więcej


FAO uruchamia w internecie system monitoringu pożarów (9116)

2010-08-17

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) uruchomiła w środę nowy portal internetowy z bieżącymi informacjami na temat pożarów na całym świecie, by pomóc państwom walczyć z żywiołem.
Według komunikatu FAO nowy "Globalny System Zarządzania Informacjami o Pożarach" (GFIMS) wykrywa ogniska pożarów za pośrednictwem satelitów amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

System może być wykorzystywany przez ekspertów i strażaków, a także przez agencje monitoringu zasobów naturalnych, m.in. wody. Rejestracja na portalu jest bezpłatna.

GFIMS jest wyposażony w kartograficzny interfejs umożliwiający pokazanie ognisk pożarów w czasie "niemal rzeczywistym" od momentu przejścia satelity nad danym obszarem do chwili dostępności danych mija 2,5 godziny.

Użytkownicy mogą także zamówić e-maile alarmujące o pożarach na wybranym przez siebie obszarze.

W samej Rosji, gdzie od wielu tygodni utrzymują się ekstremalnie wysokie temperatury, pożary objęły już w tym roku powierzchnię ponad 14 mln ha wynika z danych Instytutu Leśnego w Krasnojarsku.

Szacuje się, że w skali światowej pożary obejmują co roku około 350 mln ha, z czego połowa przypada na Afrykę.

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. www.sxc.hu
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej