więcej


Transport

Łódź solarna z Gdańska najlepsza na świecie (10063)

2010-07-17

Drukuj
Drużyna z Politechniki Gdańskiej zajęła pierwsze miejsce podczas międzynarodowych zawodów łodzi napędzanych energią słoneczną Frisian Solar Challenge w Holandii. Dwuosobowa łódź przepłynęła 220 km w czasie 19 godz. 25 minut 8 sekund
W zawodach wzięli udział studenci i pracownicy naukowi Koła Naukowego Techniki Okrętowej Korab Politechniki Gdańskiej. Uczestniczyło w nich 50 zespołów z całego świata.

Sternikiem łodzi był Wojciech Leśniewski, asystent na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. Powiedział w poniedziałek PAP, że druga w kolejności łódź potrzebowała o ponad godzinę więcej czasu na przepłyniecie dystansu. "Wygraliśmy cztery etapy, w piątym - najkrótszym - zajęliśmy trzecie miejsce" - dodał.

Zawodnicy z Politechniki Gdańskiej popłynęli w dwóch kategoriach - klasie A - łodzi jednoosobowych oraz klasie B - łodzi dwuosobowych.

Zwycięska, dwuosobowa łódź jest wyposażona w unikalny układ pomiarowy, który rejestruje na komputerze 12 różnych parametrów, m.in. nasłonecznienie, prędkość, opory wody i powietrza, falowanie. "System pomoże zaplanować racjonalne wydatkowanie energii, bo trzeba wiedzieć, że regaty łodzi solarnych to zabawa dla wyśmienitych inżynierów. Tu liczy się wiedza, strategia i niezawodna konstrukcja" - opowiadali zawodnicy przed zawodami.

O zwycięstwie decydowała suma czasów ze wszystkich etapów. Doładowywanie akumulatorów było zabronione. "Jeśli więc któraś z drużyn postawi na prędkość i akumulator zostanie rozładowany, a następnego dnia będzie padać, solar nie przepłynie kolejnych 40 kilometrów bez słońca" - mówili.

Leśniewski powiedział, że w tym roku najbardziej przeszkadzały wysokie temperatury (ok. 35 st. C). "Energii mieliśmy w tym roku za dużo i teoretycznie mogliśmy płynąć jeszcze szybciej, ale obawialiśmy się, że układ napędowy może odmówić posłuszeństwa" - zaznaczył. Podkreślił, że na przyszłość łódka zostanie unowocześniona tak, aby można było wykorzystać cały dostępny potencjał energetyczny.

Na zawody do Holandii pojechało 14 osób, siedmiu studentów i siedmiu pracowników naukowych.

Drużyna z Gdańska uczestniczyła już po raz trzeci w zawodach. W ubiegłym roku dwie łodzie z Politechniki Gdańskiej przez długi czas zawodów były najlepsze, ale z powodu awarii nie dopłynęły do mety. "W tym roku nie mieliśmy żadnej awarii" - powiedział sternik.

W przyszłym roku podobne regaty "Hanseatic Solar Boats Race 2011" mają się odbyć na trasie Elbląg - Malbork i Elbląg - Gdańsk.

źródło: PAP  Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl


 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej