więcej


Zielona gospodarka

W lipcu dalsza niepewność i spadek cen uprawnień na rynku uprawnień do emisji (13021)

2011-08-10

Drukuj

Utrzymujące się finansowe problemy rynku europejskiego oraz niekorzystne informacje zza oceanu miały wpływ na rynki finansowe w lipcu. Zarówno widmo niewypłacalności Stanów Zjednoczonych, jak i kontrowersyjna decyzja o kolejnych dotacjach dla rządu greckiego spowodowały wzrost niepewności także na rynku carbon.

Poza finansowymi problemami do kontynuacji spadków cen uprawnień do emisji CO2 przyczyniła się decyzja Parlamentu Europejskiego o odrzuceniu rezolucji postulującej zwiększenie unijnego celu redukcji emisji CO2 z 20% do 30% w 2020 roku. Decyzja ta zdejmuje z przedsiębiorstw obowiązek dodatkowych zakupów certyfikatów, a co za tym idzie zmniejsza zapotrzebowanie na uprawnienia.

consus1_08.11

W minionym miesiącu zostały podjęte także inne decyzje, które w znaczny sposób zwiększą ilość uprawnień dostępnych na rynku. Pierwsza z nich to przyjęcie przez państwa członkowskie propozycji Komisji Europejskiej, aby jeszcze przed rozpoczęciem trzeciej fazy EU ETS sprzedać na aukcjach 120 mln EUA. Podaż uprawnień w jeszcze większym stopniu zwiększy Europejski Bank Inwestycyjny, który zdecydował o sprzedaży w czwartym kwartale 300 mln uprawnień pochodzących z rezerwy dla nowopowstających instalacji. Również skuteczne przeprowadzenie greckich aukcji, na których w lipcu sprzedano łącznie 3 mln EUA oraz zapowiedź wprowadzenia na rynek jeszcze w 2011 roku kolejnych 7 mln przyczyniły się do obniżenia cen.

consus2_08.11

Pomimo utrzymywania się tendencji spadkowej cen, ich wahania straciły na sile. W lipcu ceny zawierały się w przedziale 11,85-13,43 euro, a średnie odchylenie kształtowało się na poziomie 0,45 euro. W horyzoncie dwóch miesięcy wykres ceny na zamknięciu utworzył formację kanału spadkowego. Jeśli trend spadkowy się utrzyma na kolejnych sesjach to z punktu widzenia analizy technicznej kolejnym poziomem wsparcia jest dopiero 10,10 euro. Z drugiej strony osiągnięcie w krótkim czasie ceny 12,50 euro lub wyżej mogłoby oznaczać zmianę trendu wynikającą np. z kupowania przez instalacje tanich uprawnień celem późniejszego ich wykorzystania w kolejnym okresie rozliczeniowym.

consus3_08.11

 

Autorem komentarza jest dr Juliusz Preś, makler papierów wartościowych w Consus

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej