej baterii wyniesie 29.800 jenów (około 325 dolarów). Zestaw złożony z pięciu flakonów z paliwem dla baterii kosztuje 3150 jenów (około 35 dolarów). Eksperci uważają, że z czasem jej cena spadnie.

źródło: PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej