więcej


Zielona gospodarka

Samotne weto Polski (12945)

2011-07-15

Drukuj

21 czerwca br. Polska jako jedyny kraj zagłosowała przeciw przyjęciu konkluzji Rady Środowiska UE w sprawie komunikatu Komisji Europejskiej „Road map for low-carbon economy – vision for 2050". Strona polska nie wyraziła tym samym zgody na przyjęcie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych wyższego niż 20 proc. do roku 2020.

Minister Andrzej Kraszewski komentując wyniki rady ministrów mówił : „Oczekujemy większej solidarności w Europie, zrozumienia sytuacji poszczególnych państw członkowskich, a także honorowania przez UE swoich dotychczasowych zobowiązań. Prowadzone analizy powinny zostać poddane szerszej dyskusji, a skutki dla poszczególnych krajów należycie wzięte w tej dyskusji pod uwagę. Wtedy możliwe będzie zgodne podjęcie decyzji o dalszych działaniach".

Rząd argumentując swoją decyzję podkreślał troskę o przyszłość polskiej gospodarki. Premier Donald Tusk skomentował ten sprzeciw: „Nie pozwolimy sobie narzucić takiego rytmu działań, który byłby rujnujący dla naszej gospodarki, energetyki".

Polskie weto poparł także wicepremier Waldemar Pawlak. „Proponowana przez KE na najbliższe 40 lat ścieżka redukcji emisji CO2 może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność europejskiej gospodarki. Polityka Unii w tej kwestii nie może być oderwana od realiów" – mówił minister gospodarki podczas konferencji prasowej zorganizowanej 22 czerwca br.

Polskie weto spotkało się jednak z liczną krytyką, zarówno ze strony przedstawicieli innych państw członkowskich, jak i organizacji pozarządowych.

„To czarny dzień dla wiodącej roli Europy w walce ze zmianami klimatu" – powiedział Chris Huhne, brytyjski sekretarz ds. energii i zmian klimatu.

„Jesteśmy bardzo rozczarowani tym, że Polska jest jedynym krajem, który nie zaakceptował dobrego kompromisu, mogącego uczynić z Europy niskoemisyjną gospodarkę" – dodał.

WWF Polska uznało decyzję polskiego rządu za „krok wstecz, który pokazuje kompletny brak zrozumienia dla potrzeby rozwoju czystej energii przez wspólnotę europejską i który jest szczególnie niepokojący w obliczu prezydencji Polski w UE".

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni postawą polskiego rządu" – mówi Wojciech Stępniewski, kierownik projektu "Klimat i energia" z WWF Polska. – „W rezultacie takiego zachowania polskie władze pokazały brak perspektywicznego myślenia o przyszłości energetyki w Polsce i w UE. Taka postawa polskich władz blokuje możliwość objęcia przez Unię Europejskiej światowego przywództwa w dziedzinie rozwoju energetyki odnawialnej".

23 czerwca br. nad przejściem na wyższy cel redukcyjny głosowano w Parlamencie Europejskim. Europosłowie odrzucili jednak pomysł, aby kraje Unii Europejskiej zmniejszyły emisję CO2 o 30%, zamiast ustalonych wcześniej 20% do 2020 roku. Jak donosi PAP, 13 lipca br. europoseł Jo Leinen z niemieckiej partii SPD zapowiedział, że Parlament Europejski zamierza ponowić rezolucję w sprawie 30 proc. redukcji emisji CO2 do 2020 r. w drugiej połowie tego roku.

"Ścieżka redukcji emisji w UE do 2050 r. pokazuje, że potrzebujemy większej redukcji emisji niż 20 proc. w tej dekadzie" – powiedział Leinen. Minister Kraszewski odniósł się to tej zapowiedzi krytycznie: "Nie wejdziemy w żadną opcję, dopóki nie będzie rachunków".

Jesteśmy bardzo ciekawi Państwa opinii na ten temat. Czy argumenty rządu wydają się słuszne? Czy podwyższony cel redukcyjny stanowi zagrożenie dla polskiej gospodarki? A może jednak to nieuzasadniony lęk przed zmianami i brak pomysłu na innowacyjny rozwój naszego kraju?

Gorąco zachęcamy do dyskusji!


ChrońmyKlimat.pl

na podstawie: www.mos.gov.pl, www.mg.gov.pl, www.wyborcza.pl, www.rp.pl, www.wwf.pl, europarlament.pap.plUdostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej