więcej


Energetyka

Technologiczny przełom w polskiej energetyce (9490)

2009-10-28

Drukuj
- Jednym z najistotniejszych wyzwań stawianych nam przez Unię Europejską jest ograniczenie zużycia energii. Wprowadzenie nowoczesnych sieci pomiarowych będzie miało ogromny wpływ na poprawę efektywności energetycznej w naszym kraju – powiedziała wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska podczas konferencji „Perspektywy rozwoju inteligentnych sieci energetycznych”, która odbyła się 27 października br. w Sejmie.
W opinii wiceminister, konieczne są działania, sprzyjające rozwojowi nowoczesnych rozwiązań w zakresie pomiaru zużycia energii. - Widząc potrzebę i zalety jakie mogą przynieść narzędzia związane z inteligentnymi sieciami i systemami opomiarowania, postanowiliśmy wprowadzić do projektu „Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku” zapisy mówiące o wdrożeniu tych rozwiązań do polskiego systemu elektroenergetycznego – zadeklarowała wiceminister Strzelec-Łobodzińska.

Wiceminister gospodarki zwróciła również uwagę na szereg wyzwań, jakie stawia ustawodawstwo Unii Europejskiej w sprawie efektywności. - Ich spełnienie będzie dla Polski wielkim przedsięwzięciem, ale zakończone sukcesem przyniesie ważne rozwiązania w obszarze modernizacji sieci elektroenergetycznych w Polsce – przekonywała.

Podsekretarz stanu w MG przypomniała także, iż zgodnie z założeniami dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady, krajowy cel indykatywny w zakresie oszczędności energii powinien wynieść 9 proc. średniego rocznego zużycia energii (do roku 2016) - Jedną z inicjatyw, która ma doprowadzić do wypełnienia tych celów jest przygotowywany projekt ustawy o efektywności energetycznej. Przewiduje on wprowadzenie wsparcia w postaci białych certyfikatów, a także inteligentnych systemów pomiarowych – dodała.
***

Program działań wykonawczych na lata 2009-2012 przewiduje rozwój inteligentnej sieci pomiarowej oraz systemu inteligentnego opomiarowania jako nowoczesnych technik zarządzania popytem (Demand Side Managment). Zakłada on m.in. wprowadzenie od 2011 roku obowiązku stosowania liczników elektronicznych, ogólnopolskich standardów dotyczących cech technicznych, instalowania i odczytu liczników energii elektrycznej, oraz ogólnokrajowego systemu łączności radiowej dla potrzeb energetyki.

Organizatorem konferencji „Perspektywy rozwoju inteligentnych sieci energetycznych – technologiczny przełom w polskiej energetyce i szansa na wypełnienie celów pakietu klimatycznego” był Urząd Regulacji Energetyki.

źródło: Ministerstwo Gospodarki
www.mg.gov.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej