więcej


Transport

Kolej na oddłużanie kolei (10091)

2010-04-29

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Prawdopodobnie już niedługo PKP S.A. zacznie spłacać kontrahentom swój olbrzymi dług – Skarb Państwa zamierza wykupić część akcji PKP PLK. Spółka zarządzająca liniami kolejowymi zostanie wydzielona z Grupy PKP. Następnym krokiem będzie prywatyzacja PKP Intercity, mająca nastąpić do końca 2010 roku.
Rząd przewiduje reformy kolei, które pozwolą na stopniową spłatę jej zadłużenia. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Funduszu Kolejowym oraz restrukturyzacji Polskich Kolei Państwowych. Nowelizacja zakłada wyłączenie z Grupy PKP spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która ma uzyskać niezależność od przewoźników państwowych. W zamian Ministerstwo Infrastruktury wesprze finansowo PKP S.A. pieniędzmi pochodzącymi z budżetu państwa i Funduszu Kolejowego.

Zobowiązania PKP S.A. wynoszą dziś 5,6 mld zł, a roczne odsetki sięgają kilkuset mln zł. Resort infrastruktury poprzez Fundusz Kolejowy wykupi udziały PKP PLK, przeznaczając na nie w latach 2011-2014 co najmniej 500 mln zł każdego roku. Fundusz będzie zasilany wpływami z opłaty paliwowej, która w tym roku znacznie wzrosła – na jego konto trafi dodatkowe 350-400 mln zł.

PKP PLK uzyska do 2015 roku jeszcze ok. 16-18 mld zł z funduszy unijnych. Aby je wykorzystać, spółka musi zainwestować ok. 4 mld zł wkładu własnego, które może pożyczyć od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Pieniędzmi rozporządzałby Fundusz Kolejowy.

Do Grupy PKP należy ponad 70% udziałów w PKP PLK. Duża ich część została już przewłaszczona przez Ministerstwo Finansów, lecz rolę posiadacza w jego imieniu nadal sprawowała spółka. Według obowiązujących umów, jeśli PKP S.A. nagle przestałaby regulować rachunki, wszystkie długi odziedziczyłby Skarb Państwa. Rząd nie chce dopuścić do takiej sytuacji i zamierza dopilnować, aby resort infrastruktury przejął tylko te akcje, które nie należą do resortu finansów.

Nowa ustawa ma również poprawić zdolność finansową spółki Przewozy Regionalne, która od grudnia 2008 roku jest własnością 16 województw. Samorządy w 2012 roku mogą dostać nawet 150 mln z Funduszu na zwiększenie taboru. Dzięki dotacjom regionalne przewozy pasażerskie będą mogły rozwinąć się o nowe połączenia lub poprawić już istniejące.

Szanse na oddłużenie kolei stworzy również prywatyzacja Intercity. "Rząd w żaden sposób nie wycofał się z planów prywatyzacji spółki PKP Intercity, wręcz przeciwnie, prywatyzacja spółki jest przewidywana na koniec 2010 roku" – mówi Juliusz Engelhardt, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za koleje. IC powołało specjalnego doradcę zajmującego się wdrożeniem tego planu.

Następnie, w latach 2010-11, na giełdę ma trafić trójmiejska Szybka Kolej Miejska z Przedsiębiorstwem Napraw Infrastruktury, a w 2011 roku PKP Energetyka. Mówi się też w dalszej kolejności o prywatyzacji PKP Cargo. Spółka PKP S.A. po zakończeniu restrukturyzacji zostanie rozwiązana.

Juliusz Engelhardt tłumaczy, że problem jest poważny, gdyż ceny biletów nie zwracają kosztów eksploatacji pociągów. Dlatego kontraktowanie PKP Intercity przez służby publiczne jest dobrym rozwiązaniem. Taka dotacja stanowi dla inwestora polisę ubezpieczeniową i może go zachęcić do wykupu akcji spółki albo np. do zakupu nowego taboru, na który państwo nie ma pieniędzy.

„Bez wsparcia państwa nie uda nam się stworzyć systemu przewozów koleją ogólnie dostępnego, czyli o relatywnie niskich cenach, tak, by na podróż pociągiem stać było nie tylko biznesmenów, ale i emerytów czy studentów” – uważa Engelhardt i dodaje, że „polski rynek kolejowych przewozów pasażerskich jeszcze długo – o ile kiedykolwiek – nie będzie na siebie zarabiać. Trzeba wprowadzić zasadę konkurencji regulowanej, tak, aby przewoźnicy konkurowali o kontrakty, a nie na torach. Takie system sprawdził się już w wielu europejskich krajach”.

Na Grupę PKP S.A. składają się spółki: PKP Intercity, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Energetyka, Telekomunikacja Kolejowa, PKP Cargo, PKP Informatyka oraz PKP LHS – specjalna linia towarowa.

OB., ChrońmyKlimat.pl
na podstawie: Interia.pl, PAP, RP.pl, wnp.pl, fot. www.sxc.hu

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej