więcej


Transport

EBI wciąż wspiera modernizację taboru kolejowego w Polsce (16552)

2013-12-08

Drukuj

EU43-002 PKP Cargo leadEuropejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał kredyt w wysokości 200 mln zł (47 mln euro) dla PKP Cargo SA na modernizację taboru kolejowego w Polsce. Bank Unii Europejskiej współfinansuje inwestycje kolejowe w Polsce już od 23 lat, wspierając usprawnienia zarówno w zakresie infrastruktury, jak i taboru kolejowego.

PKP Cargo nabędzie nowoczesne wagony towarowe oraz zmodernizuje lokomotywy dzięki kredytowi EBI. Zakup nowego taboru kolejowego jest częścią programu inwestycyjnego tej spółki na najbliższe trzy lata.

Celem EBI jest między innymi promowanie konkurencyjnych i przyjaznych środowisku naturalnemu usług transportowych. Nowy i zmodernizowany tabor kolejowy podniesie poziom jakości usług przewozu towarów koleją w Polsce. Nowoczesna flota umożliwi także bardziej efektywną eksploatację, zmniejszy koszty utrzymania i obniży zużycie energii. Powinno to przyczynić się do rezygnowania z innych, bardziej szkodliwych dla środowiska naturalnego, środków transportu na rzecz kolei. Dzięki częstszemu wykorzystaniu kolei do przewozu towarów, zwiększy się także ogólny poziom bezpieczeństwa transportu, a koszty eksploatacji pojazdów drogowych ulegną zmniejszeniu. Tabor zakupiony za kredyt EBI zastąpi przestarzałą flotę, a zmodernizowane lokomotywy spalinowe będą zużywać mniej paliwa i oleju oraz wytwarzać mniej hałasu i szkodliwych dla środowiska drgań.

Dzięki oferowanym przez EBI konkurencyjnym warunkom finansowania, spółka PKP Cargo będzie mogła skorzystać z niższych kosztów finansowania oraz długiego okresu spłaty kredytu.

 

***

Europejski Bank Inwestycyjny jest bankiem Unii Europejskiej, który udziela kredytów długoterminowych, a którego udziałowcami jest 28 państw członkowskich UE. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej — zwłaszcza w takich dziedzinach, jak przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, czy zwiększanie innowacyjności i spójności.

 

źródło: ©Unia Europejska, 1995-2013
www.europa.eu

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej