więcej


Polityka klimatyczna

W drodze do Kopenhagi... przystanek Barcelona (8819)

2009-11-02

Drukuj
Dnia 2 listopada rozpoczął się ostatni etap formalnych negocjacji poprzedzających Konferencję COP 15 w Kopenhadze. Przedstawiciele ponad 190 państw spotkali się w Barcelonie, gdzie będą obradować przez 5 najbliższych dni.
Sesja negocjacji klimatycznych w Barcelonie jest ostatnią szansą na dopracowanie oficjalnego stanowiska przed grudniową Konferencją Stron Konwencji Klimatycznej COP 15 w Kopenhadze. Jednak w ostatnich tygodniach coraz częściej pojawiały się głosy, że uzgodnienie wszystkich elementów porozumienia przed końcem roku jest niemożliwe.

Podczas zakończenia szczytu UE w Brukseli, Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała: "Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że w Kopenhadze nie będziemy mogli sfinalizować traktatu, ale ważne jest, aby określić ramy polityczne, które będą stanowiły podstawy porozumienia".

W możliwość osiągnięcia pełnoprawnego porozumienia w Kopenhadze wątpi także Yvo de Boer, sekretarz wykonawczy Ramowej Konwencji ONZ ws. Zmian Klimatu (UNFCCC): "Fizycznie niemożliwe jest, aby sfinalizować wszystkie szczegóły traktatu w Kopenhadze".

Zdaniem sekretarza: "Kraje uprzemysłowione muszą przedstawić jasne stanowisko w sprawie wsparcia finansowego, którego zamierzają udzielać". Do tego czasu…"nie można oczekiwać, że kraje rozwijające się wykonają istotny ruch, ponieważ potrzebują klarownego zapewniania o finansowej pomocy, aby móc określić jakie działania będą mogły podjąć".

Według Yvo de Boer, istnieje kilka podstawowych kwestii, które muszą zostać rozwiązane w celu osiągnięcia porozumienia między bogatymi państwami, a krajami rozwijającymi się.

Państwa rozwinięte muszą podjąć ambitne cele redukcyjne oraz ustalić ich harmonogram. Jednocześnie państwa znajdujące się w grupie krajów rozwijających, jak Chiny, Indie, Brazylia czy Meksyk, powinny także wyrazić zgodę na ograniczenie emisji. Konieczne jest zapewnienie pomocy finansowej dla krajów rozwijających się w ich walce ze zmianami klimatu oraz wyjaśnienie przyszłych zasad przekazywania i kontrolowania funduszu. Niezbędna jest także zgoda w regulacji kwestii dotyczących emisji pochodzącej z lotnictwa, żeglugi czy użytkowania gruntów i lasów.

Miejmy nadzieję, że rozpoczęte właśnie negocjacje klimatyczne w Barcelonie rozwiążą wspomniane kwestie, które z punktu widzenia przyszłego porozumienia w sprawie ochrony klimatu wydają się być podstawowe.
 
opracowanie: AR
na podstawie: www.guardian.co.uk, news.bbc.co.uk, www.times.com, www.bloomberg.com


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej