więcej


Transport

Zamień samochód na rower, pomóż sobie i środowisku (16229)

2013-09-22

Drukuj

Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Zamień samochód na rower lub komunikację publiczną zachęca organizacja ekologiczna WWF Polska. W ten sposób możemy mieć wpływ na obniżenie emisji CO2, pochodzących z transportu i żyć w sposób przyjazny dla klimatu i środowiska.

Z jednej strony rower staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Kolejne miasta planują i wprowadzają system wypożyczalni rowerów. Wciąż jednak brakuje rozwiązań, które zachęcałyby do rezygnacji z jazdy samochodem na rzecz korzystania z dwóch kółek lub z transportu publicznego. W przeciwieństwie do Europy Zachodniej, pasy i ścieżki rowerowe nie należą do pierwszoplanowych inwestycji w centrach dużych miast. Odmienne zjawisko obserwuje się w dużych europejskich metropoliach. Ich centra stają się miejscami przyjaznymi dla ruchu pieszego i rowerzystów. Dobrym przykładem jest postawa burmistrza Londynu, który własnym zachowaniem postanowił zachęcić londyńczyków do jazdy rowerem.

W niedzielę, 22 września w wielu miejscach w Polsce, będziemy mogli również bezpłatnie korzystać z transportu publicznego. WWF zachęca do korzystania z tej formy komunikacji nie tylko przez jeden dzień w roku. Przesiadając się do autobusy, metra, kolejki miejskiej, czy też tramwaju, zmniejszymy nasz ślad ekologiczny, który odciskamy na Ziemi, a jednocześnie obniżymy emisję CO2, co z kolei pomoże chronić klimat przez globalnym ociepleniem.

Według raportu Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami transport drogowy jest największym podsektorem transportowym – tłumaczy Tobiasz Adamczewski z WWF Polska. – Od 1988 roku ekwiwalentna emisja CO2 z transportu drogowego wzrosła z ok. 15 milionów ton do 47 milionów. Cały sektor transportu stanowił 12% emisji CO2 w Polsce w 2011 roku. Przybywa też samochodów na polskich drogach, a praktyką stało się, że samochód służy do przewożenia najczęściej jednej osoby i to na bardzo krótkich dystansach, które można byłoby pokonać w alternatywny i bardziej przyjazny dla środowiska sposób. Wzrasta również konsumpcja paliw, w szczególności najbrudniejszego z nich - diesla.

Niezrównoważone korzystanie z transportu drogowego stwarza oprócz emisji gazów cieplarnianych i trujących pyłów, jeszcze większe zapotrzebowanie na zasoby naturalne Ziemi, które są nieodnawialne. Już w sierpniu tego roku ludzkość zaczęła znów żyć na ekologiczny kredyt, konsumując więcej zasobów naszej planety niż byłaby ona w stanie nam zapewnić. Eksploatacja zasobów ropy naftowej sprawia, że coraz większe jest zapotrzebowanie na odkrycie i wydobywanie surowca z nowych złóż. W ostatnich tygodniach WWF prowadzi kampanię na rzecz powstrzymania koncernu paliwowego SOCO przed wejściem w granice najstarszego parku narodowego w Afryce, Wirunga, jednej z kluczowych ostoi krytycznie zagrożonych goryli górskich.

Im więcej osób zacznie korzystać z rowerów i transportu publicznego, tym bardziej zwiększy się zapotrzebowanie na ścieżki rowerowe i inwestycje w tabor komunikacji miejskiej – dodaje Średziński. – W ten sposób sami moglibyśmy rozładować korki na ulicach miast. Nie czekajmy na decyzje urzędników, tylko zacznijmy od siebie. Każdy z nas może mieć wpływ na stan środowiska naturalnego, od którego dobrego stanu zależy nie tylko stan naszego zdrowia, ale i poziom naszego życia.

 

źródło: WWF
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej