- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
-
Debata EuroparlTV na temat problemów klimatycznych
2010-11-24Co nie udało się w Kopenhadze? Czego możemy oczekiwać po negocjacjach klimatycznych w meksykańskim Cancun (29 listopada - 10 grudnia)? Czy kiedykolwiek przy udziale ponad stu delegacji uda się wypracować coś więcej niż tylko skromne porozumienie?
Więcej
-
Prywatni inwestorzy wzywają rządy do zdecydowanych działań w sprawie klimatu
2010-11-22Inwestorzy odpowiedzialni za zarządzanie funduszami o wielkości porównywalnej z PKB Stanów Zjednoczonych apelują do decydentów o pełne wykorzystanie potencjału, jaki niosą z sobą rynki technologii niskoemisyjnych. W ten sposób światowa gospodarka uniknie strat spowodowanych przez zmiany klimatu.
Więcej
-
Światowy zjazd burmistrzów w sprawie zmian klimatu w Meksyku
2010-11-1721 listopada 2010 roku w mieście Meksyk odbędzie się Światowy Zjazd Burmistrzów w sprawie Zmian Klimatu (WMSC). Wydarzenie to odbędzie się w związku ze zwołaniem Światowej Rady Burmistrzów ds. Zmian Klimatu (WMCCC), Międzynarodowej Rady na rzecz Lokalnych Inicjatyw Środowiskowych (ICLEI) oraz Światowej Organizacji Miast i Gmin (UCLG). Organizacje te łączą tysiące lokalnych władz i samorządów na całym świecie.
Więcej
-
Bez drzew nie pokonamy ocieplenia klimatu
2010-11-15Drzewa to ważni sprzymierzeńcy w walce z globalnym ociepleniem. Wchłaniają dwutlenek węgla, który powstaje na skutek działalności człowieka. Wylesianie i degradacja lasów odpowiadają aż za 20 proc. emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Kompromis w sprawie przeciwdziałania wylesianiu może zapaść na najbliższym szczycie klimatycznym ONZ w Cancuc. Ta kwestia to ważna część projektu rezolucji przegłosowanej w październiku przez Komisję ds. Ochrony Środowiska PE.
Więcej
-
30% mniej CO2 = większy wzrost gospodarczy
2010-11-12Zwiększenie redukcji emisji CO2 do 30% leży w interesie ekonomicznym Europy, stwierdza w niedawno ogłoszonej rezolucji Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego. Podkreśla również, iż przed konferencją w Cancun kluczowe znaczenie ma realizacja zobowiązań w kwestii pomocy, które w walce ze zmianami klimatu Unia złożyła państwom rozwijającym się.
Więcej
-
Ministerstwo Środowiska na rzecz ochrony klimatu - Polska i Europa przed światową konferencją klimatyczną ONZ
2010-10-20Przygotowania do globalnej Konferencji Klimatycznej ONZ (COP16) w Meksyku - zakończone. Na stole leży tekst negocjacyjny, otwarte pozostają kwestie: na ile w tym roku zbliżymy się do stworzenia nowego globalnego ładu klimatycznego? Czy jego podstawą będzie dotychczasowy format: Protokół z Kioto? Unia Europejska nadal ma ambicje być liderem światowych negocjacji i przekonać kraje rozwijające się do przyjęcia zobowiązań do redukcji gazów cieplarnianych - wczoraj w Luksemburgu europejscy ministrowie środowiska przyjęli wspólne stanowisko na grudniowe negocjacje w Meksyku.
Więcej
-
Widoki na przyszłość po spotkaniu w Tianjin
2010-10-199 października br. w chińskim mieście Tianjin zakończyła się ostatnia sesja negocjacji poprzedzająca tegoroczną Konferencją Klimatyczną (COP16) w Cancún. W spotkaniu wzięło udział około dwóch i pół tysiąca uczestników z ponad 176 krajów, w tym m.in. rządowi delegaci, przedstawiciele biznesu i przemysłu, organizacji ekologicznych oraz instytucji badawczych.
Więcej
-
Komitet Regionów wzywa miasta i regiony, aby przyłączyły się do działań na rzecz klimatu
2010-10-12Komitet Regionów UE (KR) wezwał wszystkie samorządy do silniejszego zaangażowania się w walkę ze zmianami klimatu. W przyjętej 5 października br. rezolucji dotyczącej szczytu klimatycznego w Cancun KR apeluje do władz lokalnych i regionalnych o podpisanie lokalnych paktów w sprawie działań zawierających konkretne środki służące przeciwdziałaniu zmianie klimatu.
Więcej
-
Apel o porozumienie i przyspieszenie tempa negocjacji klimatycznych
2010-10-12Sekretarz wykonawczy UNFCCC, Christiana Figueres, zaapelowała do rządów spotykających się w Tianjin o podjęcie konkretnych działań w celu walki ze zmianami klimatycznymi.
Więcej
-
Ostatni dzwonek przed szczytem klimatycznym
2010-10-04Między 4 a 9 października 2010 w Tianjin, w Chinach odbędzie się ostatnia sesja negocjacyjna przed szczytem klimatycznym w Cancun (COP 16).
Więcej
-
Wiele obustronnych umów nie zastąpi jednolitego światowego porozumienia w sprawie klimatu
2010-09-30Perspektywa szybkiego podpisania globalnej umowy w sprawie klimatu oddala się, a w jej miejsce pojawiają się coraz liczniejsze obustronne porozumienia w sprawie redukcji gazów cieplarnianych. Eksperci ostrzegają jednak, że to nie wystarczy i uchwalenie międzynarodowego traktatu jest koniecznością.
Więcej
-
Co przyniesie sesja w Cancun
2010-09-23Yvo de Boer, były sekretarz wykonawczy UNFCCC, nawołuje do wyciągnięcia konstruktywnych wniosków z porażki konferencji w Kopenhadze, tak by kolejna sesja negocjacji w Cancun mogła zakończyć się podpisaniem prawnie wiążących zobowiązań.
Więcej
-
Postęp w negocjacjach dotyczących finansowania umowy klimatycznej
2010-09-13Mimo iż ponad 50 państw oznajmiło gotowość do przystąpienia do programu „Green Fund”, mającego na celu niesienie pomocy w walce z globalnym ociepleniem państwom ubogim, Meksyk i Szwajcaria oświadczyły, że traktat klimatyczny jest nieosiągalny w roku 2010.
Więcej
-
Międzyrządowy Zespół do Zmian Klimatu oceniony pozytywnie
2010-08-30Międzyakademicka Rada (IAC) 30 sierpnia br. przedstawiła raport dotyczący pracy Międzyrządowego Zespołu do Zmian Klimatu (IPCC). O ocenę pracy IPCC najwybitniejszych światowych naukowców poprosił sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon. Celem raportu jest podniesienie jakości działań oraz rozwianie wątpliwości opinii publicznej względem aktywności IPCC. Raport IAC zajmuje w tej kwestii jasne stanowisko, określając działalność IPCC jako sukces.
Więcej
-
Przygotowania do Konferencji Klimatycznej COP 16 - relacja Ministerstwa Środowiska
2010-08-19Przedstawiciele prawie wszystkich krajów świata spotkali się w Bonn na kolejnej sesji globalnych negocjacji klimatycznych ONZ. Bonn Climate Change Talks były przedostatnim spotkaniem przed zaplanowaną na grudzień tego roku XVI Konferencją Stron Konwencji Klimatycznej (COP16) w Cancun w Meksyku.
Więcej
-
Międzynarodowe wysiłki "wciąż nieadekwatne" do potrzeb
2010-08-17Podczas gdy w Bonn trwały rozmowy w sprawie nowej umowy klimatycznej, eksperci stwierdzili, że same zobowiązania państw do redukcji emisji gazów cieplarnianych nie gwarantują, iż uda się zapobiec dalszemu ocieplaniu się klimatu i osiągnięciu niebezpiecznego poziomu emisji.
Więcej
-
Negocjacje klimatyczne w Bonn - coraz bliżej Konferencji Klimatycznej ONZ w Cancun
2010-08-10W ubiegłym tygodniu odbyła się kolejna sesja negocjacji klimatycznych ONZ w Bonn. Było to przedostatnie spotkanie przed planowanym na koniec roku Szczytem Klimatycznym w Cancun (COP 16). W niektórych kwestiach negocjatorom udało się zbliżyć do kompromisu, ale dla pełnego sukcesu konieczne jest ograniczenie ilości dyskutowanych propozycji.
Więcej
-
Długa droga do uchwalenia nowego traktatu w sprawie klimatu
2010-08-03Agencja klimatyczna ONZ po raz pierwszy przedstawiła możliwe awaryjne rozwiązania na wypadek niepodpisania na czas nowego traktatu klimatycznego, mającego zastąpić protokół z Kioto.
Więcej
-
Afryka może zarabiać na ochronie swych lasów tropikalnych
2010-07-10„Dbajcie o dżunglę, a my wam za to zapłacimy“ – to idea ambitnego programu rządów zachodnich REDD (Reducing Emissions from Deforestation and Forest Degradation), który ma zachęcić kraje rozwijające się do ochrony lasów tropikalnych.
Więcej
-
Deklaracja z Bamako - harmonogram działań w ramach nowej strategii walki ze zmianami klimatu
2010-07-08W dniach 20-25 czerwca br. w stolicy Mali Bamako odbyła się 13. sesja konferencji afrykańskich ministrów środowiska (AMCEN). Wynikiem jej jest deklaracja dotycząca strategii walki ze zmianami klimatu oraz zwiększaniu bioróżnorodności.
Więcej
-
Debata "Polskie priorytety w ramach globalnych negocjacji klimatycznych"
2010-06-2422 czerwca 2010 r. odbyła się zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Koalicję Klimatyczną debata „Polskie priorytety w ramach globalnych negocjacji klimatycznych – jak realizować interesy i zadbać o wizerunek Polski”, w której udział wzięli: Urszula Allam-Pelka (Ministerstwo Środowiska), Artur Lorkowski (MSZ), Daria Kulczycka (PKPP Lewiatan) oraz Zbigniew Karaczun (Koalicja Klimatyczna).
Więcej
-
Postęp w rozmowach klimatycznych
2010-06-22Podczas dwutygodniowych rozmów ONZ w Bonn na temat zmian klimatu dokonano znacznych postępów w sprawie zamknięcia kwestii rozpoczętych jeszcze podczas Konferencji Klimatycznej ONZ w Kopenhadze w 2009. Wynik ma zostać przedstawiony na kolejnej Konferencji Klimatycznej ONZ w Cancun (COP 16) pod koniec tego roku.
Więcej
-
Poparcie ministrów środowiska dla pomysłu zwiększenia redukcji emisji do 30%
2010-06-18Większość unijnych ministrów środowiska podczas spotkania 11 czerwca poparła wniosek o zwiększenie jeszcze w tym roku stopnia redukcji CO2. Gorącego poparcia udzielił Francuz Jean-Louis Borloo, reprezentant Włoch zaś zdystansował się od inicjatywy.
Więcej
-
Minister Kraszewski: Zmiany w klimacie i zapowiedź pakietu reform gospodarki wodnej
2010-06-16Jak walczyć ze zmianami klimatu: globalnie i wewnątrz Unii Europejskiej? – postępy negocjacji klimatycznych podczas Rady UE ds. Środowiska w Luksemburgu i w trakcie kolejnej rundy globalnych negocjacji ONZ w Bonn. W kraju minister Kraszewski zapowiada rozpoczęcie prac nad pakietem reform gospodarki wodnej. Poinformował o tym podczas briefingu, który odbył się 14 czerwca br. w MŚ.
Więcej
-
Niemcy i Norwegia przekażą 1,5 mld dolarów na walkę z wylesianiem
2010-06-15Norwegia i Niemcy zobligowały się przekazać 1,5 mld dolarów na walkę z wylesianiem – poinformował premier Norwegii Jens Stoltenberg.
Więcej
-
Potrzebna odwaga do przełamania impasu
2010-06-15Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki, należący do sieci organizacji pozarządowych Friends of the Earth, podziela jej zaniepokojenie reakcją Ministrów Środowiska UE, którzy spotkali się 11 czerwca br. w Luksemburgu, na raport Komisji Europejskiej przedstawiony 26 maja, zawierający analizę możliwości bezwarunkowego zwiększenia obecnego celu redukcyjnego UE – redukcja emisji o 20% do 2020.
Więcej
-
Unia uszczegóławia plany klimatyczne
2010-06-113 czerwca, podczas rozmów w Bonn, Unia rozpoczęła przegląd swoich międzynarodowych zobowiązań finansowych w sprawie klimatu. W trakcie obrad poruszono temat utworzenia funduszy pomocowych, z których mogłyby korzystać kraje rozwijające się, walczące ze skutkami globalnego ocieplenia. Kraje te jednak wciąż patrzą z rezerwą na tę inicjatywę, obawiając się, iż środki na uruchomienie funduszy będą pochodziły z już istniejących funduszy pomocowych.
Więcej
-
Polska w czołówce globalnych klimatycznych negocjacji ONZ
2010-06-10Polska jest jednym z czterech kluczowych negocjatorów nowego światowego klimatycznego ładu z ramienia Unii Europejskiej. Jeszcze do 11 czerwca w Bonn toczyć się będzie kolejna sesja negocjacji klimatycznych ONZ. Przedstawiciele prawie wszystkich krajów świata negocjują tekst nowego klimatycznego porozumienia ONZ, którego zawarcia oczekuje się w grudniu tego roku w Meksyku.
Więcej
-
Regionalna konferencja światowego sojuszu na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym poświęcona Azji
2010-06-1031 maja br. przedstawiciele UE i rozwijających się krajów Azji doszli do porozumienia w sprawie podjęcia współpracy służącej zmobilizowaniu poparcia dla bardziej zdecydowanych działań zapobiegających zmianie klimatu na skalę międzynarodową. W regionalnej konferencji światowego sojuszu na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym w Azji obok reprezentantów Unii Europejskiej uczestniczyli przedstawiciele Afganistanu, Bangladeszu, Bhutanu i Kambodży, Laosu, Malediwów, Birmy oraz Nepalu.
Więcej
-
Spór o nowe, ambitniejsze cele
2010-06-07Komisarz ds. klimatu, Connie Hedegaard zaprezentowała 26 maja scenariusz działań w przypadku podjęcia się przez UE redukcji emisji o 30% do roku 2020. Jednak, obawiając się nacisków ze strony Francji i Niemiec, nie wsparła zawartych w nim propozycji.
Więcej
-
Paryż oraz Berlin chcą przerwy w klimatycznych wysiłkach Unii
2010-06-04Francja oraz Niemcy pod koniec maja dołączyły do rosnącego grona europejskich krajów sprzeciwiających się dalszym jednostronnym posunięciom w sprawie zmian klimatycznych. Stało się tak, ponieważ Komisja Europejska planuje zwiększyć docelową redukcję emisji gazów cieplarnianych z 20% do 30% do roku 2020.
Więcej
-
Nowy sekretarz wykonawczy Ramowej Konwencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu
2010-05-24Sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon, wyznaczył Christianę Figueres na nowego sekretarza wykonawczego Sekretariatu Klimatycznego ONZ z siedzibą w Bonn. Nominacja została zatwierdzona przez prezydium Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) w poniedziałek, 17 maja.
Więcej
-
Alternatywna konferencja klimatyczna w Boliwii
2010-05-13W kwietniu br. w Cochabambie (Boliwia) odbyła się Światowa Konferencja Narodów w sprawie Zmian Klimatu i Praw Matki Ziemi. Alternatywny wobec spotkań ONZ szczyt klimatyczny został zorganizowany z inicjatywy prezydenta Boliwii -– Evo Moralesa. Konferencja była okazją do wyrażenia wspólnego stanowiska przez społeczności najbardziej narażone na skutki zmian klimatu.
Więcej
-
Nowy raport ostrzega, że cele kopenhaskie nie spowolnią globalnego ocieplenia
2010-04-27W nowym raporcie opublikowanym w czasopiśmie "Nature" klimatolodzy ostrzegają, że realizacja zobowiązań do obniżenia emisji dwutlenku węgla uzgodnionych w ramach Porozumienia z Kopenhagi w grudniu 2009 r. nie ograniczy poziomu globalnego ocieplenia do 2°C. W tym stuleciu będziemy najprawdopodobniej świadkami wzrostu średniej temperatury na świecie o ponad 3°C.
Więcej
-
Raporty UNFCCC podsumowujące wyniki ostatniej Konferencji Klimatycznej
2010-04-26Pod koniec marca br. opublikowane zostały oficjalne sprawozdania UNFCCC (Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu) prezentujące wyniki ubiegłorocznej Konferencji Klimatycznej w Kopenhadze.
Więcej
-
Porozumienie klimatyczne wciąż pod znakiem zapytania
2010-04-20Uczestnicy pierwszego od czasów konferencji kopenhaskiej spotkania ONZ w sprawie klimatu uzgodnili zorganizowanie dodatkowych rozmów do czasu konferencji w Cancún, która odbędzie się pod koniec tego roku. Nastroje zwolenników traktatu pogorszyły się.
Więcej
-
Podpisanie umowy klimatycznej w 2011 roku jest możliwe - twierdzi sekretarz ONZ ds. zmian klimatycznych
2010-04-01Yvo de Boer, sekretarz wykonawczy Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych do spraw Zmian Klimatu (UNFCCC) stwierdził, że podczas tegorocznej, grudniowej konferencji ONZ w Cancún powinny zostać podjęte działania przygotowujące uchwalenie nowego traktatu klimatycznego w roku 2011.
Więcej
-
Konkluzje z wiosennego posiedzenia Rady Europejskiej
2010-03-30W dniach 25-26 marca br. odbyło się posiedzenie Rady Europejskiej, podczas którego poruszono m.in. kwestie związane z nowym kierunkiem działań UE w zakresie zmian klimatu.
Więcej
-
Klimat po Kopenhadze: komisarz Hedegard w Strasburgu
2010-03-15Unia powinna zachować impet i pozostać przy ambitnych zobowiązaniach przed kolejną konferencją klimatyczną w Meksyku i dążyć do zawarcia prawnie wiążącej umowy, mówiła posłom komisarz do spraw zmian klimatycznych, Connie Hedegard. We wtorek, 9 marca br. w Strasburgu Parlament debatował o przyszłości międzynarodowej umowy klimatycznej po konferencji w Kopenhadze.
Więcej
-
Komisja Europejska określa strategię na rzecz ożywienia światowych działań po konferencji kopenhaskiej
2010-03-11W dniu 9 marca br. Komisja Europejska określiła strategię służącą utrzymaniu tempa światowych wysiłków na rzecz walki ze zmianą klimatu. W komunikacie zaproponowano, by UE szybko rozpoczęła wdrażanie porozumienia kopenhaskiego zawartego w grudniu ubiegłego roku, a w szczególności udzieliła szybkiej pomocy finansowej krajom rozwijającym się. Jednocześnie UE powinna w dalszym ciągu nalegać na osiągnięcie szeroko zakrojonego i prawnie obowiązującego światowego porozumienia angażującego wszystkie kraje w konkretne działania na rzecz klimatu.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności