- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
negocjacje klimatyczne
-
FAO uruchamia w internecie system monitoringu pożarów
2010-08-17Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) uruchomiła w środę nowy portal internetowy z bieżącymi informacjami na temat pożarów na całym świecie, by pomóc państwom walczyć z żywiołem.
Więcej
-
Międzynarodowe wysiłki "wciąż nieadekwatne" do potrzeb
2010-08-17Podczas gdy w Bonn trwały rozmowy w sprawie nowej umowy klimatycznej, eksperci stwierdzili, że same zobowiązania państw do redukcji emisji gazów cieplarnianych nie gwarantują, iż uda się zapobiec dalszemu ocieplaniu się klimatu i osiągnięciu niebezpiecznego poziomu emisji.
Więcej
-
Informowanie o emisji CO2 i zużyciu paliwa przez samochody w Europie
2010-08-16Pod koniec marca pisaliśmy o wynikach krajowego studium o informowaniu konsumentów przez sprzedawców o emisji CO2 i zużyciu paliwa przez nowe samochody. Obecnie dostępne są już pełne wyniki studium realizacji dyrektywy 1999/94/WE w wybranych krajach Unii Europejskiej, wraz z rekomendacjami i dalszymi planami legislacyjnymi Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w tym zakresie1.
Więcej
-
Fakty i mity o kolektorach
2010-08-16Co czwarta osoba deklarująca chęć zainstalowania kolektorów słonecznych przyznaje, że nie posiada wystarczającej wiedzy na ich temat1. Jeśli Ty również zastanawiasz się nad instalacją solarów, ale nie wiesz czy to rozwiązanie będzie dla Ciebie opłacalne, dowiedz się od ekspertów, jakie są korzyści wynikające z ich wykorzystania.
Więcej
-
Przyszłość zielonej energetyki: źródła odnawialne wkrótce w przewadze
2010-08-16Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz organizacja Renewable Energy Policy Network for the 21st Century (REN21) udostępniły raporty, według których w 2009 roku, po raz drugi z rzędu, większość przyrostu mocy energetycznej w USA i Europie pochodziło z farm wiatrowych i paneli słonecznych, a nie z konwencjonalnych źródeł, takich jak węgiel czy gaz.
Więcej
-
Geolodzy potwierdzili obecność wiecznej zmarzliny na Suwalszczyźnie
2010-08-16Polscy geolodzy w otworze badawczym na Suwalszczyźnie znaleźli wieczną zmarzlinę sprzed 13 tysięcy lat. Dzięki odkryciu naukowcy będą mogli w przyszłości skuteczniej śledzić zmiany klimatu. Odkrycie będzie miało także znaczenie m.in. dla rozwoju geotermii na obszarze Suwalszczyzny.
Więcej
-
Elektryczne samochody zawojują świat
2010-08-15Koncerny samochodowe prognozują, że za 10 lat co dziesiąte nowe auto będzie miało napęd elektryczny – informuje PAP.
Więcej
-
Reklama koncernu Energetycznego ENEA uznana za nieetyczną - sukces Stowarzyszenia Eko-Unia
2010-08-15Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia odniosło sukces skarżąc firmę Enea do Rady Reklamy za nieetyczną reklamę firmowaną hasłem : "Enea. Czysta energia. Czysty biznes".
Więcej
-
Stocznia Gdańska rozpocznie w tym roku produkcję elektrowni wiatrowych
2010-08-14Jak twierdzi „Dziennik Gazeta Prawna”, Stocznia Gdańska będzie produkować wieże dla elektrowni wiatrowych. Pomoże to rozwiązać problemy finansowe zakładu.
Więcej
-
Mamy rekordowe upały w tym roku
2010-08-142010 rok jest wyjątkowy pod względem liczby rekordów temperatur w całej historii prowadzonych obserwacji – informuje londyński „Times”.
Więcej
-
Strategia na śmieci
2010-08-13Jak sobie poradzić ze śmieciami w naszym kraju? Polska planuje kolejny etap wieloletnich strategicznych działań: rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu Krajowego planu gospodarki odpadami 2014 i perspektywicznie w okresie 2015-2022.
Więcej
-
Protesty za granicą i odpowiedź na oświadczenie ministra
2010-08-13Minister Środowiska Andrzej Kraszewski, we wczorajszym oświadczeniu dla mediów w związku z akcją Greenpeace odbywającą się na Ministerstwie Środowiska, stwierdził, że on również kocha Puszczę Białowieską i chce ją chronić. Skupił się jednak tylko na kwestii poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego. Niestety do głównego postulatu ekologów, czyli ograniczenia wycinki drzew na terenie Puszczy odniósł się w sposób lakoniczny zapewniając, że pracuje na wprowadzeniem nowych rozwiązań.
Więcej
-
Polska nie zrealizuje zobowiązań akcesyjnych w zakresie OZE na rok 2010
2010-08-13Za niespełna sześć miesięcy dobiegnie końca rok 2010, w którym Polska miała wypełnić tzw. cel indykatywny, a równocześnie rozpocznie się okres dziesięciu lat, w którym nasz kraj realizować będzie cel obligatoryjny w zakresie udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w krajowym zużyciu energii elektrycznej brutto. Jak do tej pory w tym obszarze nie możemy się pochwalić zbyt dużymi osiągnięciami, a problem rozwoju energetyki odnawialnej staje się coraz bardziej dotkliwy. Do tego nie widać, aby polskie władze podejmowały w tym zakresie jakiekolwiek stanowcze działania, które mogłyby przynieść realną zmianę tego stanu rzeczy.
Więcej
-
Termomodernizacja - ostatnie umowy na unijne dotacje
2010-08-136 i 10 sierpnia Narodowy Fundusz podpisał 3 umowy dotacji na termomodernizację szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia, urzędów, bibliotek, domów kultury i innych budynków użyteczności publicznej w Elblągu, Świdnicy i Przemkowie.
Więcej
-
Europejski Tydzień Mobilności
2010-08-12W dniach 16-22 września w całej Europie obchodzony będzie po raz kolejny Europejski Tydzień Mobilności (ETM). Odbędą się wtedy liczne imprezy promujące bardziej ekologiczne formy transportu. Do udziału w tegorocznej edycji ETM zgłosiło się już 31 polskich miast - m.in. Warszawa, Łódź, Gdynia i Puławy, ale kolejne mogą jeszcze to zrobić do 13 sierpnia! Kampanię wspiera Komisja Europejska.
Więcej
-
ELENA wspiera miasta i całe regiony w opracowywaniu zrównoważonych rozwiązań
2010-08-12Program ELENA (European Local Energy Assistance) dostarcza finansowej i technicznej pomocy projektom dotyczącym zrównoważonej energii, realizowanych przez władze lokalne i regionalne.
Więcej
-
"I love puszcza" - Greenpeace na dachu Ministerstwa Środowiska
2010-08-12Aktywiści Greenpeace z kilku europejskich krajów weszli wczoraj rano na dach Ministerstwa Środowiska w Warszawie i rozwiesili transparent z wielkim sercem i hasłem "I love Puszcza".
Więcej
-
ELENA wspiera miasta i całe regiony w opracowywaniu zrównoważonych rozwiązań
2010-08-12Program ELENA (European Local Energy Assistance) dostarcza finansowej i technicznej pomocy projektom dotyczącym zrównoważonej energii, realizowanych przez władze lokalne i regionalne.
Więcej
-
Podsumowanie sondy ChrońmyKlimat nt. budowy elektrowni atomowej w Polsce
2010-08-12W maju 2010 uruchomiliśmy na naszym portalu sondę internetową, której zadaniem było zebranie opinii na temat budowy w Polsce elektrowni jądrowej. Nasza sonda potwierdza, że opinia publiczna w tej kwestii jest wyraźnie podzielona. Liczba zwolenników i przeciwników energetyki atomowej była zbliżona przez cały okres trwania sondy.
Więcej
-
Ubóstwo energetyczne w Europie
2010-08-11W lutym 2010 r. rząd Belgii przygotowując się do prezydencji, zwrócił się do Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego z prośbą o przygotowanie opinii rozpoznawczej na temat ubóstwa energetycznego w kontekście liberalizacji i kryzysu gospodarczego. W dniu 14 lipca br. Komitet przedstawił dokument.
Więcej
-
Europa pierwsza w wyścigu o chiński rynek czystych technologii
2010-08-11Według Xiaomei Tan, ekspertki ze Światowego Instytutu Zasobów (WRI), europejskie przedsiębiorstwa mają silniejszą pozycję na chińskim rynku czystej technologii niż ich konkurenci zza oceanu.
Więcej
-
III nabór wniosków w trybie konkursowym - OZE i wysokosprawna kogeneracja
2010-08-11Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza III nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie realizacji przedsięwzięć w ramach Programu Priorytetowego p.n. „Program dla przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii i obiektów wysokosprawnej kogeneracji – część 1)”.
Więcej
-
Komisja zatwierdza pomoc na rekompensowanie strat powstałych w Polsce w wyniku powodzi
2010-08-11Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy zakładający przyznawanie odszkodowań za straty powstałe w wyniku powodzi, która miała miejsce w Polsce w maju i czerwcu br. Komisja uznała, że środek ten jest zgodny z art. 107 ust. 2 lit. b) Traktatu UE, który dopuszcza pomoc przeznaczoną na naprawę szkód spowodowanych przez klęski żywiołowe. Pomoc udzielana jest jedynie na pokrycie faktycznie poniesionych strat materialnych.
Więcej
-
III nabór wniosków w trybie konkursowym - OZE i wysokosprawna kogeneracja
2010-08-11Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza III nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie realizacji przedsięwzięć w ramach Programu Priorytetowego p.n. „Program dla przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii i obiektów wysokosprawnej kogeneracji – część 1)”.
Więcej
-
Komisja zatwierdza pomoc na rekompensowanie strat powstałych w Polsce w wyniku powodzi
2010-08-11Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy zakładający przyznawanie odszkodowań za straty powstałe w wyniku powodzi, która miała miejsce w Polsce w maju i czerwcu br. Komisja uznała, że środek ten jest zgodny z art. 107 ust. 2 lit. b) Traktatu UE, który dopuszcza pomoc przeznaczoną na naprawę szkód spowodowanych przez klęski żywiołowe. Pomoc udzielana jest jedynie na pokrycie faktycznie poniesionych strat materialnych.
Więcej
-
III nabór wniosków w trybie konkursowym - OZE i wysokosprawna kogeneracja
2010-08-11Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza III nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie realizacji przedsięwzięć w ramach Programu Priorytetowego p.n. „Program dla przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii i obiektów wysokosprawnej kogeneracji – część 1)”.
Więcej
-
Chiński syndrom
2010-08-10Zapotrzebowanie na ropę nie rośnie liniowo ze wzrostem PKB. Do pewnego momentu ludzi nie stać na samochody. Potem przychodzi okres, zwykle trwający dwie dekady, w którym ludzie masowo kupują samochody, a zużycie paliwa gwałtownie rośnie. Po tym, jak już wszyscy, którzy chcą jeździć samochodem, mają go – wzrost liczby pojazdów i zużycia paliwa wyhamowują. Zależność tą określa się mianem krzywej Gompertza.
Więcej
-
Świat to za mało
2010-08-10Śmieci, które zamietliśmy pod globalny dywan, już dawno się pod nim nie mieszczą. Co gorsza, większości z nich prawdopodobnie już nigdy nie da się uprzątnąć. A o istnieniu niektórych przekonujemy się boleśnie dopiero teraz - wspólny tekst „Przekroju” i „Więcej Tlenu”.
Więcej
-
Biogaz z odpadów w Trzebani
2010-08-1029 lipca br. oddano do użytku Zakład Zagospodarowania Odpadów w Trzebani koło Leszna, w którym w trakcie przeróbki fermentacyjnej odpadów uzyskuje się biogaz. Jest to pierwszy zakład w Polsce tego typu. Koszt łączny inwestycji, którą w ponad połowie sfinansowała Unia Europejska, wyniósł prawie 32 mln euro.
Więcej
-
Biogaz z odpadów w Trzebani
2010-08-1029 lipca br. oddano do użytku Zakład Zagospodarowania Odpadów w Trzebani koło Leszna, w którym w trakcie przeróbki fermentacyjnej odpadów uzyskuje się biogaz. Jest to pierwszy zakład w Polsce tego typu. Koszt łączny inwestycji, którą w ponad połowie sfinansowała Unia Europejska, wyniósł prawie 32 mln euro.
Więcej
-
Negocjacje klimatyczne w Bonn - coraz bliżej Konferencji Klimatycznej ONZ w Cancun
2010-08-10W ubiegłym tygodniu odbyła się kolejna sesja negocjacji klimatycznych ONZ w Bonn. Było to przedostatnie spotkanie przed planowanym na koniec roku Szczytem Klimatycznym w Cancun (COP 16). W niektórych kwestiach negocjatorom udało się zbliżyć do kompromisu, ale dla pełnego sukcesu konieczne jest ograniczenie ilości dyskutowanych propozycji.
Więcej
-
Żadnych złóż na razie nie ma!
2010-08-09Na posiedzeniu senackiej Komisji Gospodarki Narodowej, które odbyło się w środę 28 lipca omawiano problemy ochrony i racjonalnej gospodarki zasobami złóż w kontekście pracy nad nowym "Prawem geologicznym i górniczym" oraz ujawniania potencjalnych zasobów gazu w niekonwencjonalnych złożach na terenie Polski.
Więcej
-
Dodatkowe uprawnienia dla nowych instalacji - komentarz firmy CONSUS S.A.
2010-08-09Unijna Komisarz ds. Klimatu, Connie Hedegaard, wraz z końcem lipca formalnie potwierdziła informację o dodatkowych uprawnieniach, które mają zostać wydane dla polskich instalacji. Sprawa dotyczy prawie 15 tys. MW w nowych elektrowniach, których budowa, zgodnie z literą prawa budowlanego, już się rozpoczęła.
Więcej
-
Żadnych złóż na razie nie ma!
2010-08-09Na posiedzeniu senackiej Komisji Gospodarki Narodowej, które odbyło się w środę 28 lipca omawiano problemy ochrony i racjonalnej gospodarki zasobami złóż w kontekście pracy nad nowym "Prawem geologicznym i górniczym" oraz ujawniania potencjalnych zasobów gazu w niekonwencjonalnych złożach na terenie Polski.
Więcej
-
Żadnych złóż na razie nie ma!
2010-08-09Na posiedzeniu senackiej Komisji Gospodarki Narodowej, które odbyło się w środę 28 lipca omawiano problemy ochrony i racjonalnej gospodarki zasobami złóż w kontekście pracy nad nowym "Prawem geologicznym i górniczym" oraz ujawniania potencjalnych zasobów gazu w niekonwencjonalnych złożach na terenie Polski.
Więcej
-
Naukowcy opracowali nowy model emisji CO2
2010-08-09Zespół naukowców dofinansowywany ze środków unijnych opracował nowy model, który umożliwia określenie poziomów ograniczenia emisji dwutlenku węgla (CO2) potrzebnych do spowolnienia, a być może nawet zatrzymania globalnego ocieplenia.
Więcej
-
Francuzi opracowali prototyp podwodnej łodzi na pedały
2010-08-08Francuscy inżynierowie opracowali prototyp łodzi podwodnej napędzanej siłą ludzkich mięśni – podała w czwartek agencja Reutera. Scubster to jednoosobowa żółta łódź podwodna o długości 3,5 metra, wyposażona w pedały i dwa wirniki.
Więcej
-
Ekologiczne domy nie sprzedają się
2010-08-08Wyniki nowych badań sfinansowanych ze środków unijnych pokazują, że nowe, energooszczędne domy nie cieszą się popularnością wśród nabywców. Eksperci badający behawioralne przeszkody w większym i szerszym akceptowaniu odnawialnej energii winą za większą część problemu obarczają słabą komunikację między firmami budowlanymi a nabywcami. Wyniki stanowią dorobek projektów CREATE ACCEPTANCE i CHANGING BEHAVIOUR, które otrzymały dofinansowanie ze środków unijnych na łączną kwotę 3,83 mln EUR.
Więcej
-
Tomasz Rubanowicz pracuje nad dokładniejszymi prognozami mocy wytwórczej farmy wiatrowej
2010-08-08Nad metodą obliczeniową i narzędziem programowym, które pozwoli przewidzieć moc wytwórczą farmy wiatrowej pracuje Tomasz Rubanowicz z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Jego aplikacja może uchronić właścicieli farm wiatrowych przed płaceniem kar umownych wynikających z błędnych założeń. Dokładne prognozy ułatwią operatorom sterowanie siecią elektroenergetyczną i optymalne wykorzystanie zasobów.
Więcej
-
Studia podyplomowe: "Audyt i Certyfikacja Energetyczna Budynków"
2010-08-07Dzięki współpracy z Politechniką Warszawską, Stowarzyszenie na rzecz efektywności ETA i Wydział Inżynierii Lądowej uruchamiają roczne Studia Podyplomowe pt: ”Audyt i Certyfikacja Energetyczna Budynków”.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności