więcej


Transport

Ze słońcem w baku (9733)

2010-04-05

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'W kwietniu wyruszy z Kilonii w rejs dookoła świata pierwszy jacht, który opłynie Ziemię korzystając wyłącznie z energii słonecznej.
Załogę podobnego do pojazdu kosmicznego 60-tonowego katamaranu zbudowanego w kilońskiej stoczni jachtowej stanowić będą doświadczeni żeglarze francuscy, skipper Raphael Domjan i nawigator Gérard d'Aboville.

PlanetSolar to obecnie największa jednostka pływająca napędzana energią słoneczną. Jej pokład prawie w całości zajmują zajmują fotoogniwa, otaczające sterówkę. Łącznie panele słoneczne mają prawie 600 m kw. Dzięki nim jacht będzie mógł płynąć z prędkością ok. 8 węzłów.

Jak podkreślają konstruktorzy, wszystkie technologie zastosowane przy jego budowie i wyposażaniu są już obecnie dostępne na rynku. Program edukacyjny rejsu przewiduje, że weźmie w nim udział ok. 50 żeglarzy, którzy będą zmieniać się w kolejnych portach.

Jednym z celów projektu jest przypomnienie, że źródłem ok. 6 proc. emisji związków węgla do atmosfery jest transport, w tym wodny. PlanetSolar ma powrócić do macierzystego portu w kwietniu przyszłego roku.

źródło: Agronews, Super Mózg, fot. www.sxc.hu
www.agronews.com.plwww.supermozg.gazeta.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej