więcej


Transport

Tanio i ekologicznie (10082)

2010-05-31

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Transport samochodowy to poważne źródło emisji dwutlenku węgla, hałasu i zanieczyszczeń zagrażających naszemu zdrowiu i środowisku naturalnemu. Czy da się ograniczyć szkodliwy wpływ trujących substancji emitowanych przez samochody i przy tym oszczędzić pieniądze i czas? Oczywiście! Jednym z rozwiązań są umawiane przejazdy, czyli carpooling.
Idea jest prosta: kierowca, który wybiera się w podroż i ma wolne miejsca w samochodzie, oferuje przejazd, np. w zamian za „dorzucenie się do paliwa”. Pasażerowie szukający wygodnego przejazdu na konkretnej trasie korzystają z uprzejmości kierowcy. 

W Polsce w latach PRL prowadzona była kampania „podwieź sąsiada”. Jej przyczyna tkwiła jednak raczej w tym, iż na drogach nie było jeszcze wystarczającej liczby samochodów, aby każdy mógł w ten sposób wygodniej dotrzeć do celu. Dziś powodem, dla którego carpooling staje się coraz bardziej potrzebny i popularny, jest właśnie ograniczenie ruchu samochodowego, aby zmniejszyć hałas i zredukować emisję zanieczyszczeń.

Carpooling w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Kierowcy i pasażerowie chcący umówić się na wspólny przejazd zamieszczają oferty lub zapytania o przejazd na przykład na tablicach ogłoszeniowych na uczelni czy w biurowcach. W ten sposób łatwo znaleźć osobę, która pracuje w tym samym budynku i dojeżdża samochodem z odległej dzielnicy miasta do centrum. Jednak znalezienie kogoś, kto w czwartek za dwa tygodnie około ósmej rano wybiera się do miasta odległego o 280 kilometrów, jest prawie niemożliwe.

Szanse na znalezienie towarzysza podroży na odległej trasie zwiększa Internet: na największej giełdzie wspólnych przejazdów znajdującej się pod adresem www.carpooling.pl codziennie dostępnych jest ponad 200 000 przejazdów przez 5000 europejskich miast. Zamieszczenie oferty lub zapytania o przejazd w serwisie jest bezpłatne. Pasażerowie kontaktują się bezpośrednio z kierowcą, aby ustalić miejsce spotkania i podział kosztów podroży.

Jakie korzyści dla środowiska płyną z carpoolingu? Biorąc pod uwagę, iż jedno średniej wielkości drzewo potrzebuje aż roku, aby pochłonąć dwutlenek węgla wydzielony podczas jazdy samochodem na 30-kilometrowym odcinku, nietrudno stwierdzić, jak ważne jest, aby ograniczyć ruch samochodów na drogach. 

Wspólny przejazd znacznie ogranicza również koszty podroży zarówno po stronie kierowcy, jak i pasażera. Ponadto jest okazją do zawarcia nowych znajomości.

źródło: Fundacja Nasza Ziemia, carpooling.pl
www.naszaziemia.plwww.carpooling.pl  

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej