więcej


Nauka o klimacie

Mamy rekordowe upały w tym roku (8923)

2010-08-14

Drukuj
2010 rok jest wyjątkowy pod względem liczby rekordów temperatur w całej historii prowadzonych obserwacji – informuje londyński „Times”. 
Do końca roku pozostało jeszcze 4,5 miesiąca, a już 16 państw zanotowało krajowe rekordy temperatur. 15 z nich to temperatury najwyższe w historii pomiarów.

Najwyższe wskaźniki upałów zarejestrowano w Rosji (44 stopnie Celsjusza), a także w Finlandii, na Cyprze czy w Kolumbii. W Katarze, Arabii Saudyjskiej, Iraku i Kuwejcie temperatura osiągnęła historyczne maksimum – było ponad 50 stopni Celsjusza, a w Pakistanie sięgnęła 53,5 stopni, co jest nowym rekordem azjatyckim.

Według amerykańskich meteorologów pierwsza połowa 2010 roku była najbardziej upalną na świecie od początku obserwacji meteorologicznych. 


 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej