więcej


Transport

Aktywność samorządów kluczem do rozwoju regionalnych portów lotniczych w Polsce (10148)

2009-10-29

Drukuj

Dokonaliśmy przekazania 5000 hektarów nieruchomości wojskowych na lotniska cywilne, co dało samorządom znaczący impuls inwestycyjny do rozwoju regionów – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz otwierając 27 października br. konferencję „Aktywność samorządów kluczem do rozwoju regionalnych portów lotniczych w Polsce”.

- Jesteśmy pionierami w dziedzinie takich inwestycji. Nie mamy w Polsce doświadczeń tworzenia lotnisk w podobnej konfiguracji właścicielskiej. Prawnie i organizacyjnie mamy sytuację zupełnie nową. Ponadto samorządowcy, odpowiedzialni za rozwój swoich regionów, muszą sami ocenić czy inwestycja lotnicza jest im potrzebna, czy nie. To jest decyzja autonomiczna. Lotnisko buduje się na dziesięciolecia i jest to inwestycja na stałe wkomponowana w infrastrukturę regionu – podkreślił T. Jarmuziewicz.

Celem konferencji jest dyskusja o pozyskiwaniu inwestorów do realizacji projektów lotniskowych. Większość samorządowców liczy na środki z Unii Europejskiej. Jednak mając na względzie ogromne potrzeby inwestycyjne sektora lotniczego w Polsce oraz ograniczenia instytucji sektora publicznego w zakresie możliwości finansowania, dyskutowane będą możliwości skorzystania z innych dostępnych źródeł, w tym także z partnerstwa publiczno-prywatnego.

Wiceminister pogratulował organizatorom tematu konferencji. Stwierdził, że potrzebna jest teraz taka debata publiczna, gdy samorządy gminne i wojewódzkie przejawiają dużą aktywność w zakresie inicjowania inwestycji lotniskowych i okołolotniskowych, służących rozwojowi regionów.

W odbywającej się w dniach 27 - 28 października br. w Warszawie konferencji uczestniczą przedstawiciele samorządów: marszałków, prezydentów, burmistrzów, starostów, reprezentanci zarządów lotnisk regionalnych, przedstawiciele Parlamentu i administracji rządowej, inwestorzy prywatni zainteresowani zaangażowaniem kapitałowym w regionalne spółki lotniskowe, a także przedstawiciele konsorcjów oraz firm budujących lub planujących infrastrukturę lotniskową i okołolotniskową, generalni wykonawcy, firmy architektoniczne i instytucje finansowe.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury
www.mi.gov.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej