więcej


Transport

Pierwszy na świecie prom na baterie jonowo-litowe (10151)

2009-10-17

Drukuj

W Japonii zaprojektowano pierwszy na świecie prom, który będzie napędzany przy zastosowaniu baterii jonowo-litowych. Projekt opracowano w dużym japońskim koncernie budowy maszyn IHI i jego filii stoczniowej - poinformowały media tokijskie.

Według planów, unikalny statek towarowo-pasażerski długości około 30 metrów, mogący pomieścić na swoim pokładzie do 800 osób, ma być spuszczony na wodę w 2015 roku. Termin realizacji projektu i rozmiary produkcji będą korygowane w miarę kształtowania się portfela zamówień.
 
Dwa silniki promowe nowego typu będą napędzane przy pomocy silnych baterii jonowo-litowych drugiej generacji. Ich nieprzerwane eksploatowanie w ciągu 6-8 godzin umożliwi promowi pokonanie odległości do 120 kilometrów, co zapewni możliwość ich wykorzystywania na licznych liniach pasażerskich między wyspami Honsiu i Sikoku.
 
Japońscy projektanci podkreślają, że nowinkę japońskiego przemysłu stoczniowego korzystnie wyróżnia, w porównaniu ze zwykłymi statkami, praktycznie całkowity brak wibracji kadłuba, wyeliminowanie szumu, oszczędność i niewielkie rozmiary urządzeń napędowych. Co więcej, emisja gazów cieplarnianych będzie zerowa, a koszty "paliwa" zmniejszą się dwukrotnie.
 
Koszt budowy jednego takiego promu wyniesie 400-500 milionów jenów (ponad 4-5 mln dolarów). Do podładowywania baterii, które pod względem mocy będą około 300 razy przewyższać stosowane obecnie odpowiedniki w samochodach, planuje się zbudować specjalne stacje nabrzeżne.


źródło: PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej