więcej


Transport

W Akademii Morskiej powstaje nowa mapa drogowa dla ciężarówek (13933)

2012-02-08

Drukuj

Mapę drogową dla przejeżdżających przez Szczecin i Pomorze Zachodnie samochodów transportowych stworzą naukowcy i studenci Akademii Morskiej w Szczecinie. Celem jest m.in. ograniczenie transportu, a tym samym emisji spalin.

2 stycznia 2012 r. w AM odbyło się seminarium na temat realizowanego projektu.

Jak wyjaśniła PAP rzeczniczka Akademii Katarzyna Opalińska, na mapie, która ma powstać do lipca tego roku, zostaną wytyczone trasy dla firm transportowych w taki sposób, aby mogły one zmniejszyć przewozy, a tym samym ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Miałyby na tym skorzystać, oszczędzając zarówno czas, jak i pieniądze.

"Nasi naukowcy wykonali już pierwsze eksperymenty i dowiedli, że np. cztery działające w Szczecinie firmy kurierskie poruszają się 82 proc. tymi samymi trasami w te same miejsca. Jeżeli będzie istniał system, który pozwoli na przepływ informacji między nimi, to będą one mogły współdziałać tak, by połączyć siły i zintegrować przewóz przesyłek" - tłumaczy rzeczniczka.

Najpierw ma powstać mapa dla Szczecina, później obejmie cały region.

Prace nad mapą są częścią międzynarodowego projektu C-LIEGE, który jest realizowany wspólnie przez 11 krajów Unii Europejskiej.

Projekt realizowany jest przy współpracy z 16 podmiotami (instytutami naukowo-badawczymi, uczelniami oraz firmami) z Niemiec, Belgii, Portugalii, Rumunii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Malty, Bułgarii oraz Polski. Koordynatorem projektu jest FIT – włoska firma konsultingowa, zajmująca się między innymi wdrażaniem innowacyjnych systemów w transporcie i logistyce.

 

źródło: PAP – Nauka w Polsce

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej