więcej


Inicjatywy lokalne

Kraków darmowa komunikacja miejska na podstawie prognoz smogu (20347)

Katarzyna Wolańska
2018-01-05

Drukuj
galeria

źródło: Magiczny Kraków

W Krakowie obowiązują nowe zasady wprowadzania darmowej komunikacji dla kierowców samochodów osobowych z powodu smogu. Pierwszy raz na nowych zasadach wprowadzono darmowe przejazdy już 2.01.2018.

Od 2016 r. darmowe przejazdy tramwajami i autobusami MPK były wprowadzane w Krakowie na podstawie danych z dnia poprzedniego. W grudniu 2017 krakowscy radni znowelizowali zasady wprowadzania darmowej komunikacji w dni ze smogiem.

W sezonie grzewczym 2016/17 z powodu występującego na terenie Krakowa smogu mieszkańcy mogli korzystać z darmowej komunikacji 19 razy.

Krakowski Alarm Smogowy wielokrotnie zwracał uwagę, że ogłaszanie darmowej komunikacji na podstawie danych z dnia poprzedniego jest mało skuteczną metodą, ponieważ najczęściej darmowa komunikacja zostaje ogłoszona w dniu, kiedy smog już nie występuje.

Dzięki wprowadzeniu nowych przepisów, ogłaszając darmową komunikację miejską urzędnicy mogą opierać się na prognozach zanieczyszczeń powietrza otrzymanych z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Nowe przepisy zastosowano już na początku roku. Ze względu na prognozę przekroczenia w dniu 2.01.2018 poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10, Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa zainicjowało wprowadzenie darmowej komunikacji w tym dniu od godz. 00:00 do godz. 24.00. 

źródło: Magiczny Kraków 

W dni kiedy obowiązuje darmowa komunikacja z powodu smogu z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy. Przy czym nie jest ważne miejsce rejestracji samochodu. Dokument nie musi być też wystawiony imiennie na osobę, która go okazuje. A pojazd może być zarejestrowany na firmę.

Usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, do których kursuje komunikacja MPK, a które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.

Bezpłatny przejazd przysługuje osobie okazującej dowód rejestracyjny wraz z osobami towarzyszącymi – maksymalnie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie.


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej