więcej


Inicjatywy lokalne

Powiedz „NIE” nowym odkrywkowym kopalniom węgla brunatnego [WIDEO] (17522)

2014-07-26

Drukuj
galeria

Warszawa, odkrywka w wielkim mieście, fot. Bogusz Bilewski, CC 2.0, BY-ND

23 sierpnia 2014 roku ośmiokilometrowy łańcuch ludzi połączy szkołę podstawową w Grabicach w Polsce z kościołem w Kerkwitz w Niemczech. To protest ludzi przeciwko planowanej kopalni odkrywkowej, której zbudowanie oznaczać będzie potencjalną katastrofę społeczną i ekologiczną. Każdy może wziąć udział w tym wydarzeniu.Energia szkodliwa dla ludzi i środowiska

W należących do rejonu Łużyc gminach Gubin i Brody (województwo lubuskie) zdecyduje się przyszłość polskiej energii. Planowana przez korporacje i rząd eksploatacja złóż węgla brunatnego oznaczać będzie nie tylko dewastację terenu, ale też wysiedlenia od 2 do 3 tys. osób.

Jeśli plany budowy kopalni odkrywkowej dojdą do skutku, w regionie dojdzie do jednej z największych klęsk ekologicznych nie tylko w Polsce, lecz także w całej Unii Europejskiej. Koncerny węglowe, takie jak Vattenfall i PGE planują wydobycie miliardów ton węgla brunatnego, który ma być spalany w elektrowniach węglowych, emitujących szkodliwe dla zdrowia pyły i substancje toksyczne. Realizacja planów wiązać się będzie z wyburzeniem całych wsi i wywłaszczeniem nawet 3 tysięcy ludzi. Po polskiej stronie, zniszczonych może zostać aż 15 wsi. Atrakcyjny przyrodniczo i kulturowo region przez długie dekady nie będzie nadawał się do zamieszkania. Potrzebujemy wielu odważnych ludzi, aby spróbować powstrzymać tę katastrofę. Potrzebujemy Ciebie! – apeluje Greenpeace.

Swoją solidarność wyrażają też artyści, którzy zagrają na towarzyszącym łańcuchowi darmowym koncercie – Asian Dub Foundation i Jamal.

Weź udział w Łańcuchu Ludzi – Stop Odkrywce

Chcesz wziąć udział w Łańcuchu Ludzi – Stop Odkrywce? Zaznacz 23 sierpnia 2014 roku w kalendarzu i przyjedź do Gubina – samochodem, rowerem, pociągiem, autobusem.

Tylko wspólnie możemy powstrzymać budowę kopalni odkrywkowej, pokazując, że interesy korporacji energetycznych nie mogą być ważniejsze niż interesy obywateli i środowiska. Mamy wielką nadzieję, że staniesz razem z nami 23 sierpnia i dołączysz do Łańcucha Ludzi.

Już teraz można zarezerwować miejsce w bezpłatnym autobusie! Oficjalne bezpłatne autobusy Łańcucha Ludzi – Stop Odkrywce wyjadą z czternastu miast Polski: Bielska Białej, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Kielc, Krakowa, Łodzi, Opola, Poznania, Szczecina, Torunia, Warszawy, Wrocławia i Zielonej Góry. Greenpeace zbiera informacje, ile osób będzie zainteresowanych tą formą transportu. Zostaw woje dane kontaktowe – dzięki temu będziemy Greenpeace będzie mógl poinformować o szczegółach wyjazdu.

Rezerwacja potrzebna jest po to, żeby dobrze zaplanować logistykę przejazdu. Zawsze można zrezygnować z zarezerwowanych miejsc, nie wiąże się to z żadnymi kosztami po Twojej stronie.

UWAGA! Jeśli jedziesz własnym samochodem, rowerem lub piechotą, nie musisz się rejestrować. Rejestracja dotyczy tylko osób, które chcą skorzystać z bezpłatnych autobusów. Jeśli organizujesz własną, większą grupę – skontaktuj się z Ożlą (Martą Ożlańską), by dograć szczegóły: lancuch.pl@greenpeace.org.
Więcej informacji na http://lancuchludzi.pl/jak-dolaczyc/.

 

źródło: Greenpeace Polska
www.greenpeace.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej