- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Inicjatywy lokalne
-
23 sierpnia – Łańcuch Ludzi – STOP ODKRYWCE!
2014-08-2023 sierpnia ośmiokilometrowy łańcuch ludzi połączy szkołę podstawową w Grabicach (Polska) z kościołem w Kerkwitz (Niemcy). To protest przeciwko planowanej kopalni odkrywkowej, której zbudowanie oznaczać będzie potencjalną katastrofę społeczną i ekologiczną.
Więcej
-
W Gliwicach uruchomiono farmę fotowoltaiczną o mocy 102 kWp
2014-08-13Na terenie swojego zakładu w Bytomiu firma Conbelts Bytom S.A. uruchomiła testową instalację fotowoltaiczną. Przedstawiciele firmy zapewniają, że chcą sprawdzić możliwości wykorzystania PV w naszych warunkach klimatycznych.
Więcej
-
Bydgoszcz inwestuje w energooszczędne oświetlenie
2014-08-12Bydgoszcz rozpoczyna wymianę ulicznego oświetlenia – ponad 7300 latarni zostanie wyposażonych w oprawy LED. W perspektywie kilkunastu lat ma to przynieść duże oszczędności.
Więcej
-
Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach funduszy EOG 2009-2014 dla Programu Operacyjnego PL04
2014-08-07Minister Środowiska jako Operator Programu Operacyjnego PL04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 (Funduszy EOG 2009-2014) ogłasza nabór wniosków w trybie konkursowym na dofinansowanie projektów na ogólną kwotę 3 585 857 EUR, tj. 14 999 998,42 PLN.
Więcej
-
Ciepło, cieplej… ciepłownia!
2014-08-03Ponad połowa mieszkańców Polski nie korzysta z miejskich sieci ciepłowniczych, wykorzystując do ogrzania swoich domów i mieszkań małe kotłownie bądź instalacje grzewcze, negatywnie oddziałujące na środowisko.
Więcej
-
Bioelektrownia Świętokrzyskie: ogromne bioelektrownie bliżej realizacji
2014-08-01Spółka Bioelektrownie Świętokrzyskie otrzymała decyzję środowiskową na projekt ogromnej bioelektrowni w Rzędowie i złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na realizację kolejnej, która ma powstać w Starachowicach.
Więcej
-
W Elblągu powstał blok na biomasę o mocy 20 MWe
2014-07-27Mostostal Warszawa przekazał do eksploatacji blok energetyczny opalany biomasą o mocy 20 MWe inwestorowi ENERGA Kogeneracja w Elblągu. Blok energetyczny produkuje zieloną energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby mieszkańców Elbląga.
Więcej
-
Powiedz „NIE” nowym odkrywkowym kopalniom węgla brunatnego [WIDEO]
2014-07-2623 sierpnia 2014 roku ośmiokilometrowy łańcuch ludzi połączy szkołę podstawową w Grabicach w Polsce z kościołem w Kerkwitz w Niemczech. To protest ludzi przeciwko planowanej kopalni odkrywkowej, której zbudowanie oznaczać będzie potencjalną katastrofę społeczną i ekologiczną. Każdy może wziąć udział w tym wydarzeniu.
Więcej
-
Zarządzanie energią w gminach podstawą dobrej gospodarki niskoemisyjnej
2014-07-22Rozmowa z wiceprezesem Zarządu Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii dr. inż. Andrzejem Szajnerem o obecnych działaniach agencji, działaniach termomodernizacyjnych na terenie województwa pomorskiego i projekcie „Koalicji na rzecz utworzenia Krajowego Systemu Zrównoważonego Gospodarowania Energią”.
Więcej
-
Skrót debaty ChronmyKlimat.pl poświęconej energetyce rozproszonej [WIDEO]
2014-07-21Przedstawiamy skrót ponad 1,5-godzinnej debaty portalu ChronmyKlimat.pl „Energetyka rozproszona – w drodze do niskoemisyjnej Polski. Szanse i bariery”, która odbyła się 28 maja 2014 roku.
Więcej
-
Dotacja na farmę fotowoltaiczną w Olsztynie
2014-07-20Firma Grupa Eko Park Sp. z o.o. podpisała umowę o dofinansowanie z WFOŚiGW w Olsztynie na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 600 kW która będzie realizowana w najbliższym czasie obrębie miasta Olsztyn.
Więcej
-
Konkurs na wykonawcę projektu identyfikacji wizualnej
2014-07-17Instytut na rzecz Ekorozwoju zaprasza do udziału w konkursie na wykonawcę projektu identyfikacji wizualnej projektu LIFE_ADAPTCITY_PL. W konkursie, jako oferenci, mogą wziąć udział zarówno firmy, jak i osoby prywatne.
Więcej
-
Portugalia wprowadza system wsparcia dla prosumentów. Podobny do polskiego
2014-07-17Rząd Portugalii chce promować rozwój produkcji energii przez prosumentów. Proponowane rozwiązania są podobne do systemu wsparcia wprowadzonego do polskiego prawa energetycznego przez tzw. mały trójpak oraz wpisanego do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Więcej
-
Kraków: wymiana starych pieców węglowych na nowe piece węglowe
2014-07-15Małopolski Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydał już 10 mln zł na wymianę na terenie Krakowa starych pieców węglowych na piece mniej szkodliwe dla środowiska. Od niedawna WFOŚiGW w Krakowie finansuje też inwestycje w nowe piece węglowe.
Więcej
-
Program Prosument - wielkopolska gmina pokryje koszty kredytu
2014-07-13W maju Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie na montaż domowych mikroinstalacji OZE. Jak na razie wnioski o dofinansowanie przyszli prosumenci mogą składać jednak tylko za pośrednictwem gmin. Jedną z pierwszych może być Środa Wielkopolska
Więcej
-
Szkoła w Starosiedlu będzie produkować energię ze słońca
2014-07-12Panele fotowoltaiczne na dachu szkoły w Starosiedlu (woj. lubuskie) będą produkować energię elektryczną ze słońca. Dzięki temu szkoła zapłaci mniejsze rachunki za prąd, a uczniowie poznają nowe technologie. To trzecia w Polsce szkoła, która zaczyna pełnić funkcję małej elektrowni przyjaznej ludziom i środowisku.
Więcej
-
„Gospodarz z energią” – rozproszone źródła energii odnawialnej szansą dla rolnictwa
2014-07-10Rozproszone małe źródła energii odnawialnej mogą zmienić oblicze polskiej wsi. Na początku czerwca 2014 roku ruszył portal www.gospodarzzenergią.pl, który dostarcza rolnikom kluczowe informacje na ich temat i pomaga w doborze optymalnych typów mikroinstalacji.
Więcej
-
Gdański magistrat sprawdzi samochody elektryczne
2014-07-08Urzędnicy z gdańskiego magistratu testują dwa elektryczne Nissany Leaf, które otrzymali od koncernu energetycznego Energa. Jeśli przekonają się do elektrycznych aut, jeszcze w tym roku ogłoszą przetarg na zakup czterech tego typu pojazdów.
Więcej
-
7 wyzwań dla zrównoważonego rozwoju miast w Polsce
2014-07-07Obok działań władz lokalnych i samych mieszkańców, w proces budowy bardziej przyjaznych miast zostaje włączony biznes. Może on dzielić się swoimi odpowiedzialnymi praktykami i innowacyjnymi rozwiązaniami m.in. w ramach 7 wyzwań, wyodrębnionych przez ekspertów Forum Odpowiedzialnego Biznesu w analizie tematycznej „Biznes na rzecz zrównoważonych miast”.
Więcej
-
Prąd na przystankach tramwajowych i autobusowych?
2014-07-06Pasażerowie komunikacji miejskiej w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Rzeszowie, Krakowie, Toruniu i Wrocławiu, w oczekiwaniu na środek transportu mogą wzbogacić swoją wiedzę na tematy związane z prądem, jego produkcją oraz możliwych zyskach, jakie dają inteligentne sieci energetyczne (ISE).
Więcej
-
Kto dostanie dotacje na fotowoltaikę w województwie warmińsko-mazurskim?
2014-07-04WFOŚiGW w Olsztynie opublikował listę beneficjentów unijnych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur, którzy z pomocą unijnych funduszy zbudują instalacje fotowoltaiczne.
Więcej
-
Uruchomiono kolejną farmę wiatrową w gminie Wicko
2014-06-29Należąca do Polskiej Grupy Energetycznej spółka PGE Energia Odnawialna uruchomiła farmę wiatrową Wojciechowo.
Więcej
-
Energa rozstrzygnęła przetarg na budowę farmy fotowoltaicznej w Gdańsku
2014-06-28Energa wybrała wykonawcę farmy fotowoltaicznej, która zostanie zrealizowana dla należącej do Grupy Energa spółki CCGT Gdańsk i której moc określono na 1,6-2 MW.
Więcej
-
Na Podlasiu rozpoczęto budowę farmy wiatrowej o mocy 37,5 MW
2014-06-25W gminie Orla (województwo podlaskie) przedstawiciel inwestora, wykonawcy i lokalnych władz wmurowali kamień węgielny pod budowę nowoczesnej farmy wiatrowej.
Więcej
-
Gminy walczą o czyste powietrze – prestiżowy konkurs „Gmina z misją”
2014-06-24Biszcza, Sosnowiec i Piaseczno to aktualni liderzy konkursu „Gmina z misją”. Nie wszystko jest jednak przesądzone. Czekamy na kolejne zgłoszenia miejscowości, które podejmują działania w zakresie likwidacji niskiej emisji. Jeszcze wszystko może się zdarzyć…
Więcej
-
Samorządowcy apelują w liście do premiera o odrzucenie ustawy
2014-06-20W liście do premiera Donalda Tuska Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej alarmuje, że procedowana obecnie w Sejmie nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym może zahamować dalszy rozwój energetyki wiatrowej w Polsce.
Więcej
-
Instalacja Greenpeace uwalnia zieloną energię z OZE
2014-06-14Greenpeace przygotował specjalną instalację, która pozwala poznać tajniki działania i znaczenia OZE. Od 12 czerwca przez dwa tygodnie w Warszawie w okolicy Pasażu Wiecha, każdy będzie mógł spróbować swoich sił w produkowaniu czystej energii odnawialnej.
Więcej
-
Katowickie seminarium energetyki odnawialnej
2014-06-1429 maja 2014 roku w Katowicach odbyło się seminarium: „Systemy wsparcia energetyki odnawialnej w Polsce: sytuacja prawna, aspekty praktyczne, obrót prawami majątkowymi”.
Więcej
-
PSL złożył w Sejmie projekt ustawy prosumenckiej
2014-06-13Grupa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyła w Sejmie projekt nowelizacji Prawa energetycznego. Ustawa prosumencka ma wspierać rozwój rynku mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, rozszerzając grupę potencjalnych prosumentów.
Więcej
-
IV Beskidzki Festiwal Dobrej Energii
2014-06-10Już 12 czerwca odbędzie się czwarta edycja Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii. Jak co roku przewodnią ideą wydarzenia jest uświadomienie mieszkańcom Bielska-Białej, że ich codzienne działania w zakresie oszczędzania energii mogą mieć ogromny wpływ na globalny efekt.
Więcej
-
Pierwsze efekty „Prosumenta”
2014-06-08NFOŚiGW rozpoczął realizację programu "Prosument" mającego na celu dofinansowanie domowych mikroinstalacji OZE. W pierwszej kolejności środki z "Prosumenta" będą udostępniane za pośrednictwem gmin. Później także za pośrednictwem wybranego w przetargu banku, a także wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.
Więcej
-
Kraków tworzy rowerową historię
2014-06-07W niedzielę, 25 maja 2014 roku krakowianie przytłaczającą większością głosów (ponad 85%) opowiedzieli się w lokalnym referendum za budową ścieżek rowerowych. Referendum jest ważne a wynik – wiążący.
Więcej
-
Przychodzi elektrownia węglowa do lekarza… – spot radiowy PZS
2014-06-04Tematyka inteligentnych sieci energetycznych to wciąż pewnego rodzaju zagadka. Niewiele osób wie, co oznaczają zmiany wprowadzane w polskim systemie energetycznym. Niewiele też osób wie, jakie dają możliwości. Dlatego właśnie powstał energetyczny spot Polskiej Zielonej Sieci, który pojawił się w polskich stacjach radiowych. Zestawiono w nim, w dość obrazowy i nie do końca poważny sposób przestarzałe i nowoczesne rozwiązania energetyczne.
Więcej
-
Rola transportu w drodze do lokalnej gospodarki niskoemisyjnej
2014-06-02Jakie miejsce zajmować powinien transport w dochodzeniu do lokalnej gospodarki niskoemisyjnej? Na to pytanie istnieje pozornie łatwa odpowiedź, jeśli się weźmie pod uwagę znaczenie transportu jako emitora CO2. To jedno z głównych źródeł.
Więcej
-
Poszukujemy osób do pracy w powiatach
2014-06-02Instytut na rzecz Ekorozwoju ponownie poszukuje aktywnych osób interesujących się lokalnymi działaniami w obszarze ochrony środowiska i chcących działać na rzecz ochrony klimatu do pracy w charakterze Lokalnych Inicjatorów Społeczeństwa Obywatelskiego (LISO) projektu "Dobry Klimat dla Powiatów".
Więcej
-
Rusza projekt „Trasy Rowerowe w Polsce Wschodniej”
2014-06-01„Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” to przedsięwzięcie, jakiego jeszcze w naszym kraju nie było. Cała trasa, która będzie funkcjonować pod nazwą „Wschodni Szlak Rowerowy GreenVelo”, liczy dokładnie 1980 kilometrów i w przyszłym roku będzie najdłuższą trasą rowerową w Polsce. Biegnie przez niezwykle zróżnicowane tereny o bogatych walorach przyrodniczych, począwszy od mazurskich jezior na Górach Świętokrzyskich kończąc.
Więcej
-
Warmińsko-mazurskie biogazowym zagłębiem Polski
2014-05-30Województwo warmińsko-mazurskie staje się powoli biogazowym zagłębiem polski. Działa tam już kilka biogazowni rolniczyych, a wstępne rozruchy trwają w kolejnej instalacji tego typu w Zajdach.
Więcej
-
Szanse i bariery energetyki rozproszonej – podsumowanie debaty
2014-05-29Energetyka rozproszona jest obszernym pojęciem obejmującym nie tylko stronę podażową, tj. produkcję energii cieplnej, elektrycznej czy paliw transportowych z wykorzystaniem lokalnych zasobów, lecz także stronę popytową, czyli wykorzystanie tejże energii – pisze Mariusz Wójcik w podsumowaniu debaty portalu ChronmyKlimat.pl.
Więcej
-
W powiecie łukowskim powstaną farmy fotowoltaiczne o mocy 1,5 MW
2014-05-29W województwie lubelskim powstaje zespół elektrowni fotowoltaicznych o łacznej mocy 1,5 MW. To jeden z największych projektów fotowoltaicznych realizowanych obecnie w naszym kraju.
Więcej
-
Pierwsze miasta wdrożą programy gospodarki niskoemisyjnej
2014-05-28W ubiegłym tygodniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał pierwsze umowy na realizację gminnych programów gospodarki niskoemisyjnej. Pulę dotacji zwiększono – wobec dużego zainteresowania wnioskodawców – z 10 do 27,5 mln zł.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności