więcej


Transport

Musk buduje nowy środek transportu. 1100 km/h dzięki energii słonecznej (15967)

2013-07-28

Drukuj

42-letni miliarder Elon Musk ogłosił plany budowy systemu szybkiego transportu napędzanego energią słoneczną o nazwie Hyperloop. Dzięki Hyperloop podróż z San Francisco do Los Angeles ma zająć zaledwie 30 minut.

Elon Musk, biznesmen i wizjoner, twórca m.in. systemu PayPal, producenta samochodów elektrycznych Tesla czy firmy budującej statki kosmiczne dla NASA, zaangażował się tym razem w projekt Hyperloop mający na celu stworzenie systemu transportu, w którym będzie się podróżować w wypełnionych próżnią tunelach, w specjalnych kapsułach unoszących się na poduszce magnetycznej. Cały system ma być zasilany energią słoneczną.

Jak zapowiada Musk, podróż w Hyperloop na odcinku Los Angeles - San Francisco ma zająć zaledwie 30 minut, a kapsuły Hyperloop będą mogły rozwijać prędkość nawet do 1100 km/h. Budowa linii Hyperloop ma być 10-krotnie tańsza od linii szybkiej kolei i czterokrotnie tańsza od podobnego odcinka autostrady. Koszt podróży z Los Angeles do Nowego Jorku w przeliczeniu na jednego pasażera został oszacowany na 100 dolarów.

{youtube}AffSRzZd__E#at=25{/youtube}

Budowa testowego odcinka Hyperlooop już się rozpoczęła i zostanie ukończona do grudnia br., a miliarder ogłosił właśnie na Twitterze, że poszukuje partnerów, z którymi będzie dalej realizował projekt Hyperloop "szybko i bez marnowania pieniędzy". Musk zapowiada, że Hyperloop stanie się piątym środkiem transportu, obok transportu kołowego, szynowego, morskiego i lotniczego.

 

źródło: Gram w Zielone

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej