- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Transport
-
NIK o systemach transportowych w największych miastach Polski
2010-07-27Wyniki kontroli NIK przeprowadzonej na terenie ośmiu polskich miast wskazują na nasilenie ruchu samochodowego oraz nieefektywność działań podejmowanych na rzecz usprawnienia funkcjonowania systemów transportowych. Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła także, że mieszkańcy polskich miast niechętnie korzystają z publicznych środków transportu.
Więcej
-
Nowe narzędzie planowania rozkładu jazdy pozwala skrócić czas oczekiwania i zredukować opóźnienia pociągów
2010-07-23Dzięki projektowi badawczemu, któremu przyznano 2,6 miliona euro dofinansowania unijnego, Europejczycy korzystają tego lata z płynniejszego ruchu kolejowego. W ramach projektu ARRIVAL opracowano zaawansowane oprogramowanie, które pozwala na wydajniejsze planowanie rozkładów jazdy i efektywniejsze radzenie sobie z zakłóceniami w ruchu w czasie rzeczywistym z zachowaniem tego samego poziomu bezpieczeństwa.
Więcej
-
Wdrażanie przepisów unijnego systemu handlu emisjami w lotnictwie
2010-07-199 lipca Komisja Europejska zaakceptowała przepisy pozwalające na zastosowanie urządzeń do określania przybliżonego poziomu zużycia paliwa przez małe samoloty. Przepisy te są częścią uzgodnień w sprawie unijnego systemu handlu emisjami.
Więcej
-
Ekologiczna jazda
2010-07-18Co zrobić, jeśli nie możemy do pracy jeździć komunikacją miejską albo rowerem, a chcemy być ekologiczni?
Więcej
-
Łódź solarna z Gdańska najlepsza na świecie
2010-07-17Drużyna z Politechniki Gdańskiej zajęła pierwsze miejsce podczas międzynarodowych zawodów łodzi napędzanych energią słoneczną Frisian Solar Challenge w Holandii. Dwuosobowa łódź przepłynęła 220 km w czasie 19 godz. 25 minut 8 sekund
Więcej
-
Londyńskie taksówki - zero CO2
2010-07-11Zastępca burmistrza Londynu Kit Malthouse zaprezentował dwie nowe taksówki, które nie emitują zanieczyszczeń. Napędzane są ogniwami wodorowymi, więc zamiast spalin dostajemy czystą wodę. Zespół inżynierów stojących za tym projektem zrobił wszystko, aby ekologiczne taksówki z wyglądu nie różniły się niczym od doskonale znanych londyńskich black cabs.
Więcej
-
W przyszłym roku w Polsce regaty łodzi solarnych
2010-07-10W lipcu przyszłego roku w Polsce mają się odbyć Hanzeatyckie Regaty Łodzi Solarnych. Międzynarodowa impreza ma promować Polskę, odnawialne źródła energii i ożywić trakty wodne. Porozumienie w sprawie współorganizacji regat, podpisali 7 czerwca: Mirosław Bieliński, prezes grupy ENERGA S.A., prezydent Gdańska - Paweł Adamowicz, wiceprezydent Elbląga - Artur Zieliński, marszałek województwa pomorskiego - Mieczysław Struk, przedstawiciel marszałka województwa warmińsko-mazurskiego i prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej - informuje na swoich stronach internetowych PG.
Więcej
-
Posiedzenie Zespołu ds. Wzrostu Konkurencyjności Przemysłu Motoryzacyjnego
2010-07-09Opracowanie systemu zachęt promujących rozwój rynku przyjaznych środowisku samochodów było głównym tematem siódmego posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Wzrostu Konkurencyjności Przemysłu Motoryzacyjnego, które odbyło się 30 czerwca 2010 r. w Ministerstwie Gospodarki. Spotkaniu przewodniczyła wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.
Więcej
-
Inteligentny system transportowy
2010-07-07W dniu 6 lipca br. Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła wynik głosowania w Parlamencie Europejskim, przyjmujący nowe ramy prawne dla inteligentnego systemu transportowego (ITS). Dzięki ITS system transportowy może stać się bardziej ekologiczny, bezpieczniejszy i bardziej wydajny. Przyjęta dyrektywa powinna przyśpieszyć rozpowszechnienie innowacyjnych technologii transportowych w Europie.
Więcej
-
Samochód w krzywym zwierciadle
2010-07-06Wzrost liczby samochodów to kolejna przyczyna wzrastającego tempa spalania paliw kopalnych i emisji gazów cieplarnianych. Transport drogowy to w 98% ropa. Spalana z absurdalnie niską efektywnością 1% – tylko taka część zużywanej przez samochód energii służy wykonaniu użytecznej pracy przemieszczenia pasażera i jego bagażu.
Więcej
-
Lotnictwo - coraz większy emiter CO2
2010-07-04Coraz większa dostępność podróżowania samolotami odrzutowymi to kolejne czynniki zwiększające emisję gazów cieplarnianych. Transport lotniczy to obecnie najszybciej rosnące źródło emisji dwutlenku węgla.
Więcej
-
Bielsko-Biała produkuje ekologiczne silniki
2010-07-0114 czerwca 2010 r. w zakładzie Fiat Powertrain Technologies w Bielsku-Białej, nastąpiło uruchomienie produkcji silników z rodziny TwinAir. Jest to najnowszy produkt Grupy Fiat w dziedzinie rozwoju napędów o najniższym wskaźniku wpływu na środowisko.
Więcej
-
Więcej biokomponentów w paliwach ciekłych
2010-06-28Możliwość stosowania do 10 proc. zawartości bioetanolu w benzynach silnikowych oraz do 7 proc. estrów metylowych w olejach napędowych to propozycje zmian przygotowane przez MG. Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych zostały przyjęte przez rząd 22 czerwca 2010 r.
Więcej
-
Renault-Nissan: pół miliona aut elektrycznych rocznie
2010-06-27Carlos Ghosn, szef sojuszu Renault-Nissan, podtrzymuje plany, według których obaj producenci będą już od 2012 r. sprzedawać łącznie co najmniej 500 tys. aut elektrycznych rocznie. To oznaczałoby upowszechnienie samochodów z takim napędem.
Więcej
-
Ponownie rusza kampania „Tiry na tory”
2010-06-24Do dzisiaj w Polsce do użytku oddane zostało 916 km autostrad. Stanowią one istotny element europejskiego korytarza transportowego. Jednak ich sieć jest niepełna, dlatego ruch tranzytowy kieruje się na inne ciągi komunikacyjne. Według GDDKiA prawie 40% najważniejszych dróg w Polce jest „rozjeżdżonych” i wymaga generalnego remontu. Zewsząd słychać głosy, aby większość transportu odbywała się koleją. Zapomniana od kilku lat kampania „Tiry na tory” dzisiaj znów nabiera tempa.
Więcej
-
Bruksela: prezentacja innowacji w transporcie kołowym
2010-06-22Niektóre z najbardziej innowacyjnych i najciekawszych finansowanych przez Unię projektów badawczych dotyczących transportu zostały zaprezentowane podczas konferencji „Transport Research Arena” (TRA) w Brukseli. Celem Komisji jest podsumowanie praktycznych korzyści, jakie badania unijne przynoszą strategii „Europa 2020” w zakresie poprawy jakości życia, głównej siły napędowej wzrostu gospodarczego oraz dobrych miejsc pracy.
Więcej
-
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dot. PKP
2010-06-20Na posiedzeniu w dniu 15 czerwca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”, przedłożony przez ministra infrastruktury.
Więcej
-
Marco Polo III? - Ankieta dla społeczeństwa
2010-06-14W związku z rozpoczęciem prac w Komisji Europejskiej nad ewaluacją Programu Marco Polo II oraz wyznaczeniem jego nowych kierunków (na jesieni br. Komisja Europejska planuje przeprowadzić konsultacje społeczne dotyczące oceny dotychczasowego kształtu Programu oraz kierunków zmian), Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło krajowe konsultacje w zakresie przyszłości ww. Programu Komisji.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak: Nowe technologie szansą dla sektora motoryzacyjnego
2010-06-13Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak wygłosił wykład dla studentów Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Spotkanie poświęcone głównie perspektywom rozwoju sektora motoryzacyjnego odbyło się 7 czerwca br.
Więcej
-
Dni TEN-T okazją do spopularyzowania najważniejszych projektów w europejskim transporcie kolejowym
2010-06-10Trzy główne projekty europejskie w dziedzinie transportu, których zakres sięga od krajów nadbałtyckich aż po Półwysep Iberyjski, ruszają pełną parą – 8 czerwca spisano w tym celu trzy protokoły ustaleń. Omawiane projekty to łącząca Estonię z Polską oś Rail Baltica, linie dużych prędkości między Francją, Hiszpanią i Portugalią, oraz strategiczna oś kolejowa Wschód-Zachód, przebiegająca na trasie Lyon–Turyn–Triest–Ljubljana–Budapeszt.
Więcej
-
Ministrowie dają zielone światło standaryzacji pojazdów elektrycznych
2010-06-08Unijni ministrowie zaapelowali o szybkie ustanowienie europejskich norm dla pojazdów elektrycznych, aby przyspieszyć ich wdrożenie. Francja i Niemcy już składają wnioski o dofinansowanie projektów pilotażowych.
Więcej
-
Konferencja na temat przyszłości sieci transportowych w Europie
2010-06-07Komisja Europejska wyjawi, w jaki sposób zamierza zreorganizować politykę w dziedzinie sieci transportowych w odpowiedzi na wyzwania XXI wieku, na konferencji poświęconej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), która odbędzie się w dniach 8-9 czerwca w Saragossie. W zorganizowanej przy współpracy z hiszpańską prezydencją konferencji „Dni TEN-T 2010” udział wezmą przedstawiciele Komisji, posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz ministrowie i inni przedstawiciele wysokiej rangi z państw członkowskich.
Więcej
-
Nowelizacja ustawy o Funduszu Kolejowym podpisana przez pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego
2010-06-0128 maja br. pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Funduszu Kolejowym oraz ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego PKP.
Więcej
-
Tanio i ekologicznie
2010-05-31Transport samochodowy to poważne źródło emisji dwutlenku węgla, hałasu i zanieczyszczeń zagrażających naszemu zdrowiu i środowisku naturalnemu. Czy da się ograniczyć szkodliwy wpływ trujących substancji emitowanych przez samochody i przy tym oszczędzić pieniądze i czas? Oczywiście! Jednym z rozwiązań są umawiane przejazdy, czyli carpooling.
Więcej
-
Kryzys w Przewozach Regionalnych
2010-05-27Sytuacja finansowa Przewozów Regionalnych nie jest dobra. Dwa lata temu udziały spółki przejęły samorządy 16 województw, ale jak się później okazało – razem z długami. Na początku maja z powodu ogromnych długów przewoźnika 46 pociągów InterRegio nie wyjechało na tory. Polska powinna inwestować w rozwój kolejnictwa, które jako środek transportu przyjazny środowisku jest wspierany przez Unię Europejską.
Więcej
-
Transport przyjaźniejszy ludziom i środowisku
2010-05-26„Wybierz komunikację publiczną, to korzystniejsze!” - taki transparent, skierowany do warszawskich kierowców, pojawił się 20 maja przy Alejach Jerozolimskich na wysokości Ronda de Gaulle'a w ramach happeningu Fundacji Nasza Ziemia pt. „Transport przyjaźniejszy ludziom i środowisku”.
Więcej
-
Jak sprzedać rower
2010-05-13W ostatnią sobotę na warszawskim Ursynowie ponad 70 miłośników dwóch kółek wzięło udział w grze terenowej, wcielając się w rolę kurierów rowerowych. W jednym z wileńskich kin do niedawna można było obejrzeć za darmo film w zamian za… pedałowanie na rowerze. Sposobów na promocję jednośladów jest ilość nieograniczona, zależą one jedynie od inwencji pomysłodawców. Przyjrzyjmy się kilku takim inicjatywom.
Więcej
-
Biopaliwa 3 generacji – algi
2010-05-10Nasz problem z energią i zanieczyszczeniami mogą rozwiązać algi poprzez dostarczanie czystej energii odnawialnej w formie ciekłej, zastępując wyczerpującą się ropę.
Więcej
-
Elektryczny bolid z Gliwic wyróżniony w Wielkiej Brytanii
2010-05-04Elektryczny bolid, skonstruowany przez studentów z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, został wyróżniony za najlepszą konstrukcję samochodu podczas wyścigów "zielonych pojazdów", organizowanych w brytyjskim mieście Chichester.
Więcej
-
Czy transport w Europie staje się coraz bardziej ekologiczny? Tak, ale tylko częściowo
2010-05-04Mimo że dzięki postępowi technicznemu produkowane są pojazdy bardziej przyjazne dla środowiska, szybki wzrost ilości przewożonych pasażerów i towarów oraz większe odległości po częsci niwelują osiągnięcia w dziedzinie optymalizacji zużycia paliwa i ograniczania emisji przez środki transportu. Na podstawie analizy tendencji długoterminowych, nowy raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wzywa do stworzenia klarownej wizji europejskiego systemu transportu do 2050 r. oraz do opracowania spójnych strategii na rzecz zrealizowania tej wizji.
Więcej
-
Rekordowe zainteresowanie międzynarodówką
2010-05-01PKP Intercity uruchamia 26 pociągów międzynarodowych, łączących Warszawę, Kraków czy Poznań z największymi metropoliami Europy. Rzadko się zdarza, aby poza sezonem wakacyjnym czy okresem przedświątecznym w pociągach do Berlina czy Wiednia notowano 100% frekwencję. W ciągu kilku dni kwietnia, pociągi międzynarodowe Intercity przewiozły 14 017 pasażerów, co sumie daje wzrost o ponad 94% w stosunku do analogicznego okresu w marcu.
Więcej
-
UE zabiega o rozwój rynku samochodów przyjaznych dla środowiska
2010-04-29Aby zwiększyć produkcję samochodów elektrycznych, Komisja ogłosiła w dniu 28 kwietnia br. plan w zakresie wspierania rozwoju w całej Europie sieci ogólnodostępnych stacji ładowania na wysokie napięcie. Do 2011 r. zamierza również opracować dla tych stacji europejskie normy bezpieczeństwa i wymogi techniczne.
Więcej
-
Kolej na oddłużanie kolei
2010-04-29Prawdopodobnie już niedługo PKP S.A. zacznie spłacać kontrahentom swój olbrzymi dług – Skarb Państwa zamierza wykupić część akcji PKP PLK. Spółka zarządzająca liniami kolejowymi zostanie wydzielona z Grupy PKP. Następnym krokiem będzie prywatyzacja PKP Intercity, mająca nastąpić do końca 2010 roku.
Więcej
-
Auta przyjazne środowisku
2010-04-22Tonące w oparach spalin, zakorkowane ulice, także podczas weekendów, to coraz powszechniejszy widok w polskich miastach. Tymczasem beznadziejna z pozoru sytuacja ma szansę się zmienić, bo wiele firm rozpoczęło prace nad nowymi modelami pojazdów elektrycznych. Unia Europejska nawołuje do redukcji emisji gazów cieplarnianych i wprowadza w tym celu uregulowania prawne.
Więcej
-
Pogoda na rower
2010-04-21Powinniśmy robić wszystko, aby społeczeństwo, szczególnie w dużych miastach, dojeżdżało rowerami do pracy” – uważa Ewa Wolak, posłanka Platformy Obywatelskiej.
Coraz więcej osób w każdym wieku wybiera rower, ale czy miasta są przygotowane na rosnącą liczbę jednośladów? Warto przyjrzeć się podejmowanym inicjatywom w różnych miejscach Polski.
Więcej
-
Pociągi na uroczystości żałobne i pogrzebowe
2010-04-15W związku z zaplanowanymi w dniach 17 i 18 kwietnia uroczystościami żałobnymi i pogrzebowymi poświęconymi ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem PKP Intercity wzmocni składy pociągów kursujących pomiędzy Warszawą, a największymi miastami Polski o dodatkowe wagony.
Więcej
-
Pierwszy długi lot samolotu na energii słonecznej
2010-04-14Pierwszy długi lot samolotu na energii słonecznej zakończył się sukcesem. Jednomiejscowy aparat latający wylądował pomyślnie na lotnisku szwajcarskiego miasta Payerne.
Więcej
-
Grupa ekspertów ONZ zbada poziom CO2 emitowanego przez statki
2010-04-07Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) wyraziła zgodę na utworzenie grupy ekspertów, która, uwzględniając instrumenty rynkowe, przeanalizuje możliwość redukcji emisji gazów cieplarnianych przez statki.
Więcej
-
Niższa emisja dwutlenku węgla dzięki buspasom
2010-04-06Autobusy kursujące buspasami na warszawskiej Trasie Łazienkowskiej emitują dziesięciokrotnie mniej dwutlenku węgla niż poruszające się tą samą trasą prywatne samochody osobowe – policzył Zarząd Transportu Miejskiego.
Więcej
-
Ze słońcem w baku
2010-04-05W kwietniu wyruszy z Kilonii w rejs dookoła świata pierwszy jacht, który opłynie Ziemię korzystając wyłącznie z energii słonecznej.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności