więcej


Transport

Londyńskie taksówki - zero CO2 (10068)

2010-07-11

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Zastępca burmistrza Londynu Kit Malthouse zaprezentował dwie nowe taksówki, które nie emitują zanieczyszczeń. Napędzane są ogniwami wodorowymi, więc zamiast spalin dostajemy czystą wodę. Zespół inżynierów stojących za tym projektem zrobił wszystko, aby ekologiczne taksówki z wyglądu nie różniły się niczym od doskonale znanych londyńskich black cabs.
Władze brytyjskiej stolicy starają się ograniczyć zanieczyszczenie centrum miasta dwutlenkiem węgla. Te dwa zaprezentowane wozy to zwiastun programu, którego celem jest zastąpienie taksówek metropolii autami nie emitującymi CO2.

Pierwsze 20 aut z ogniwami wodorowymi ma ruszyć w kursy w 2012 roku, a trzy lata później ma już być ich setka. Choć to niewielka liczba w Londynie, gdzie wszystkich taksówek jest 20 tysięcy. Docelowo wszystkie spalinowe black cabs mają zniknąć z ulic miasta do 2020 roku.

Do tego czasu w Londynie ma powstać sieć punktów ładowania ogniw wodorowych (mówiąc prościej – stacji z wodorem). W ciągu dwu najbliższych lat powstanie co najmniej sześć takich miejsc.

Władze uważają też, że niższe koszty eksploatacji ogniw wodorowych w przyszłości wpłyną na obniżenie opłat za przejazdy.
  

fot. www.sxc.hu 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej