- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Inicjatywy lokalne
-
Konsultacje społeczne Krakowskiego Panelu Klimatycznego
2021-01-14Zapraszamy na pierwsze spotkanie informacyjno-warsztatowe w ramach konsultacji społecznych Krakowskiego Panelu Klimatycznego!
Więcej
-
W 2023 r. początek prac przy rewitalizacji przy Katowickiej Dolinie Pięciu Stawów
2020-12-22Rewitalizacja Doliny Pięciu Stawów w Katowicach rozpocznie się w 2023 r. – poinformował w poniedziałek urząd miasta. Jego władze ogłosiły właśnie przetarg na dokumentację budowlano-wykonawczą.
Więcej
-
Warszawski Panel Klimatyczny popiera 100%!
2020-12-05
Wojciech Szymalski
Dokładnie tydzień temu zakończył się Warszawski Panel Klimatyczny. Władze miasta już wcześniej wykazywały się aktywnością w realizacji własnych działań proklimatycznych, ale teraz nie powinno już być odwrotu. Panel prawie jednogłośnie poparł 100% OZE, 100% bezemisyjnych budynków i neutralność klimatyczną w 2050 roku.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna z Zielonym Orłem Rzeczpospolitej
2020-12-03Sobolewski „Nasze indywidualne wybory, choć ważne, nie zastąpią głębokiej transformacji energetyki i przemysłu, upowszechnienia nowych zero emisyjnych technologii, czy wprowadzenia odpowiednich standardów regulacyjnych” – o Koalicji Klimatycznej i jej zadaniach z Mirosławem Sobolewskim, jednym z jej współinicjatorów rozmawiał Konrad Wielądek.
Więcej
-
Zakończył się Warszawski Panel Klimatyczny
2020-12-02W sobotę 28 listopada paneliści i panelistki w tajnym głosowaniu wskazali 49 rozwiązań, które Warszawa ma wdrożyć, by poprawić efektywność energetyczną i udział odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
EKO 2.0. Ekologiczne rozwiązania, które oszczędzają jednocześnie środowisko i pieniądze
2020-11-27Jak jednocześnie oszczędzać środowisko i pieniądze? Odpowiedzi na to pytanie będą poszukiwali eksperci w dziedzinie ekologii, zrównoważonego rozwoju i zero waste podczas otwartej dla wszystkich wirtualnej debaty, która odbędzie 1 grudnia o godz. 11.00.
Więcej
-
Powiązanie stawek za śmieci ze zużyciem wody może zachęcać do jej oszczędzania
2020-11-25Statystyczny warszawiak zużywa prawie 4 m3 wody miesięcznie, a mógłby znacznie mniej. – Sposobów na mniejsze zużycie wody jest wiele. Oszczędzać wodę można każdego dnia, zarówno podczas codziennej toalety, jak i gotowania – mówi Anna Auksel-Sekutowicz, radna miasta z ramienia Nowoczesnej. Impulsem do zachowania umiaru w wykorzystaniu wody pitnej będzie uzależnienie opłat za wywóz śmieci od jej zużycia. Rada Warszawy postanowiła, że taki sposób naliczania opłaty będzie obowiązywał w stolicy od grudnia.
Więcej
-
Krakowskie śmieciomaty zebrały ponad pół tony plastikowych butelek
2020-11-25W pół roku 600 kg plastikowych butelek zebrano w śmieciomatach zlokalizowanych w trzech miejscach Krakowa. Projekt z budżetu obywatelskiego potrwa do września przyszłego roku – przekazało biuro prasowe magistratu.
Więcej
-
Konkurs Drzewo Roku 2021 – czekamy na zgłoszenia!
2020-11-23Jeżeli w Twojej okolicy znajduje się drzewo, z którym wiąże się jakaś ciekawa historia lub legenda, albo z jakichś powodów jest ono ważne dla lokalnej społeczności lub dla Ciebie, to teraz jest doskonała okazja, aby je wypromować i zgłosić do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Każdy może zgłosić swoje ukochane drzewo! Z nadesłanych zgłoszeń zostanie wyłonionych 16 drzew - finalistów, które zawalczą o tytuł Drzewa Roku 2021. Zwycięzca będzie polskim reprezentantem w konkursie europejskim Tree of the Year 2022. Na zgłoszenia czekamy do 30 listopada 2020 r.!
Więcej
-
Drugie spotkanie edukacyjne Warszawskiego Panelu Klimatycznego
2020-11-20W sobotę 14 listopada 2020 odbyło się drugie edukacyjne spotkanie Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Kolejne spotkania będą juz miały charakter dyskusyjny i bedą odbywaly się za zamkniętymi drzwiami. Transmisję z drugiego spotkania można było FB Warszawskiego Panelu Klimatycznego, a materiały archiwalne na Youtube przedsięwzięcia.
Więcej
-
Udział społeczny w ochronie środowiska jest zagrożony
2020-11-19Pewnego ciepłego wiosennego popołudnia dziennikarka Daphne Caruana Galizia zastała pod swoim domem urzędnika sądowego z plikiem nakazów sądowych i pomimo ujadających na nią psów stróżujących, desperacko usiłowała umocować je do ogrodzenia. Było to 19 pozwów o zniesławienie wytoczonych przeciwko niej za jednym razem przez zamożną i wpływową biznesmenkę.
Więcej
-
"Rozmawiając z aktywizmem. Nowe ruchy klimatyczne. "- Aktywiści i aktywistki o końcu świata jaki znamy.
2020-11-16„Rozmawiając z aktywizmem. Nowe ruchy klimatyczne”- pierwszy w Polsce niezależny dokument o nowym aktywizmie klimatycznym autorstwa Adama Szymczyka. Walka z kryzysem klimatycznym ukazana z osobistej perspektywy aktywistów i aktywistek klimatycznych w różnym wieku i różnych części Polski.
Więcej
-
Pierwsze spotkanie edukacyjne Warszawskiego Panelu Klimatycznego
2020-11-13W sobotę 7 listopada 2020 odbyło się pierwsze edukacyjne spotkanie Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Już jutro - 14 listopada, o 10:00 kolejne spotkanie edukacyjne. Transmisje spotkań można śledzić na FB Warszawskiego Panelu Klimatycznego, a materiały archiwalne na Youtube przedsięwzięcia.
Więcej
-
Jak zaczęła się dyskusja o klimacie w Polsce?
2020-11-03
Wojciech Szymalski
Odbywające się obecnie w największych miastach Polski Obywatelskie Panele Klimatyczne są pokłosiem kilku lat działań takich organizacji jak Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju. Pierwsze dyskusje z Polakami o klimacie odbywały się na poziomie powiatów już w 2012 roku w ramach projektu „Dobry klimat dla powiatów”.
Więcej
-
Protoplaści klimatycznego panelu obywatelskiego
2020-10-29
Wojciech Szymalski
Jeszcze zanim w polskich miastach panel obywatelski stał się modny, w mniejszych miejscowościach zaczęły być realizowane narady obywatelskie. To narzędzie importowane do Polski z krajów skandynawskich, dobrze pasujące do mniejszych społeczności, niż wielkie metropolie.
Więcej
-
Obywatelski Konwent Klimatyczny we Francji: inspiracja dla Polaków?
2020-10-26
Katarzyna Udrycka, Virginie Little
W 2018 roku zapowiedziana przez władze Francji podwyżka podatków od paliw kopalnych wywołała bezprecedensową falę protestów w całym kraju (słynny ruch „żółtych kamizelek"). W odpowiedzi, prezydent Emmanuel Macron obiecał, że w sprawie klimatu odda głos obywatelom.
Więcej
-
Panele obywatelskie w Polsce – zaczęło się w Gdańsku
2020-10-23Na początku był solidna ulewa. Dokładnie 15 lipca 2016 roku. Gdańsk wtedy stanął pod wodą, ale już we wrześniu tego samego roku, ówczesny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, ogłosił organizację panelu obywatelskiego na temat „Jak lepiej przygotować Gdańsk na wystąpienie ulewnych opadów deszczu?”. To był de facto pierwszy panel klimatyczny w Polsce.
Więcej
-
Nadchodzi Warszawski Panel Klimatyczny
2020-10-20Warszawa spełnia postulaty mieszkańców i organizacji pozarządowych i organizuje Warszawski Panel Klimatyczny. Na stronie Urzędu Miasta już pojawiły się pierwsze materiały dotyczące panelu. Do panelu zostali już wybrani reprezentanci społeczeństwa, a dziś ogłoszono konkurs na tzw.: strony oraz obserwatorów panelu. Obrady w listopadzie!
Więcej
-
Konferencję Naukową „Bydgoska Retencja +2050. Zielono-niebieska infrastruktura
2020-10-08W ramach współpracy z miastem Bydgoszcz przy projekcie CWC (City Water Circle), zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Bydgoska Retencja +2050. Zielono-niebieska infrastruktura – inspiracje, cyfryzacja i misja”, która odbędzie się 9 października br. w godzinach 08:30 – 13:30. W tym roku, w związku z sytuacją epidemiologiczną, konferencja odbędzie się on-line, a udział w niej jest bezpłatny.
Więcej
-
Jak organizować turystykę w regionach, w których są obszary Natura 2000?
2020-09-29Potrzeba aktywnego wypoczynku jest zaspokajana w górach, na morzach i wodach śródlądowych, w krajobrazie wiejskim, nie tylko w lasach, ale i na bagnach lub łąkach (dotąd uważanych za tereny jedynie rolnicze). Moda na ekoturystykę się nasila.
Więcej
-
WEEKEND: Targi Zero Waste w Warszawie
2020-09-25
Fundacja Alter Eko, Little Greenfinity
Od 2017 r. Targi Zero Waste wpisują się na mapie Polski jako wyjątkowe wydarzenie, które inspiruje do oszczędnego i ekologicznego stylu życia. Impreza adresowana jest do wszystkich, którzy chcieliby żyć prościej i lepiej ograniczając zbędne odpady w domu, pracy czy w podróży. Od 25 do 27 września 2020 roku Targi Zero Waste w Warszawie w Hali Gwardii.
Więcej
-
DZIŚ: Strajk dla klimatu
2020-09-25
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wzywamy polski rząd - w tym szczególnie Premiera, Ministra Aktywów Państwowych, Ministra Rozwoju, Ministra Klimatu - aby włączył w proces decyzyjny obywateli i obywatelki, oraz uznał za priorytet osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej do 2040 roku. Pod takim apelem podpisują się dziś strajkujący dla klimatu.
Więcej
-
Odporni inaczej
2020-09-04
Wojciech Szymalski
W ostatnich dniach sierpnia Polskę nawiedził front, który przyniósł wielokomórkowe burze, deszcz i szkwałowy wiatr. Co powiedział nam o naszej gotowości do działania w obliczu widocznych zniszczeń i utrudnień? Jest w nas ziarno odporności na skutki zmian klimatu?
Więcej
-
XII Eko wyzwania - Konferencja ekologiczna dla przedsiębiorców i samorządów
2020-09-02Przed nami kolejna, dwunasta z cyklu, konferencja Eko wyzwania, która powstała z myślą o tworzeniu platformy wymiany myśli, doświadczeń w szeroko rozumianej ekologii między biznesem, samorządem, nauką i organizacjami samorządowymi. Eko Wyzwania to prelekcje, debaty, panele dyskusyjne oraz networking.
Więcej
-
Jak ma się ekożywność w Polsce? Kongres BIOEXPO 2020 już 8-10 października
2020-08-25Zainteresowanie ekologiczną żywnością w Polsce wciąż rośnie. Według analiz przeprowadzonych przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w 2020 roku wynika, że aż połowa z nas sporadycznie sięga po ekoprodukty. Mimo to nadal pozostajemy w tej kwestii w tyle za innymi europejskimi państwami.
Więcej
-
Biznes coraz chętniej inwestuje w energię ze słońca
2020-08-18– Korzyści dla firm z inwestowania w odnawialne źródła energii są duże. To m.in. optymalizacja kosztów, samowystarczalność energetyczna i pewność zasilania – wskazuje Dorota Zawadzka-Stępniak z Konfederacji Lewiatan.
Więcej
-
Pokaż swoje miasto – konkurs Ministerstwa Klimatu
2020-08-14To właśnie w miastach koncentrują się dziś najpilniejsze wyzwania urbanistyczne i ekologiczne. Z myślą o samorządach, które radzą sobie z nimi w wyjątkowo efektywny (i efektowny) sposób, Ministerstwo Klimatu ogłosiło konkurs "Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt".
Więcej
-
Ursynów ogranicza koszenie trawników
2020-08-04Warszawska dzielnica Ursynów podejmuje kroki w walce z suszą - jednym z nich jest ograniczenie koszenia trawników do dwóch razy w roku. Jeden raz będą one pielęgnowane późną jesienią. Naturalne trawniki mają mieć pozytywny wpływ na ekosystem.
Więcej
-
Kraków: Apel z 4 tys. podpisów ws. zdecydowanej walki ze smogiem
2020-07-30Apel z 4 tys. podpisów ws. zdecydowanej walki ze smogiem złożony w poniedziałek w małopolskim urzędzie marszałkowskim przez przedstawicieli Krakowskiego Alarmu Smogowego. W poniedziałek skończyły się konsultacje społeczne nt. Programu ochrony powietrza.
Więcej
-
Pokaz Dyplomowy MSKPU 2020
2020-07-20W Centrum Praskim Koneser odbył się Pokaz Dyplomowy tegorocznych absolwentów Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru, zaliczanej do najlepszych szkół artystycznych na świecie, która od lat jest prawdziwą kuźnią młodych talentów. Pokazy Dyplomowe MSKPU na dobre zagościły już w kalendarzu ważnych wydarzeń modowych, które promują debiutujących projektantów.
Więcej
-
Wymieniam - Świat Zmieniam
2020-07-15Rok 2020 to czas pełen wyzwań – z jednej strony pandemia oraz związane z nią wszystkie konsekwencje społeczno-gospodarcze, a z drugiej nasilający się kryzys klimatyczny i walka z zanieczyszczeniem środowiska. Społeczne i obyczajowe zmiany zdają się więc konieczne w kontekście zarówno ochrony przyrody, jak i bezpiecznego życia w dobie zarazy. Potrzebna jest rewolucja czy ewolucja stylu życia
Więcej
-
Naturalny sposób na komary
2020-07-14Po deszczowym początku lata komary i meszki są niezwykle dokuczliwe. Czechowicki magistrat rozpoczął bezpieczną dla człowieka i środowiska akcję ograniczenia ich populacji. Korzysta z pomocy ptaków. Kupił 200 budek dla jerzyków – podał magistrat.
Więcej
-
Mazowsze wspiera i aktywizuje sołectwa w walce o czyste powietrze
2020-07-10W tym roku, na wsparcie sołectw samorząd Mazowsza przeznaczył blisko 12 mln zł, a na dofinansowanie działań gmin w kierunku poprawy jakości powietrza prawie 26 mln zł. Z kolei na ochronę gruntów rolnych i leśnych pula środków wyniesie tam ponad 30 mln zł – wynika z danych urzędu marszałkowskiego.
Więcej
-
Gdynia zbiera wodę
2020-07-07Jak w mikroskali zrobić coś dobrego dla środowiska? Można zacząć od… szanowania wody, czyli zbierania deszczówki we własnym ogrodzie. Gdynia już od lat inwestuje w retencję wód opadowych, a mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie własnego ogrodu deszczowego. Wkrótce możliwości wsparcia z miejskiego budżetu będzie więcej, a dodatkowo rusza nabór wniosków do ogólnopolskiego programu „Moja Woda”.
Więcej
-
Kraków przez pięć lat na zieleń wydał ponad pół miliarda złotych
2020-07-03Przez pięć lat miasto Kraków wydało na zieleń ponad pół miliarda złotych. Badania Uniwersytetu Rolniczego pokazały, że ponad 60 proc. powierzchni miasta pokrywają tereny zielone - poinformował prezydent Krakowa, podsumowując działania Zarządu Zieleni Miejskiej.
Więcej
-
W Katowicach powstanie osiedle dla motyli
2020-06-26Edukatorzy Klubu Gaja stworzą przy Szkole Podstawowej nr 40 w Katowicach kwietną rabatę z domkami dla motyli. To efekt konkursu zorganizowanego wiosną z okazji Dnia Ziemi.
Więcej
-
Powstaje lubelska aplikacja do podróżowania
2020-06-23Lubelski Ratusz pracuje nad aplikacją, która pomoże mieszkańcom i turystom przemieszczanie się po mieście. Jej innowacja polega na tym, że sami określimy nasze preferencje, np. czy wolimy podróżować tanio, czy też szybko lub w większym komforcie.
Więcej
-
Łódź testuje ekologiczne śmieciarki
2020-06-09Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) w Łodzi rozpoczęło testy nowego samochodu do wywozu odpadów. Pojazd napędzany jest sprężonym gazem ziemnym i spełnia konieczne wymogi ekologiczne - ponformowała Aleksandra Stasiak z MPO.
Więcej
-
O zrównoważonej modzie w Warszawie
2020-06-04
Konrad Wielądek
Warszawa to miasto w ktorym ulokowana jest duża część biznesu modowego. To właśnie tutaj swoje siedziby mają znani projektanici i stąd na światło dzienne wychodzą ich projekty. Czy miasto, jako smorząd, jest w stanie wpłynąć na ich ekologiczne podejście do biznesu? O możliwościach samorządu w dziedzinie tekstyliów z Markiem Szolcem - radnym m.st. Warszawy, rozmawiał Konrad Wielądek.
Więcej
-
72 mln zł na inwestycje wodno-ściekowe w województwie podkarpackim
2020-05-29Samorząd województwa podkarpackiego przeznaczy 72 mln zł na inwestycje wodno-ściekowe. Za pieniądze, które pochodzić będą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich powstaną m.in. oczyszczalnie ścieków oraz wodociągi.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności