więcej


"I love puszcza" - Greenpeace na dachu Ministerstwa Środowiska (10844)

2010-08-12

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Aktywiści Greenpeace z kilku europejskich krajów weszli wczoraj rano na dach Ministerstwa Środowiska w Warszawie i rozwiesili transparent z wielkim sercem i hasłem "I love Puszcza".
Ekolodzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na pogarszający się stan ochrony Puszczy Białowieskiej – polskiego skarbu narodowego i światowego dziedzictwa. Ponowili także swój apel do ministra środowiska o ograniczenie wycinki drzew oraz poszerzenie parku narodowego na całość Puszczy. Jednocześnie przed Ministerstwem Środowiska powstaje „zielone miasteczko”, do którego Greenpeace serdecznie zaprasza wszystkich, którym bliska jest idea ochrony Puszczy Białowieskiej. W miasteczku przewidziano gry i zabawy dla dzieci, koncerty i pokazy tańca z ogniem.

„Oczekujemy, że minister zatrzyma wycinkę do czasu sporządzenia nowych planów urządzenia lasu i uwzględni w nich ograniczenie wyrębu drzew do ilości niezbędnych lokalnym mieszkańcom oraz wprowadzi zakaz wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków. Cały czas otwarta pozostaje także kwestia poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego”, mówi Robert Cyglicki, dyrektor polskiego Greenpeace.

Ekolodzy już od lat apelują o objęcie Puszczy Białowieskiej szczególną ochroną. Niestety Białowieski Park Narodowy ciągle obejmuje jedynie 17% powierzchni Puszczy. W ubiegłym roku ówczesny minister środowiska prof. Maciej Nowicki podjął działania zmierzające do rozszerzenia BPN na 50% terenu Puszczy. Był to ruch, na który ekolodzy i naukowcy czekali od dawna. Niestety obecny minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski, po negocjacjach z lokalnymi władzami, zredukował ten plan i forsuje poszerzenie parku do ok. 35% obszaru Puszczy. Niestety plan ten zakłada rozszerzenie o tereny będące już pod ochroną w formie rezerwatów, więc niewiele zmieni w praktyce.

„Ten pomysł to mydlenie oczu, które ma pokazać opinii publicznej jak sprawnie działa Ministerstwo Środowiska. Jeśli tak ma wyglądać poszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego to lepiej w ogóle tego nie robić i przeznaczyć pieniądze na inne formy ochrony. Choćby ograniczenie wycinki do ilości niezbędnych lokalnym mieszkańcom czy zaprzestanie wycinki w okresie lęgowym ptaków”, dodaje Cyglicki.

Na konferencji prasowej w ubiegłą środę ekolodzy z Greenpeace, WWF Polska, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Pracowni na rzecz Wszystkich Istot poinformowali o łamaniu dyrektyw unijnych przez Lasy Państwowe i niszczeniu siedlisk rzadkich porostów oraz środowiska życia unikalnych gatunków ptaków, jak np. Dzięcioł Białogrzbiety. W związku z tym, ekolodzy przedstawili Komisji Europejskiej nowe dowody w tej sprawie licząc, że w związku z brakiem działań polskich władz, w zażegnaniu problemu pomoże Bruksela.

Greenpeace planuje kontynuować protest aż do uzyskania publicznej deklaracji ministra Kraszewskiego o spełnieniu ich postulatów.

Ekolodzy zapraszają wszystkich, którzy chcą wyrazić swoje poparcie dla idei zwiększenia ochrony Puszczy Białowieskiej do odwiedzenia Zielonego Miasteczka, które Greenpeace zorganizowało w parku przed Ministerstwem Środowiska w Warszawie.

Na odwiedzających dorosłych i dzieci czeka kilka drobnych atrakcji. Oto one:

12 sierpnia (czwartek):
 • 16.00 Inicjatywa „Jedzenie zamiast bomb” przygotuje wegetariański posiłek dla wszystkich obozowiczów i gości
 • 17.00 Grupa „Samba dla pokoju” zagra na bębnach koncert „Samba dla Puszczy”
 • Po 18.00 Koncerty Roberta Brylewskiego i Jacka Kleyffa
 • Po zmroku pokaz tańca z ogniem
Codziennie (od teraz):
 • Po zmroku kino plenerowe, w którym będziemy pokazywać filmy o tematyce ekologicznej
 • Wielkie puzzle dla dzieci z rysunkiem Puszczy Białowieskiej
 • Możliwość zrobienia zdjęcia/portretu w planszy pokazującej ekologa broniącego drzewa
 • Kącik relaksacyjny – leżaki, hamaki
 • Kącik z książkami o tematyce ekologicznej
 • Możliwość zrobienia znaczka/przypinki „I love Puszcza” do przypięcia na ubranie
 • Kącik rysowniczy dla dzieci
 • Huśtawki dla dzieci
 • Malowanie twarzy
 • Możliwość zrobienia sobie koszulki „I love Puszcza”
źródło: Greenpeace, fot. © Greenpeace / Karol Grygoruk
www.greenpeace.pl


***
Komentarz Ministra Środowiska

Minister Andrzej Kraszewski komentując akcję organizacji pozarządowej Greenpeace na budynku Ministerstwa Środowiska powiedział: - Cel mamy jeden i wspólny: ochrona Puszczy Białowieskiej. Białowieski Program Rozwoju, czyli nasz strategiczny projekt dla lepszej ochrony Puszczy Białowieskiej jest w decydującej fazie. Przesłaliśmy gminom, które decydują o zgodzie na poszerzenie, dokumenty do głosowania. Chcemy przypieczętować wszystko to, co udało się uzgodnić wspólnie przez ostatni rok. Nie jest to całość planów, dlatego wyraźnie deklarujemy: podział rozszerzenia na 2 etapy nie oznacza, że nie będziemy dążyć do zrealizowania całego poszerzenia.

Nie zgadzam się z ekologami, kiedy mówią, że limit na rozmowy się skończył: projekt dla puszczy ma łączyć ochronę przyrody i rozwój społeczny- ekorozwój. Taka jest także moja rola jako ministra środowiska: chronić zasoby naturalne, ale też budować świadomość społeczną jej wagi i jak największą społeczną akceptację dla tych działań. Nie da się skutecznie chronić środowiska wbrew ludziom. To oznacza, że potrzebujemy czasu na rozmowy z samorządami.

Co do postulatów organizacji pozarządowej - decyzja w sprawie zmniejszenia pozyskania wyrębu na terenie Puszczy Białowieskiej oraz zakaz pozyskania drewna w okresie lęgowym – tak jak już wcześniej planowaliśmy, decyzje w tej sprawie podejmiemy po konsultacji z leśnikami, przyrodnikami i ekspertami wkrótce.

Moje oczekiwania, tak jak i oczekiwania ekologów idą dalej – i nadal będziemy pracować nad zapewnieniem Puszczy Białowieskiej należytej ochrony.

Apeluje też do Greenpeace’u o zapewnienie bezpieczeństwa działaczom, którzy pozostają na dachu Ministerstwa i odmawiają opuszczenia go. Zaprosiłem przedstawicieli organizacji pozarządowych do stołu i do rozmowy – pierwsza już się odbyła, przed nami kolejne.

źródło: Ministerstwo Środowiska
www.mos.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej