więcej


Zielona gospodarka

Zielona gospodarka Unii (12976)

2011-07-26

Drukuj

"Musimy się zastanowić, jak efektywnie wykorzystywać zasoby i jednocześnie chronić środowisko" – mówił w Sopocie komisarz Antonio Tajani podczas nieformalnej Rady UE ds. Konkurencyjności w gospodarce. Spotkanie poświęcone było kierunkom rozwoju polityki przemysłowej i ochrony środowiska. Obradom przewodniczył wicepremier Waldemar Pawlak.

W piątek w Sopocie odbyło się nieformalne posiedzenie Rady UE ds. Konkurencyjności w gospodarce, poświęcone kierunkom rozwoju polityki przemysłowej i ochrony środowiska w krajach UE. W spotkaniu uczestniczyli ministrowie ds. przemysłu państw członkowskich UE i oraz przedstawiciele KE z wiceprzewodniczącym KE Antonio Tajanim odpowiedzialnym za przemysł i przedsiębiorczość na czele. Obradom przewodniczył wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

"Utrzymanie właściwych proporcji między rozwojem przemysłu a celami ochrony środowiska podniesie poziom konkurencyjności europejskiej gospodarki oraz zapewni Europejczykom odpowiedni klimat do życia" – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak. Jego zdaniem, "Rada ds. konkurencyjności może odgrywać w tym procesie bardzo ważną rolę, ponieważ wielu uczestników spotkania zwracało uwagę na potrzebę pomysłowych, inteligentnych regulacji, które będą stabilne i przewidywalne".

Komisarz UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości, Antonio Tajani powiedział, że debata w Radzie dotyczyła gospodarki bardziej sprzyjającej środowisku. "Przyszłość pokładamy w "zielonej gospodarce", trzeciej rewolucji przemysłowej" – mówił komisarz. Komisja Europejska uważa, że jest możliwy rozwój gospodarki, zgodny z wymogami środowiska, ale wymaga to zmiany celów. Komisarz wyjaśniał, że w najbliższych latach gospodarka musi się zmienić, należy wprowadzać rozwiązania proekologiczne. Podkreślił, że podstawą do stworzenia przemysłu przyjaznego dla środowiska są badania i innowacje. "Trzeba powiązać działalność badawczą z działalnością gospodarczą, bo bez tego nie można zagwarantować konkurencyjności gospodarki". Antonio Tajani przypomniał, że w kolejnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 Komisja Europejska planuje przeznaczyć ok. 80 mld euro na działalność w zakresie badań naukowych i innowacji. Dodał, że znaczna część tej pomocy przeznaczona ma być dla małych i średnich przedsiębiorstw, które sa źródłem innowacji a którym należy zapewnić dostęp do kapitału.

Komisarz podczas konferencji wyraził wdzięczność polskiej prezydencji za debatę na ten temat, "za wniesienie dalekosiężnej wizji, ponieważ Polska pracuje teraz dla przyszłości Europy, a nie tylko na potrzeby obecnego półrocza".

Uczestniczący w obradach minister środowiska Andrzej Kraszewski mówił, że "zielona gospodarka" to taki sposób gospodarowania, który bierze pod uwagę zrównoważony rozwój. To przemysł, który efektywnie korzysta ze środowiska i wytwarza produkty podlegające łatwemu recyclingowi. "Wszystkie decyzje i sposoby budowania "zielonej gospodarki" muszą powstać w trójkącie: politycy, przemysł i społeczeństwo" – podkreślał minister.

 


źródło: © Unia Europejska, 1995-2011
ec.europa.eu

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej