- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Transport
-
Urzędnicy we Wrocławiu będą jeździć hybrydową Toyotą Prius
2012-03-11Wrocławska straż miejska otrzymała hybrydową Toyotę Prius. To już kolejny pojazd z alternatywnym napędem, którym będą poruszać się wrocławscy strażnicy miejscy.
Więcej
-
Bolonia laureatem nagrody Europejskiego Tygodnia Mobilności 2011
2012-03-08Włoskie miasto Bolonia zdobyło nagrodę Europejskiego Tygodnia Mobilności 2011. Podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności miasto zostało poddane ocenie przez niezależny zespół ekspertów w dziedzinie mobilności, którzy stwierdzili, że doskonale promuje ono ekologiczne środki transportu będące alternatywą dla aut oraz skutecznie angażuje mieszkańców w działania wspierające zrównoważoną mobilność w mieście. Kolejne miejsca zajęły Larnaka na Cyprze i chorwackie miasto Zagrzeb.
Więcej
-
Na polskich torach najwięcej ofiar w Unii Europejskiej
2012-03-07W żadnym z państw członkowskich Unii Europejskiej na torach kolejowych nie ginie tyle ludzi co w Polsce – wynika z ostatniego raportu Europejskiej Agencji Kolejowej. W 2010 roku w Polsce doszło do największej liczby wypadków kolejowych, najwięcej też było ofiar śmiertelnych.
Więcej
-
Paliwo z zepsutych owoców?
2012-03-04Spleśniałe pomidory, brązowe banany, przejrzałe czereśnie – dziś takie odpadki najczęściej kończą jako kompost. Naukowcy opracowali jednak urządzenie, w którym spożywcze resztki fermentują. Powstaje metan, który można wykorzystać jako paliwo.
Więcej
-
Raport: Wolniejsze statki to redukcja emisji o kilkanaście procent
2012-03-02Jak wynika z najnowszego raportu firmy C.E. Delft, gdyby zobowiązać statki do niezwłocznego zmniejszenia prędkości o 15 proc. w porównaniu do średniej z 2007 roku, znacznie zredukowano by ich emisje dwutlenku węgla, a armatorzy zaoszczędziliby miliardy dolarów dzięki niższym rachunkom za paliwo.
Więcej
-
Konsultacje Komisji Europejskiej. Stop megaciężarówkom!
2012-02-25Do poniedziałku 27 lutego br. wszyscy obywatele Unii Europejskiej mogą składać propozycje dotyczące zmiany dyrektywy dotyczącej masy i wymiarów ciężarówek (dyrektywa 96/53/EC). Jedną z rozważanych opcji jest zezwolenie na powiększenie dopuszczalnej masy i długości ciężarówki do 25 metrów i 60 ton (tzw. megaciężarówki). Kampania "Tiry na tory" wzywa do wysyłania głosów w konsultacjach, aby zrównoważyć wpływ lobby przemysłu motoryzacyjnego.
Więcej
-
Spór o lotniczy podatek
2012-02-24Bruksela w swoich zamierzeniach chciała objąć wszystkich międzynarodowych przewoźników lotniczych systemem handlu emisjami ETS, ale osiągnęła cel przeciwny – zjednoczyła większość z nich przeciwko sobie. Wiele państw sprzeciwia się włączeniu lotnictwa do ETS i zapowiedziało działania odwetowe, jeżeli Unia nie wycofa się z projektu.
Więcej
-
Gliwice: ruszy produkcja akumulatorów do EVs
2012-02-18W Gliwicach ruszy produkcja akumulatorów do samochodów hybrydowych i elektrycznych.
Więcej
-
Chiny bojkotują unijny handel emisjami
2012-02-16Chiński rząd zakazał krajowym liniom lotniczym uczestniczenia w handlu emisjami w UE. W związku z tym Chiny mogą spodziewać się teraz opłat karnych lub nawet zakazu dostępu do europejskich portów lotniczych.
Więcej
-
Domowe ładowanie EVs
2012-02-12Innowacyjny, domowy system nie tylko naładuje baterię w elektrycznym Nissanie Leaf. Dzięki niemu w pełni naładowana bateria Leafa może zasilać w energię gospodarstwo domowe przez dwa dni.
Więcej
-
Biodiesel bardziej szkodliwy dla środowiska niż ropa naftowa
2012-02-09Emisja gazów cieplarnianych z biopaliw, takich jak olej palmowy, sojowy i rzepakowy są wyższe niż w przypadku paliw kopalnych, jeśli doliczy się skutki pośredniej zmiany sposobu użytkowania gruntów (Indirect Land Use Change, ILUC), wynika z danych Unii Europejskiej, do których dotarł portal EurActiv.com.
Więcej
-
W Akademii Morskiej powstaje nowa mapa drogowa dla ciężarówek
2012-02-08Mapę drogową dla przejeżdżających przez Szczecin i Pomorze Zachodnie samochodów transportowych stworzą naukowcy i studenci Akademii Morskiej w Szczecinie. Celem jest m.in. ograniczenie transportu, a tym samym emisji spalin.
Więcej
-
Wielka Brytania chce paliw alternatywnych
2012-02-05W Wielkiej Brytanii rusza przełomowy projekt mający na celu przygotowanie rynku na wejście pojazdów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi. Inicjatywa łączy trzy departamenty rządowe i 13 partnerów zewnętrznych.
Więcej
-
Kolej spowolni Euro 2012
2012-02-02PKP Polskie Linie Kolejowe nie spełnią żadnej z własnych prognoz odnośnie czasów podróży pociągami podczas Euro 2012.
Więcej
-
Kryzys międzynarodowy na kolei
2012-01-25Na drogach żelaznych tworzy się nowa żelazna kurtyna: granicę polsko-słowacką koleją przekracza średnio 90 osób dziennie, a granicę polsko-litewską – 27 osób.
Więcej
-
Kampania “Tiry na tory”: nie przekażemy petycji za zamkniętymi drzwiami
2012-01-20Po pięciu miesiącach od pierwszej prośby spotkania z premierem w celu przekazania petycji "Tiry na tory", Kancelaria Premiera przekazała prośbę do Ministerstwa Transportu. Spotkanie miało odbyć się 16 stycznia. Władze miał reprezentować odpowiedzialny za kolejnictwo wiceminister Andrzej Massel.
Więcej
-
Żniwa dużych prędkości
2012-01-19Rząd zamroził projekt polskiej kolei dużych prędkości w Polsce. Najpierw jednak do firm konsultingowych trafiło kilkadziesiąt milionów złotych na studia, analizy oraz działania mające pozyskać przychylność społeczną dla szybkiej kolei.
Więcej
-
Gra w zielone – polskie koleje ludowe
2012-01-16PSL trafnie wskazuje problemy polskiej kolei, ale ich nie rozwiązuje – choć posiada wpływowe kadry od sejmu przez rząd, samorządy aż po spółki kolejowe.
Więcej
-
W nowy rok tym samym torem
2012-01-12Razem z rokiem 2011 pożegnaliśmy głośny projekt Kolei Dużych Prędkości oraz forsującego wprowadzenie opłaty dworcowej Jacka Prześlugę, prezesa spółki Dworzec Polski. Nowy Minister Transportu Sławomir Nowak jest politykiem odważniejszym i zręczniejszym od swojego poprzednika, Cezarego Grabarczyka. Pytanie tylko, czy kilka spektakularnych posunięć i talent do pozyskiwania przychylności prasy wystarczą, by realnie poprawić sytuację kolei.
Więcej
-
Chiny nie będą płacić za pozwolenia na emisję CO2
2012-01-11Największe linie lotnicze w Chinach poinformowały, że nie będą płacić za unijne pozwolenia na emisję CO2 w Europie – donosi BBC News.
Więcej
-
Wciąż nie wiadomo, czy będzie można przesunąć unijne środki z kolei na drogi
2012-01-09Komisja Europejska nie wydała jeszcze decyzji w sprawie przesunięcia unijnych pieniędzy z polskich inwestycji kolejowych na drogowe – poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Na wydanie tej decyzji KE miała czas do końca zeszłego roku.
Więcej
-
Kupujemy coraz bardziej efektywne auta
2012-01-05Samochód osobowy sprzedany w Europie w 2010 roku był statystycznie o 4 proc. bardziej efektywny pod względem zużycia paliwa, emitował o 4 proc. mniej CO2 i był o 2,5 proc. tańszy w porównaniu do zeszłego roku.
Więcej
-
Bilety lotnicze podrożeją przez opłatę za emisję CO2
2011-12-30Od nowego roku wszystkie linie lotnicze działające na terenie UE – europejskie i te spoza Europy – będą musiały zmniejszyć emisję CO2 do ustalonego poziomu, bowiem Komisja Europejska chce nałożyć na przewoźników opłaty za emisję dwutlenku węgla. Operatorzy lotniczy nie mają zamiaru ponosić kosztów, więc za emisję dwutlenku węgla zapłacą pasażerowie.
Więcej
-
Jazda na rowerze może pomóc w ograniczeniu emisji CO2
2011-12-27Gdyby wszyscy Europejczycy jeździli na rowerach tyle co Duńczycy, to UE mogłaby osiągnąć więcej niż jedną czwartą swoich celów 60-proc. ograniczenia emisji dwutlenku węgla w transporcie do roku 2050 – wynika z pierwszego badania dotyczącego wpływu korzystania z rowerów na ograniczenie negatywnych skutków emisji CO2.
Więcej
-
Hiszpania: Podziel się autem – zaparkujesz za darmo
2011-12-19Hiszpański uniwersytet zachęca do wspólnych dojazdów na uczelnię – kierowcy, którzy podwożą na zajęcia co najmniej dwie osoby mogą skorzystać z bezpłatnego parkingu. Jakie są efekty takich inicjatyw? Mniejszy ruch na drogach, mniej spalin i więcej nowych znajomych.
Więcej
-
Samochody elektryczne – mrzonka czy rzeczywistość?
2011-12-15Samochody elektryczne to nie jest już kwestia przyszłości, lecz teraźniejszości. By jednak stały się rzeczywistością, potrzeba zdecydowanych działań promocyjnych dokonywanych przez rządy. To wnioski z debaty "Samochody elektryczne – mrzonka czy rzeczywistość" podczas zakończonego 30 listopada br. VI Forum Energetycznego w Sopocie.
Więcej
-
Portugalia pojedzie na… chwaście
2011-12-10Portugalia wdraża rewolucyjny program produkcji biopaliwa z... chwastów. Jego autorzy twierdzą, że na roślinach z rodzaju janowca można wyprodukować w ciągu roku do 300 mln litrów paliwa ekologicznego.
Więcej
-
Naukowcy z WAT zbadali, jak wprowadzić tiry na tory
2011-12-08Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie zaprojektowali wagon, którym będzie można bezpiecznie przewozić naczepy tirów koleją. Dzięki rozwiązaniu badaczy, uda się spełnić rygorystyczne polskie przepisy kolejowe oraz ograniczenia wynikające z istniejącej infrastruktury kolejowej, które dotychczas uniemożliwiały taki transport na głównych szlakach kolejowych.
Więcej
-
Dlaczego warto korzystać z carpoolingu?
2011-11-27Według opublikowanego niedawno przez Światową Organizację Meteorologiczną komunikatu prasowego ilość gazów cieplarnianych w atmosferze odnotowana w 2010 roku przekroczyła poziom z najczarniejszych prognoz naukowców. Niebagatelny wpływ na rosnące zanieczyszczenie kuli ziemskiej ma m.in. fakt, iż na świecie jest obecnie ponad 1 miliard samochodów (dane Ward's Automotive Group). Niepokojące jest dodatkowo, że w 78% przypadków, kierowca podróżuje sam.
Więcej
-
Europejski sektor transportu musi się postarać, aby osiągnąć zakładane cele
2011-11-14W 2009 r. odnotowano spadek emisji wielu zanieczyszczeń z sektora transportu, ale według ostatniego rocznego sprawozdania Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) na temat emisji z transportu mógł to być jedynie tymczasowy skutek kryzysu gospodarczego.
Więcej
-
Rząd Francji zamówił 15 tys. elektrycznych Renault
2011-11-11Francuski rząd zamówił 15 tys. elektrycznych Renault Kangoo Z.E. Auta trafią do największych francuskich przedsiębiorstw i sektora publicznego.
Więcej
-
Bardziej energooszczędne i tańsze samochody w Europie
2011-11-10Samochód osobowy sprzedany w Europie w 2010 roku był statystycznie o 4 proc. bardziej efektywny pod względem zużycia paliwa, emitował o 4 proc. mniej CO2 i był o 2,5 proc. tańszy w porównaniu do zeszłego roku.
Więcej
-
Ile będzie kosztować elektryczny Focus?
2011-11-06Amerykanie będą mogli kupić elektryczną wersję Forda Focusa w cenie od 39,9 tys. dolarów. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę ulgi podatkowe w wysokości 7,5 tys. dol., na jakie mogą liczyć osoby, które zakupią auta elektryczne w Stanach Zjednoczonych, ostateczna cena Forfa Focus Electric wyniesie niecałe 32,5 tys. dol.
Więcej
-
Warszawa wprowadzi preferencje dla EVs?
2011-11-03Warszawski magistrat pracuje nad wprowadzeniem ułatwień dla kierowców samochodów elektrycznych.
Więcej
-
Samochody elektryczne obsłużą hiszpańskie lotniska
2011-10-30Operator lotnisk w Hiszpanii nawiązał współpracę z firmami GE Energy i Endesa, lokalnym dostawcą energii elektrycznej, w wyniku której w składzie floty lotniskowej pojawią się pojazdy z napędem elektrycznym. Obydwie firmy zajmą się dostawami oraz obsługą infrastruktury ładowania pojazdów.
Więcej
-
Unia łączy Europę: prawie 32 mld euro na infrastrukturę transportową
2011-10-26Budowa szybkich połączeń kolejowych i drogowych między największymi polskimi miastami, lotniskami i portami to jedne z najważniejszych projektów transportowych w Polsce, które mogą liczyć na dofinansowanie z nowego unijnego funduszu infrastrukturalnego "Connecting Europe".
Więcej
-
Pociągi w Niemczech pojadą na zielonej energii
2011-10-23Niemieckie koleje Deutsche Bahn są obecnie już w 20-procentach zasilane energią odnawialną. Do 2050 roku DB ma czerpać energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych.
Więcej
-
Samochody hybrydowe z kołami zamachowymi
2011-10-22Naukowcy i inżynierowie pracujący dla koncernów samochodowych, tworzą nowe rozwiązania odzyskiwania energii dla samochodów hybrydowych. Mają one zwiększyć wydajność i zasięg jazdy przy użyciu ogniw – poinformował magazyn "Technology Review".
Więcej
-
Klienci renault naładują samochody energią w 100% odnawialną
2011-10-13Podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Lyonie Bernard Cambier, dyrektor handlowy Renault na Francję i Mathieu Bonnet, dyrektor generalny spółki Compagnie Nationale du Rhône (CNR), podpisali porozumienie partnerskie.
Więcej
-
Rzeczniczka Trybunału UE: Limity emisji CO2 dla lotnictwa zgodne z prawem
2011-10-11Unijny system handlu emisjami CO2 w lotnictwie, który ma obowiązywać od przyszłego roku, jest zgodny z prawem międzynarodowym – uznała w swojej opinii rzeczniczka Trybunału Sprawiedliwości UE. To odpowiedź na pozew amerykańskich linii lotniczych, które nie chcą płacić za uprawnienia do emisji w Unii Europejskiej.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności