więcej


Zielona gospodarka

Za emisję CO2 zapłacą więcej niż zakładali (13070)

2011-08-17

Drukuj

Spółki energetyczne liczyły na to, że w 2013 roku będą mogły około 70% dwutlenku węgla wyemitować za darmo. Rząd ma im tymczasem do zaproponowania uprawnienia, które pokryją maksymalnie do 53% emisji.

Jeszcze w sierpniu rząd chce przesłać do Komisji Europejskiej dokument zawierający projekt derogacji CO2 dla polskich przedsiębiorstw na lata 2013-2019. Obecnie trwają konsultacje społeczne wniosku. Tymczasem, jak donosi "Rzeczpospolita", jeżeli nowe regulacje zostaną zatwierdzone, sama PGE będzie musiała wydać na kupno praw do emisji CO2 ok. 1,8 mld zł, czyli prawie 1 mld zł więcej, niż do niedawna zakładano. Milionowe wydatki czekają także Tauron i Eneę.

Jak wylicza dla "Rzeczpospolitej" analityk Credit Susisse, EBITDA PGE w 2013 r. będzie o ok. 750 mln zł niższy, niż gdyby przydział bezpłatnych praw do emisji CO2 wyglądał tak, jak wcześniej zakładano.

Na razie bez odpowiedzi pozostaje pytanie, jaki wpływ te nie do końca nieprzewidziane wydatki będą miały na wzrost cen energii dla klientów indywidualnych.

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej
www.reo.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej