- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Zielona gospodarka
-
Indie ciekawe polskich technologii
2011-08-26Najlepsze polskie zielone technologie wzbudziły ogromne zainteresowanie uczestników Targów Energii Odnawialnej w Indiach. Delegacja złożona z ośmiu firm-laureatów konkursu "GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii" szukała partnerów biznesowych, a ich starania wsparło polskie Ministerstwo Środowiska oraz Ambasada RP w Indiach.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak: tworzymy gospodarkę niskoemisyjną, innowacyjną i konkurencyjną
2011-08-18– Do 2050 r. chcemy stworzyć nowoczesną i niskoemisyjną gospodarkę, opartą na innowacyjnych rozwiązaniach, która skutecznie będzie konkurować na globalnym rynku – podkreślił wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. 16 sierpnia 2011 r. rząd przyjął założenia "Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (NPRGN)", przygotowane w MG.
Więcej
-
Za emisję CO2 zapłacą więcej niż zakładali
2011-08-17Spółki energetyczne liczyły na to, że w 2013 roku będą mogły około 70% dwutlenku węgla wyemitować za darmo. Rząd ma im tymczasem do zaproponowania uprawnienia, które pokryją maksymalnie do 53% emisji.
Więcej
-
Nie taka aukcja straszna, czyli co czeka podmioty chcące zakupić uprawnienia EUA na rynku pierwotnym w latach 2013-2020
2011-08-16Sebastian Lizak dla ChronmyKlimat.pl: W trzecim okresie europejskiego systemu handlu emisjami EU ETS obejmującego lata 2013-2020 podstawową metodą rozdziału uprawnień do emisji będzie ich sprzedaż w drodze aukcji. Wszystkie szczegółowe przepisy dotyczące przeprowadzenia procesu aukcyjnego reguluje rozporządzenie Komisji i Rady w sprawie harmonogramu, kwestii administracyjnych oraz pozostałych aspektów sprzedaży na aukcji uprawnień do emisji (...)1.
Więcej
-
Pieniądze z AAU na termomodernizację
2011-08-11Kolejne przedsięwzięcia z zakresu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej zaakceptowano do finansowania z zysków pochodzących z handlu jednostkami emisji AAU. Do tej pory z tego tytułu Polska zarobiła ponad 100 mln euro. Działania termomodernizacyjne, zmniejszające zużycie energii są jednym z elementów służących zapobieganiu zmianom klimatu – jednego z priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
Więcej
-
Niedoszacowana wartość odpadów
2011-08-10"Plastikowe odpady na wysypisku to zasoby bezpowrotnie tracone" – to hasło tegorocznej kampanii edukacyjnej PlasticsEurope Polska o właściwym gospodarowaniu odpadami z tworzyw sztucznych, skierowanej do społeczeństwa. Surowce te można nie tylko przetworzyć powtórnie, ale również odzyskać z nich energię.
Więcej
-
W lipcu dalsza niepewność i spadek cen uprawnień na rynku uprawnień do emisji
2011-08-10Utrzymujące się finansowe problemy rynku europejskiego oraz niekorzystne informacje zza oceanu miały wpływ na rynki finansowe w lipcu. Zarówno widmo niewypłacalności Stanów Zjednoczonych, jak i kontrowersyjna decyzja o kolejnych dotacjach dla rządu greckiego spowodowały wzrost niepewności także na rynku carbon.
Więcej
-
Spadły ceny praw do emisji CO2
2011-08-09Nadzieje rządu na 1 mld zł ze sprzedaży praw do emisji dwutlenku węgla mogą okazać się płonne. Jak informuje "Rzeczpospolita", ich ceny spadły bowiem o jedną czwartą.
Więcej
-
Mniej dwutlenku siarki i tlenków azotu w powietrzu
2011-08-08Do 2015 r. Polska będzie walczyć z nadmiarem dwutlenku siarki i tlenków azotu przez system handlu uprawnieniami do ich emisji. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który tworzy system bilansowania i rozliczania wielkości tych emisji dla elektrowni, ciepłowni i elektrociepłowni.
Więcej
-
Zagrożenie problemem carbon leakage w Polsce. Rzeczywistość czy mit?
2011-08-04Pod pojęciem carbon leakage – ucieczki emisji – rozumiemy przenoszenie energochłonnej i wysokoemisyjnej produkcji z państw prowadzących politykę redukcji emisji gazów cieplarnianych do krajów, które takich działań nie podejmują. Skalę tego efektu określa się na kilkanaście procent pierwotnej redukcji, choć niektóre szacunki wskazują na kilkudziesięcioprocentowy odpływ emisji za granicę, a nawet na zwiększenie emisji w niektórych sektorach gospodarki.
Więcej
-
Australia włącza się do walki z CO2
2011-08-03Australijski Departament Zmian Klimatu i Efektywności Energetycznej ostrzega, że bez odpowiednich działań w ciągu najbliższych kilku lat krajowe emisje gazów cieplarnianych mogą wyrwać się spod kontroli. Zapobiec temu może ogłoszony 10 lipca 2011 roku rządowy plan redukcji emisji, który zakłada nałożenie na emitentów podatku węglowego w wysokości 23 dol. australijskich za tonę CO2.
Więcej
-
ClientEarth zablokuje wniosek o derogację?
2011-08-02Jak informuje "Rzeczpospolita", organizacja pozarządowa ClientEarth ma w planach blokowanie polskich starań o derogacje w realizacji pakietu klimatyczno-energetycznego.
Więcej
-
Nowy unijny mechanizm projektowy?
2011-08-02Agnieszka Gałan dla ChronmyKlimat.pl: Legislacja unijna rozszerzająca dotychczasowy system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) oraz wprowadzająca nowy system w zakresie ograniczania emisji w obszarze non-ETS wprowadza również możliwość realizacji nowego rodzaju mechanizmu projektowego na terenie wspólnoty europejskiej. Możliwość taką daje art. 24a dyrektywy 2009/29/WE (tzw. dyrektywa EU ETS), który zakłada możliwość przyjęcia przez Komisję Europejską przepisów wykonawczych dotyczących wydawania uprawnień lub jednostek w związku z projektami zarządzanymi przez państwa członkowskie, które to projekty zmniejszają emisje gazów cieplarnianych nieobjętych systemem wspólnotowym.
Więcej
-
Pawlak: zrównoważony rozwój przemysłu szansą Unii Europejskiej
2011-08-01Rozwój przemysłu uwzględniający wymogi ochrony środowiska, jest wielką szansą dla Unii Europejskiej – uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który przewodniczył obradom nieformalnego spotkania Rady ds. konkurencyjności w gospodarce.
Więcej
-
8 sierpnia 2011 r. mija termin przekazywania danych do KOBiZE
2011-07-27Do 8 sierpnia zakłady przemysłowe objęte unijnym systemem handlu emisjami danych przekazują KOBIZE dane do wykazu bezpłatnych uprawnień do emisji. Na podstawie krajowych danych od elektrowni, elektrociepłowni i innych zakładów, które rozliczają się z emisji gazów cieplarnianych powstanie wykaz instalacji wraz z przyznaną liczbą uprawnień do emisji na okres 2013-2020.
Więcej
-
Zielona gospodarka Unii
2011-07-26"Musimy się zastanowić, jak efektywnie wykorzystywać zasoby i jednocześnie chronić środowisko" – mówił w Sopocie komisarz Antonio Tajani podczas nieformalnej Rady UE ds. Konkurencyjności w gospodarce. Spotkanie poświęcone było kierunkom rozwoju polityki przemysłowej i ochrony środowiska. Obradom przewodniczył wicepremier Waldemar Pawlak.
Więcej
-
Prof. Żmijewski: "Celem Unii nie jest redukcja emisji. Chodzi o to, żeby CO2 było drogie"
2011-07-25Rynek Energii Odnawialnej rozmawia z prof. Krzysztofem Żmijewskim z Politechniki Warszawskiej, sekretarzem generalnym Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji.
Więcej
-
Kanadyjczycy uczą się oszczędzać
2011-07-24Kanadyjczykom doskonale wychodzi oszczędzanie energii, jednak mimo to emisja CO2 w ich kraju wzrosła o 15%. Z czego to wynika?
Więcej
-
Co nowego w EU ETS z perspektywy rejestru uprawnień do emisji
2011-07-18Przemysław Jędrysiak dla ChronmyKlimat.pl: Wkrótce uczestnicy wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) staną przed nowymi wyzwaniami związanymi ze zmianą przepisów prawa Unii Europejskiej, a tych – w związku z postępującym wdrażaniem pakietu energetyczno-klimatycznego – szykuje się sporo. W ostatnim czasie pojawił się projekt kolejnej nowelizacji unijnego rozporządzenia rejestrowego1. Proponowane zmiany2 mają regulować funkcjonowanie systemu w obszarze bezpieczeństwa aukcji, po poszerzeniu EU ETS o nowy sektor – lotnictwo.
Więcej
-
Samotne weto Polski
2011-07-1521 czerwca br. Polska jako jedyny kraj zagłosowała przeciw przyjęciu konkluzji Rady Środowiska UE w sprawie komunikatu Komisji Europejskiej „Road map for low-carbon economy – vision for 2050". Strona polska nie wyraziła tym samym zgody na przyjęcie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych wyższego niż 20 proc. do roku 2020.
Więcej
-
Ceny praw do emisji CO2 pod wpływem tragedii greckiej
2011-07-13Duża zmienność cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla jaką obserwowaliśmy w czerwcu to z jednej strony efekt niemieckiej deklaracji o wycofaniu się z energetyki jądrowej, z drugiej niepokojów związanych z finansową przyszłością Grecji.
Więcej
-
Biopaliwa bardziej szkodliwe od ropy?
2011-07-13Z najnowszego raportu Komisji Europejskiej wynika, że produkcja i spalanie biopaliw generują więcej CO2 niż ma to miejsce w przypadku ropy, a w Brukseli już mówi się o potrzebie rewizji dyrektyw dotyczących energii.
Więcej
-
Client Earth: Polska łamie prawo, aby uzyskać bezpłatne uprawnienia do emisji
2011-07-07Polskie władze chcą, by darmowe uprawnienia do emisji w ramach europejskiego programu ETS mogło uzyskać 14 elektrowni. Jednak zdaniem organizacji Client Earth uprawnienia te zostałyby wydane bezprawnie, gdyż budowa aż 13 spośród tych instalacji nie została rozpoczęta w terminie upoważniającym do bezpłatnego przydziału.
Więcej
-
Zasady alokacji darmowych uprawnień w III okresie rozliczeniowym EU ETS mogą wypaczyć przepisy zapobiegające występowaniu zjawiska tzw. ucieczki emisji
2011-07-07Przemysław Sikora dla ChronmyKlimat.pl: W dniu 17 maja 2011 r. w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej została opublikowana decyzja Komisji Europejskiej nr 2011/278/UE z dnia 27 czerwca 2011 r. w sprawie ustanowienia przejściowych zasad dotyczących zharmonizowanego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji w całej Unii na mocy art. 10a dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady. Decyzja określa zasady na jakich będzie oparte tworzenie, tzw. krajowych środków wykonawczych, czyli list instalacji kwalifikujących się do przydziału darmowych uprawnień wraz z proponowanymi przydziałami na poziomie instalacji.
Więcej
-
Amazonia przegrywa walkę z hodowcami bydła
2011-07-07Obszar Amazonii maleje w zastraszającym tempie – tylko w marcu i kwietniu tego roku wycięto 600 km2 lasu. Pod uprawę soi i hodowlę bydła potrzeba coraz więcej terenu, by zaspokoić potrzeby szybko rozwijającej się gospodarki Brazylii. Deforestację nasilić może jeszcze nowe prawo, które ma zwolnić farmerów z odpowiedzialności za nielegalne karczowanie.
Więcej
-
PE stopuje większą redukcję CO2
2011-07-06Rezolucja postulująca ostrzejsze wytyczne w zakresie emisji CO2 została odrzucona przez Parlament Europejski.
Więcej
-
Dlaczego związkowcy kłamią w sprawie pakietu?
2011-07-05Zarzuty stawiane pakietowi klimatyczno-energetycznemu przez NSZZ Solidarność i Trybunę Górniczą są niesłuszne, a ocena nieobiektywna. Ich postulatem jest renegocjacja tego dokumentu.
Więcej
-
35 mln euro na ekoinnowacje
2011-07-0442 projekty dotyczące ekoinnowacji, wybrane w ramach tegorocznej edycji programu na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) otrzymają finansowanie w wysokości 35 mln euro. Jednocześnie rozpoczął się proces składania wniosków w ramach zaproszenia na 2011 r.
Więcej
-
Państwa członkowskie UE zaakceptowały nowe, bezpieczniejsze zasady handlu emisjami
2011-06-29Zakończyły się konsultacje dotyczące nowych zasad funkcjonowania Europejskiego Systemu Handlu Emisjami. W dniu 17 czerwca 2011 r. Komitet ds. Zmian Klimatu przyjął przedstawioną przez Komisję Europejską propozycję zmian, które mają pomóc lepiej zapobiegać nadużyciom i oszustwom. Przepisy czekają już tylko na zatwierdzenie przez Parlament Europejski oraz Radę UE.
Więcej
-
Polska blokada dla czystej energii w UE
2011-06-28Polska, jako jedyny kraj w Unii Europejskiej, nie zgodziła się z założeniami ścieżki obniżania unijnych emisji CO2 do 2050 roku w czasie wtorkowego spotkania Rady UE ds. Środowiska. To krok wstecz, który pokazuje kompletny brak zrozumienia dla potrzeby rozwoju czystej energii przez wspólnotę europejską, i który jest szczególnie niepokojący w obliczu nadchodzącej prezydencji Polski w UE – uważa WWF Polska.
Więcej
-
UE chce, aby państwa trzecie ponosiły opłaty z tytułu emisji lotniczych
2011-06-2821 czerwca ministrowie środowiska podsumowali sprawozdanie Komisji, w którym stwierdzono, że linie lotnicze z państw trzecich nie chcą ponosić opłat z tytułu emitowanego przez siebie CO2, do czego zobowiązywałoby ich uczestnictwo w nowym unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji dla lotnictwa; negocjacje mogą skutkować wyłączeniami.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak o gospodarce niskoemisyjnej
2011-06-27Zmiany klimatu oraz działania zmierzające ku realizacji gospodarki niskoemisyjnej to główne tematy VII Międzynarodowej Konferencji NEUF 2011 New Energy User Friendly, którą otworzył wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Spotkanie odbyło się 16 czerwca 2011 r. w Warszawie.
Więcej
-
Przydział nieodpłatnych uprawnień do emisji dla operatorów statków powietrznych
2011-06-22W dniu 21 czerwca 2011 r. weszła w życie ustawa dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. Nr 122, poz. 695) włączająca do systemu handlu uprawnieniami do emisji operatorów statków powietrznych, którzy wykonują operacje lotnicze kończące się lub rozpoczynające na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Więcej
-
W kierunku światowej gospodarki ekologicznej i lepszego zarządzania - Komisja przedstawia założenia polityczne na konferencję Rio+20
2011-06-22Komisja Europejska przyjęła 20 czerwca br. komunikat przygotowujący podstawy dla stanowiska UE podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zrównoważonego Rozwoju Rio+20, która odbędzie się w Rio de Janeiro w 2012 r.
Więcej
-
System handlu uprawnieniami do emisji – obowiązek uzyskania zezwolenia dla instalacji
2011-06-2130 czerwca br. mija termin uzyskania zezwolenia dla instalacji, które zostaną objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji w okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się w 2013 r., a nie są objęte systemem w latach 2008-2012. Obowiązek ten wprowadza ustawa o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Wzrosły ceny uprawnień do emisji CO2
2011-06-20W maju pod wpływem zapowiedzi wycofania się Niemiec z energetyki jądrowej wzrosły ceny uprawnień do emisji CO2.
Więcej
-
MŚ ogłasza polską zieloną (r)ewolucję
2011-06-20Trwa ofensywa polskich zielonych technologii na rynki zagraniczne. Ministerstwo Środowiska ogłasza listę nowych liderów GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii. Kapituła konkursu wyłoniła aż siedemnaście rozwiązań z dziedzin prośrodowiskowych, w których możemy mierzyć się z najlepszymi na świecie.
Więcej
-
Bezpłatne przydziały uprawnień do emisji w okresie 2013-2020
2011-06-17Rozpoczął się proces zbierania danych od prowadzących instalacje objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji. Posłużą one do opracowania tzw. krajowych środków wykonawczych, czyli projektu wykazu instalacji objętych systemem w okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się od 2013 r., wraz z przyznaną im liczbą uprawnień do emisji na poszczególne lata okresu rozliczeniowego 2013-2020.
Więcej
-
Świadomość ekologiczna kluczem do budowy nowoczesnej, „zielonej” Polski
2011-06-16Budowa innowacyjnej i konkurencyjnej zielonej gospodarki wymaga nie tylko zaangażowania środków finansowych, ale także wiedzy o ochronie środowiska naturalnego i partycypacji obywatelskiej w działaniach związanych z ekologią, a także większej świadomości przedsiębiorców o dynamicznie tworzącym się rynku otwartym na zieloną gospodarkę. Dyskutowano o tym podczas seminaryjnego posiedzenia Komisji Środowiska Senatu RP pt. „Świadomość ekologiczna w kontekście budowy „zielonej gospodarki", które odbyło się 14 czerwca 2011 w Warszawie.
Więcej
-
Czy Polska powinna obawiać się nowych celów redukcyjnych Unii?
2011-06-14Nowa rezolucja przyjęta przez Komisję Środowiskową Parlamentu Europejskiego 19 maja br. wzywa do zwiększenia celów redukcyjnych Unii z 20 do 30 proc. do końca 2020 roku, względem emisji z roku 1990. Posłowie tłumaczą, że przyniesie to wiele korzyści ekonomicznych członkom UE, m.in. 6 mln nowych miejsc pracy. Jednak dla polskiej gospodarki zwiększenie redukcji emisji może okazać się bardzo trudnym zadaniem.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl
RSS
Polityka prywatności
-
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej