- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Transport
-
Konferencja: Kolej dla klimatu
2021-02-24Nie ma bardziej ekologicznej formy transportu niż kolej. Wraz z inauguracją Europejskiego Roku Kolei, w Warszawie, odbędzie się konferencja branżowa „Kolej dla klimatu”. 29 marca br. eksperci zaprezentują raport przedstawiający wpływ pociągów na ochronę środowiska naturalnego.
Więcej
-
Ile energii zużywają środki transportu w Warszawie?
2021-02-18
Wojciech Szymalski
Aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych z transportu pomocna nam jest znajomość ilości zużywanej przez poszczególne środki transportu energii. Możemy wtedy porównywać ze sobą wydatki energetyczne związane z podróżowaniem samochodem czy komunikacją publiczną. Od niedawna znamy tego typu wskaźniki także dla transportu pasażerskiego z Warszawy.
Więcej
-
Władze miast przespały pandemiczną szansę w transporcie
2021-02-18
Wojciech Szymalski
W pandemii wiele, zwłaszcza europejskich, miast zdecydowało się znacznie szerzej otworzyć swoje ulice dla pieszych i rowerzystów. Niestety, raczej nie stało się tak w polskich miastach. Dziś kiedy pandemia wygada wiemy, że władze polskich miast przespały swoją szansę na bardziej zrównoważoną politykę transportową.
Więcej
-
Żegluga czy kolej za pieniądze z UE?
2021-02-11
Wojciech Szymalski
Projekt umowy partnerstwa między Unią Europejską a Polską przewiduje rozwój wodnej (śródlądowej oraz morskiej) infrastruktury transportowej w sieci TEN-T i poza siecią, w tym portów. Czy to racjonalny kierunek. Przypominamy ustalenia raportu „Żegluga czy kolej?” przygotowanego na rzecz WWF Polska.
Więcej
-
Ile emituje transport towarów? - przykład Holandii i Niemiec
2021-02-11
Wojciech Szymalski
Aby stwierdzić, który środek transportu zużywa mniej energii trzeba wyliczyć wskaźnik intensywności emisyjnej wykonywanych za jego pomocą przewozów. W Polsce nie robi się tego regularnie, ale w Holandii i Niemczech już tak. Sprawdźmy co lepsze: żegluga czy kolej? samochody czy statki?
Więcej
-
Sprawiedliwa transformacja w lotnictwie- sprawiedliwe przejście na mobilność bezpieczną dla klimatu
2021-02-08Pandemia Covid-19 unieruchomiła transport lotniczy. Sam przemysł lotniczy spodziewa się, że w ciągu najbliższych kilku lat obniży zdolności produkcyjne. W niniejszym dokumencie omówiono, w jaki sposób można zagwarantować długoterminowe bezpieczeństwo pracowników i dotkniętych społeczności, bez powrotu do biznesu, jaki funkcjonował dotychczas.
Więcej
-
Europejski Atlas Mobilności
2021-02-05W środę (3 lutego 2021) poprzez internet udostępniono Europejski Atlas Mobilności. To napisane przystępnym językiem wydawnictwo z wieloma infografikami pokazuje jak wygląda i co można zmienić w mobilności Europejczyków. Wydawnictwo chwali sobie sam Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
Więcej
-
Spadł ruch drogowy, ale kupujemy więcej SUV-ów
2021-01-28
Wojciech Szymalski
W 2020 roku ze względu na pandemię koronawirusa znacząco spadł ruch drogowy w większości miast na świecie. Wraz z ruchem spadły emisje gazów cieplarnianych z transportu. Jednak w przyszłości może nas czekać szybszy wzrost emisji, bo boom wciąż przeżywał rynek samochodów typu SUV, czyli najbardziej paliwożernych wśród sprzedawanych samochodów osobowych.
Więcej
-
Boeing planuje debiut samolotów w 100% zasilanych biopaliwami do 2030 roku
2021-01-27Boeing Co ujawnił plany dostarczenia komercyjnych samolotów zdolnych do wykorzystania w 100% biopaliw do 2030r. Korzystając z istniejących technologii zgodnie z obowiązującymi przepisami, może używać tylko mieszanek biopaliw do 50%.
Więcej
-
Transport publiczny przechodzi na elektromobilność
2021-01-22Transport publiczny jest w coraz większym stopniu zeroemisyjny. 130 autobusów elektrycznych kupiły już Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie. Do 2027 roku sprzedaż elektrycznych autobusów zwiększy się na całym świecie niemal siedmiokrotnie.
Więcej
-
II linia warszawskiego metra nie obniża emisji
2021-01-21
Wojciech Szymalski
W 2020 roku, bez fajerwerków ze względu na COVID-19, otwarto kolejne 3 stacje II linii metra. Niestety mimo, iż to bardzo sprawny środek transportu publicznego, jego budowa w Warszawie póki co nie przynosi ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Czy Europejski Rok Kolei przywróci Europę na tory?
2021-01-21W jaki sposób Europejski Rok Kolei 2021 może wesprzeć Europejski Zielony Ład i zrównoważoną odbudowę po pandemii?
Więcej
-
Co może zrobić Polska, aby postawić kolej na tory?
2021-01-21Przedstawiamy tłumaczenie rekomendacji dla Polskiej kolei przedstawionych w raporcie „Hop on the train: A Rail Renaissance for Europe”. W raporcie rekomendacje przedstawino także dla Niemiec, Francji i Hiszpanii.
Więcej
-
Liderzy w kategorii bezemisyjnych autobusów
2021-01-18
Transport&Environment
Według najnowszych danych organizacji pozarządowej Transport & Environment, prym pod względem liczby jeżdżących po ulicach autobusów zeroemisyjnych wiedzie Dania, gdzie aż 78% nowych pojazdów to pojazdy elektryczne. W Luksemburgu i Holandii odsetek ten wynosi dwie trzecie.
Więcej
-
Most Południowy zwiększy emisje gazów cieplarnianych w Warszawie
2021-01-15
Wojciech Szymalski
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia oddano do użytku Most Południowy w Warszawie. To największa w ostatnich latach inwestycja w Warszawie, która zwiększy emisję gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Norwedzy kupują nowe elektryki, Polacy wolą szrot
2021-01-08Wstępne dane z Norwegii pokazują, że w 2020 roku kupiono tam ponad 50% samochodów elektrycznych na całym rynku. W Polsce w 2020 roku sprowadzano natomiast zza granicy rekordowo stare samochody – ich średni wiek wynosił ponad 12 lat.
Więcej
-
Polska potrzebuje Stref Czystego Transportu
2020-12-14O tym, że zasady funkcjonowania Stref Czystego Transportu muszą być zmienione, jeśli chcemy wykorzystać potencjał tego narzędzia w walce ze smogiem, wiadomo od dawna. Teraz, kiedy ustawa o elektromobilności jest nowelizowana, pojawiła się szansa na naprawę sytuacji. Jeśli z niej nie skorzystamy, w Polsce nadal ani jedna taka strefa nie powstanie. Zmiany w regulacji muszą być jednak przemyślane. Zdaniem większości ekspertów najlepiej zrobimy sięgając po sprawdzone rozwiązania z innych krajów Europy, gdzie ustanowiono już ponad 250 tego typu stref.
Więcej
-
Zabójczy smog z samochodowych spalin
2020-12-04NIK o eliminowaniu z ruchu drogowego pojazdów nadmiernie emitujących substancje szkodliwe.
Więcej
-
Za trzy lata 18 proc. firm będzie mieć elektryczne auta w swoich flotach
2020-12-01Floty polskich firm będą coraz bardziej zelektryfikowane. Dziś z pojazdów elektrycznych korzysta 3 proc. firm, a za trzy lata będzie to już 18 proc., czyli sześciokrotnie więcej – wynika z ostatniego Barometru Flotowego Arval Mobility Observatory. To niejedyny wyraźny trend w tym segmencie.
Więcej
-
Zmiana ram polityki klimatycznej zagraża osiągnięciu celu na 2030 rok Nieformalne spotkanie Rady UE
2020-11-27Rządy europejskie omawiały wczoraj plany klimatyczne UE na 2030 rok, by dojść do porozumienia przed Radą Europejską 10 grudnia. Tymczasem organizacje pozarządowe ostrzegają, że proponowane przez Komisję Europejską zmiany w instrumentach prawnych określających strukturę polityki klimatycznej Unii są ryzykowne. Ich wprowadzenie zagraża realizacji celów w zakresie redukcji emisji. Może też skutkować przeniesieniem obciążeń na uboższych obywateli. [1] [2]
Więcej
-
Polska ma stare samochody, ale młode ciężarówki
2020-11-19
Wojciech Szymalski
Od 2001 roku w Polsce obowiązują stawki opłat za przejazd drogami krajowymi przez ciężarówki, które promują pojazdy o wyższej jakości spalania paliwa, mierzonej klasą EURO silnika. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej miało to swój wpływ na jakość floty ciężarówek w Polsce.
Więcej
-
Raport „Pieszo i rowerem przez miasto. Stan obecny i perspektywy rozwoju aktywnej mobilności w Polsce.”
2020-11-17Stowarzyszenie Miasto jest Nasze, przy wsparciu Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi opublikowało raport zatytułowany „Pieszo i rowerem przez miasto. Stan obecny i perspektywy rozwoju aktywnej mobilności w Polsce.” Dokument wskazuje korzyści zdrowotne wynikające z przemieszczania się pieszo i rowerem, przytacza inspirujące przykłady z miast świata oraz zawiera praktyczne rekomendacje.
Więcej
-
Zdrowy transport po COVID
2020-11-12Społeczność profesjonalistów medycznych, ze wsparciem European Public Health Alliance (EPHA), Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych (PTPZ) oraz innych społeczności, ruchów i organizacji zainteresowanych ograniczaniem strat na zdrowiu generowanych przez zanieczyszczenie powietrza związane z transportem, opracowała „Manifest dla Zdrowego Transportu w świecie po COVID-19” i zachęca do jego popierania.
Więcej
-
NIK: Wsparcie dla elektromobilności nieskuteczne
2020-11-12Niewielka jest szansa na osiągnięcie w 2025 roku zapowiadanego w rządowych dokumentach celu miliona pojazdów elektrycznych - ostrzega NIK po kontroli.
Więcej
-
Przyszłość kolei to ekologiczne napędy
2020-11-06Stare pociągi z silnikiem wysokoprężnym są wycofywane z sieci kolejowych na całym świecie. Zespoły Hyperloop UPV i Éirloop szacują, że do 2030 roku cały transport naziemny, w tym transport kolejowy, będzie wykorzystywał energię odnawialną. Już teraz pociągi wykorzystują energię wiatrową czy panele fotowoltaiczne. W przyszłości tradycyjną kolej mogą zastąpić lewitujące pociągi hyperloop. – Na dzisiaj powinniśmy przede wszystkim znaleźć ekologiczne, zielone źródła energii dla kolei – przekonuje dr Jakub Majewski, prezes Fundacji Pro Kolej.
Więcej
-
Redukcja emisji CO2 z transportu ma pod górkę
2020-11-05
Wojciech Szymalski
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w ramach projektu CAKE – Centrum Analiz Klimatyczno-Ekonomicznych, właśnie ogłosił wyniki nowej analizy możliwości redukcji emisji gazów cieplarnianych z transportu w Polsce. To kolejny po scenariuszu PAC oraz artykule o możliwości redukcji emisji w Warszawie opisywany przez nas scenariusz, w którym transport ma pod górkę.
Więcej
-
Jak Duńczycy jeżdżą rowerami po autostradach?
2020-10-29
Wojciech Szymalski
Supercykelstier, to po Duńsku autostrada dla rowerów. Jednak Duńczycy nie dopuścili rowerzystom możliwości poruszania się po autostradach. Za to konsekwentnie pokazują, że budowa spójnej sieci podmiejskich dróg rowerowych może przeciwdziałać codziennym dojazdom do pracy samochodem.
Więcej
-
Samoloty nie polecą? Czas na kolej
2020-10-22
Wojciech Szymalski
W czasie pandemii linie lotnicze mają coraz większe problemy. Działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19 po Europie i świecie zmuszają do odwoływania lotów. Już wcześniej, za sprawą Grety Thunberg i jej działań na rzecz ochrony klimatu, pojawił się także model życia, bez użytkowania samolotu. Dlatego dziś w Unii Europejskiej myśli się już gorączkowo o sprawniejszej kolei. Czas na powrót Trans Europe Express (TEE)?
Więcej
-
Polska liderem w produkcji autobusów elektrycznych
2020-10-21Po ulicach ponad 20 polskich miast jeździ blisko 350 autobusów elektrycznych. Ich liczba sukcesywnie rośnie, a samorządy coraz częściej decydują się na zakup takich pojazdów. Wynika to, po pierwsze, z proekologicznych trendów, a po drugie – z ustawowego wymogu, zgodnie z którym do 2028 roku powinny one wykazać minimum 30-proc. udział autobusów elektrycznych we flocie.
Więcej
-
Perspektywa ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z transportu w metropolii – przypadek Warszawy
2020-10-15
Wojciech Szymalski
W ramach przygotowań do Europejskiego Kongresu Finansowego 2020 ukazała się monografia pt.: "Polityka klimatyczna i jej realizacja w pierwszej połowie XXI wieku" pod pod redakcją naukową Jerzego Gajewskiego i Wojciecha Paprockiego. W monografii przeczytamy m.in. tekst dr Wojciecha Szymalskiego na temat prespektyw ograniczenia emisji z transportu w Warszawie.
Więcej
-
W tym roku udział w rynku samochodów elektrycznych potroi się
2020-10-13Nowa analiza organizacji pozarządowej Transport & Environment (T&E) pokazuje, że samochody elektryczne potroją swój udział na rynku UE. Jest to spowodowane regulacjami unijnymi w zakresie emisji CO2 z samochodów.
Więcej
-
Europejscy podatnicy wydają 32 miliardy euro rocznie na subsydiowanie samochodów służbowych
2020-10-07Sześć na 10 samochodów osobowych sprzedawanych w Unii Europejskiej to samochody służbowe, a wśród nich prawie wszystkie jeżdżą na benzynę lub diesli. Polska ma jeden największych udziałów samochodów służbowych w UE. 71% rejestracji nowych samochodów osobowych w 2019 roku stanowiły samochody służbowe.
Więcej
-
Droga do ekologicznego transportu
2020-10-02
Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych
Na otwarcie Tygodnia Zrównoważonego Transport odbyła się dyskusja ekspercka, w całości poświęcona idei wprowadzenia w Polsce środków perswazji finansowej skutecznie zniechęcających do nabywania samochodów spalinowych. Wydarzenie zorganizowały wspólnie Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu IOŚ–PIB. Wzięli w nim udział przedstawiciele polskich organizacji ekologicznych oraz właściwych przedmiotowo resortów. Podsumowaniem dyskusji kończymy tygodnowy cykl artykułów o handlu używanymi samochodami w Europie.
Więcej
-
Ojciech chrzestny polskiej elektromobilności - rozmowa z Michałem Kurtyką
2020-10-02
Fundacja Promocji pojazdów Elektrycznych
Trwa rekonestrukcja rządu i prawdopodobnie to Michał Kurtyka stanie się najważniejszym ministrem resotru związanego z ochroną środowiska, który prawdopodobnie nadal będzie się nazywał Ministerstwem Klimatu. Prezentujemy rozmowę z ministrem poświęconą jednak głównie zagadnieniom elektromobilności w Polsce. Rozmowę prowadzi Marcin Korolec.
Więcej
-
Czas na zieloną odbudowę miast
2020-10-01Osiemnaście organizacji pozarządowych oraz dziesięciu prezydentów miast zaapelowało dziś do Premiera o przeznaczenie dodatkowego wsparcia finansowego na inwestycje związane z zeroemisyjnym transportem publicznym oraz rozwiązania, które zwiększą komfort i liczbę podróży odbywanych rowerem lub pieszo
Więcej
-
Polska i Niemcy – porównanie flot pojazdów
2020-10-01
Ecologic
Niemiecki think-tank Ecologic przeanalizował handel używanymi samochodami w Europie. W raporcie znalazła się osobna charakterystyka ekologiczna flot pojazdów osobowych w Niemczech i Polsce. Jakie są podobieństwa i różnice?
Więcej
-
Czemu stare samochody wciąż psują nasze powietrze?
2020-09-30
Ecologic
Niemiecki think-tank Ecologic przeanalizował handel używanymi samochodami w Europie. Co wpływa na to, że handel starymi samochodami jest tak trudny do kontrolowania? Jak sprawić, aby stare samochody szkodziły nam krócej? Kilka wskazówek z raportu.
Więcej
-
Raport Ecologic: Handel używanymi samochodami w Europie
2020-09-29
Ecologic
Niemiecki think-tank Ecologic przeanalizował handel używanymi samochodami w Europie. Choć w niektórych krajach jest coraz więcej starych samochodów to jednak w całej Europie emisje z samochodów osobowych są niższe, niż kiedyś, co pokazuje skuteczność poliki europejskiej wobec branży samochodowej. A Polska nie jest najgorsza.
Więcej
-
10 mld zł na komunikację publiczną ze środków UE
2020-09-24Z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko na komunikację publiczną przeznaczono 9,7 mld zł - poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Dofinansowanie przeznaczono m.in. na zakup nowoczesnego taboru, modernizację i rozbudowę sieci transportu zbiorowego.
Więcej
-
Czas na zmiany w podróżach dzieci do szkoły
2020-09-21
Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki
We wtorek, 22 września przypada Światowy Dzień bez Samochodu (World Car Free Day), który kończy Tydzień Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki wraz z partnerami prezentuje pilotażowe badania, z których wynika, że dowożenie dzieci do szkoły samochodem może mieć istotny wpływ na zanieczyszczenie powietrza w jej pobliżu, a w trakcie podróży, w kabinie pojazdu, nie zawsze jesteśmy chronieni przed wdychaniem szkodliwych dla naszego zdrowia substancji.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności